Her er overblikket - sådan kan du følge OL på TV 2's kanaler

OL i Rio bliver dækket intenst på alle TV 2's platforme. Her er et overblik over, hvor du kan følge de forskellige danskere i aktion i RIo.

RIO 2016: Sådan er TV 2-kanalerne inddelt

TV 2: Her vil de største sportsgrene blive vist samt transmissioner fra de danske medaljechancer.

TV 2 SPORT: På TV 2 SPORT vil der være OL 24 timer i døgnet. Alt fra cykling og triatlon til skydning og boksning.

TV 2 Charlie: Sender sejlsport, hvor de 11 danske sejlere vil blive mandsopdækket

TV 2 Zulu: Zulu bliver den store golf-kanal for OL. Golf, der er en ny disciplin på OL-programmet, spilles over 2x4 dage.

TV 2 PLAY: På vores onlinekanaler på TV 2 PLAY vil der også være masser af action fra Rio.

Den 5. august blev flammen tændt på det olympiske stadion i Rio som startskud til de 31. olympiske lege. 

På TV 2 bliver det den største dækning af et OL nogensinde.

24 timer i døgnet vil der være sport fra Rio på TV 2s platforme, hvor fokus naturligvis vil være på de 120 danske atleter, der stiller til start.

Klik her for at se dagens udvalgte TV-højdepunkter.

Her er den foreløbige sendeplan for direkte begivenheder på TV 2's platforme:

 

Tirsdag den 9. august 2016:

  • 13.30 Roning: TV 2
  • 14.30 Volleyball, mænd: Rusland-Argentina, TV 2 Sport 
  • 14.30 Håndbold, mænd: Qatar – Frankrig, DR 1 
  • 15.00 Ridning: Military spring, hold, Play 1 
  • 16.55 Rugby, mænd: TV 2
  • 16.15 Boksning: TV 2 Sport 
  • 16.30 Håndbold, mænd: Tyskland – Polen, DR 1
  • 17.30 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 18.30 OL-studiet: TV 2
  • 18.30 Kajak: Slalom, semifinale, TV 2 Sport
  • 18.43 Svømning, mænd/kvinder: DR 1
  • 19.00 Ridning: Military spring, hold, Play 1
  • 19.15 Basketball, mænd: Spanien-Brasilien, Play 2
  • 19.40 Håndbold, mænd: Danmark-Tunesien, TV 2
  • 20.16 Kajak: Slalom: Finaler, TV 2 Sport 
  • 21.00 Redskabsgymnastik, kvinder: Finaler, DR 1
  • 21.35 OL-studiet: TV 2
  • 21.40 Håndbold, mænd: Brasilien-Slovenien, TV 2 Sport
  • 22.00 Boksning: TV 2 Sport
  • 22.40 OL-studiet: TV 2
  • 23.30 Beachvolley, kvinder: DR 3
  • 24.00 Fodbold, kvinder: Columbia-USA, TV 2
  • 24.00 Basketball, mænd: Litauen-Nigeria, Play/ TV 2 Sport
  • 24.00 Vægtløftning, mænd: DR 3
  • 00.50 Håndbold mænd: Egypten – Sverige, DR 1
  • 02.00 Beachvolley, mænd/kvinder: DR 3
  • 02.50 Håndbold, mænd: Argentina-Kroatien, TV 2
  • 03.00 Fodbold, kvinder: Sydafrika-Brasilien, TV 2 Sport
  • 03.03 Svømning, mænd/kvinder: Finaler, DR 1
  • 03.30 Basketball, mænd: Argentina-Kroatien, Play/TV 2 Sport

Onsdag den 10. august 2016:

