Guldroer bedst i Tour-simulatoren

Igen i år har TV 2 Sporten sat en Tour-simulator op i Tour de France-studiet og bedt sportsfolk og kendisser om at prøve kræfter med en stigning fra verdens største cykelløb.

Over 17 kilometer op ad Tourmalet var prøvelsen, og den tidligere roer Eskild Ebbesen lukkede de tre ugers simulatorkamp af med at sætte bedste tid lørdag den 24. juli i imponerende 1.03.22 time.

Søndag d. 4. juli

JON RUD, Svømmer (1.22.29.92)
JACOB CARSTENSEN, Svømmer (1.33.21.28)

Mandag d. 5. juli

THUE KVORNING, Sportsfysiolog og fysisk træner, Team Danmark (1.34.02.22)
NIKOLAI NORDSBORG, Lektor, Institut for Idræt, Københavns Universitet (1.30.20.28)

Tirsdag d. 6. juli

MARTIN JENSEN, Triatlet (1.08.28.07)

Onsdag d. 7. juli

MORTEN RESEN, Vært, Go'morgen Danmark (1.46.04)
CHRISTIAN BITZ, Sundhedsrealist (1.45.07)

Torsdag d. 8. juli

AMALIE WINTHER OLSEN, Junior cykelrytter (1.34.07)


MICHELLE VESTERBY, Triatlet (1.18.37)

MICHELLE VESTERBY, Triatlet

(1.18.37)

Fredag d. 9. juli

CARSTEN MOGENSEN, badmintonspiller (1.39.11)
MATHIAS BOE, badmintonspiller (1.39.40)

Lørdag d. 10. Juli

CATHRINE GRAGE, speedskater (1.04.44)

RICKI NIELSEN, marathonløber (1.25.12)

Tirsdag d. 13. juli

Kim Wraae Knudsen, Kajakroer (1.37.08)

René Holten Poulsen, Kajakroer (1.55.39)

Onsdag d. 14. juli

Eva KjerHansen , MF, Venstre (1.47.21)
Julie Rademacher, MF, Soc.dem. (1.48.34)

Torsdag d. 15. juli

Julie Leth, cykelrytter (1.22.22)

Anette Berg, cykelrytter (1.28.36)

Fredag d. 16. juli

Lasse Wilms, speedskater (1.18.21)

Anne Lolk Thomsen, letvægtsdobbeltsculler (1.22.28)

Lørdag d. 17. juli

KASPER BRUUN, bokser (1.37.24)

KIM POULSEN, bokser (1.20.24)

Søndag d. 18. juli

Thomas Kristensen, Vært, TV 2 Sporten (1.40.24)

Nichlas Hardt, ishockeyspiller (1. 34.29)

Mandag d. 19. juli

Mads Øris Nielsen, håndboldspiller (1.41.22)

Nikolaj Øris Nielsen, håndboldspiller (1.45.47)

Tirsdag d. 20. juli

Kevin Magnussen, racerkører (1.27.55)

Torsdag d. 22. juli

Kasper Winther Jørgensen, letvægtsroer (1.07.04)

Jens Vilhelmsen, letvægtsroer (1.17.14)

Fredag d. 23. juli

Morten Jørgensen, letvægtsroer (1.11.28)

Christian Place Pedersen, letvægtsroer (1.17.27)

Lørdag d. 24. juli

Eskild Ebbesen, tidligere roer (1.03.22)

Rudy Markussen, bokser (1.34.17)