  • 13.30 Roning: TV 2
  • 14.30 Volleyball: TV 2 Sport
  • 14.30 Håndbold, kvinder: Brasilien – Spanien, DR 1
  • 15.00 Bordtennis, kvinder: Semifinale, TV 2
  • 15.00 Ridning: Dressur hold, Play/TV 2
  • 15.00 Landevejscykling, mænd: DR 3
  • 16.00 Tennis, mixed: DR 3
  • 16.25 Rugby, mænd: TV 2 Sport
  • 17.00 Beachvolley, mænd: DR 1
  • 18.00 Svømning, mænd/kvinder: DR 1
  • 18.00 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 18.30 OL-studiet: TV 2
  • 18.30 Kajak: Slalom, TV 2 Sport
  • 19.15 Basketball, mænd: Serbien-Frankrig, Play 2
  • 19.40 Håndbold, kvinder: Rusland-Sverige, TV 2 Sport
  • 20.10 Kajak: Slalom, finaler, TV 2 Sport
  • 21.00 Fodbold, mænd: Tyskland – Fiji, DR 3
  • 21.00 Redskabsgymnastik, mænd: finale, DR 1
  • 21.25 OL-studiet: TV 2
  • 21.40 Håndbold, kvinder: Norge-Angola, TV 2 Sport
  • 22.45 OL-studiet: TV 2
  • 23.20 Boksning: TV 2
  • 23.45 Tennis, mænd: semifinale, DR 3
  • 24.00 Basketball, mænd: Australien-USA, Play 2
  • 24.00 Fodbold, kvinder: Columbia-Nigeria, TV 2 Sport
  • 24.00 Beachvolley, mænd: DR 3
  • 24.00 Fodbold, mænd: Japan – Sverige, DR 1
  • 00.45 Håndbold, kvinder: Holland-Sydkorea, TV 2
  • 01.25 Bordtennis, kvinder: Finaler, TV 2
  • 03.00 Fodbold, mænd: Danmark – Brasilien, DR 1
  • 03.03 Svømning, mænd/kvinder: finaler, DR 3
  • 03.30 Basketball, mænd: Venezuela-Kina, Play 2
  • 03.35 Volleyball, kvinder: Brasilien-Japan, TV 2 Sport

Torsdag den 11. august 2016:

  • 12.30 Golf: TV 2 ZULU
  • 13.25 Roning: TV 2
  • 13.25 Badminton, mænd/kvinder: DR 1
  • 14.30 Håndbold, mænd: Tunesien – Qatar, DR 3
  • 15.00 Ridning: Dressur, hold: TV2 Sport
  • 15.00 Beachvolley, kvinder: DR 3
  • 16.15 OL-studiet: TV 2
  • 16.30 Håndbold, mænd: Polen-Egypten, TV 2
  • 17.00 Tennis, mænd: kvartfinaler, DR 3
  • 17.10 OL-studiet: TV 2
  • 17.30 Kajak-slalom: TV 2 Sport
  • 18.00 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 18.00 Svømning, mænd/kvinder: DR 1
  • 18.40 OL-studiet: TV 2
  • 19.15 Basketball, kvinder: Brasilien-Frankrig, Play 2
  • 19.30 Rugby: Semifinaler, Play 3
  • 19.35 Sejlsport: TV2 Charlie
  • 19.40 Håndbold, mænd: Danmark-Kroatien, TV 2
  • 21.00 Redskabsgymnastik, kvinder: finale, DR 1
  • 21.05 Banecykling: TV 2/ TV 2 Sport
  • 21.35 OL-studiet: TV 2
  • 21.40 Håndbold, mænd: Brasilien – Tyskland, DR 3
  • 23.00 Tennis, kvinder og mixed: finale, DR 3
  • 23.30 Rugby: Finaler, TV 2
  • 24.00 Basketball, mænd: Nigeria-Spanien, Play/TV 2
  • 24.00 Beachvolley, mænd: DR 3
  • 00.50 Håndbold, mænd: Slovenien – Sverige DR 3
  • 01.30 Bordtennis, mænd: Finaler, TV 2 Sport
  • 02.50 Håndbold, mænd: Frankrig-Argentina, TV 2
  • 03.03 Svømning, mænd/kvinder: finaler, DR 1
  • 03.30 Basketball, kvinder: Litauen-Argentina
  • 04.00 Beachvolley, kvinder: DR 3

Fredag den 12. august 2016:

  • 12.30 Golf: TV 2 Zulu
  • 13.00 Badminton, mænd/kvinder: DR 3
  • 13.25 Roning: TV 2
  • 14.30 Atletik, mænd/kvinder: DR 1
  • 15.00 Ridning: Dressur, hold, Play/TV 2 Sport
  • 16.00 Skydning: Riffel, (Torben Grimmel), TV 2
  • 16.00 Beachvolley, kvinder: DR 3
  • 16.30 Håndbold, kvinder: Sverige – Holland: DR 1
  • 16.35 OL-studiet: TV 2
  • 16.55 Atletik, kvinder: DR 3
  • 17.00 Tennis, mænd/mixed: semifinaler, DR 3
  • 17.05 Atletik, kvinder: DR 3
  • 17.30 Badminton, mixed: DR 3
  • 18.00 Fodbold, kvinder: Kvartfinale, TV 2 Sport
  • 18.00 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 18.00 Svømning, mænd/kvinder: DR 1
  • 18.30 OL-studiet: TV 2
  • 19.40 Håndbold, kvinder: Rumænien-Spanien, TV 2 Sport
  • 19.40 Tennis, mænd/mixed: semifinaler, DR 3
  • 20.05 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 20.30 Badminton, kvinder/mænd/mixed: DR 1
  • 21.00 OL-studiet: TV 2
  • 21.00 Fodbold, kvinder: Kvartfinale, TV 2 Sport
  • 21.30 Banecykling: TV 2
  • 21.40 Håndbold, kvinder: Montenegro-Norge, TV 2 Sport
  • 22.20 Tennis, mænd, finaler: DR 3
  • 23.50 OL-studiet: TV 2
  • 24.00 Fodbold, kvinder: Kvartfinale, TV 2 Sport
  • 24.00 Basketball: USA-Serbien, Play/TV 2
  • 00.55 Badminton, mænd: DR 3
  • 01.30 Atletik, kvinder/mænd: DR 1
  • 02.30 Håndbold, kvinder: Sydkorea-Frankrig, TV 2
  • 03.00 Fodbold, kvinder: Kvartfinale, TV 2 Sport
  • 03.00 Atletik, kvinder, finale: DR 1
  • 03.03 Svømning, mænd/kvinder: Finaler, DR 1
  • 03.30 Basketball, mænd: Frankrig-Venezuela, TV 2 Sport
  • 05.00 Beachvolley, mænd: DR 3

Lørdag den 13. august 2016:

  • 13.00 Golf: TV 2 ZULU
  • 05.00 Beachvolley, mænd: DR 3
  • 14.30 Håndbold, mænd: Slovenien – Tyskland, DR 3  
  • 14.30 Atletik, mænd/kvinder: DR 1
  • 14.55 Roning: TV 2
  • 16.00 Boksning: TV 2 Sport
  • 16.00 Atletik, kvinder: DR 3
  • 16.30 Håndbold, mænd: Kroatien – Frankrig, DR 1
  • 16.45 Bordtennis: TV 2
  • 17.00 Tennis, mænd/kvinder/mixed: Bronzekampe, DR 3
  • 17.00 Atletik, mænd: DR 3
  • 18.00 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 18.25 OL-studiet: TV 2
  • 19.15 Basketball, mænd: Argentina-Brasilien, Play 2
  • 19.40 Håndbold, mænd: Danmark-Qatar, TV 2
  • 20.00 Skydning: Skeet, (Jesper Hansen), TV 2 Sport
  • 20.05 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 20.30 Badminton, mænd/kvinder: DR 1
  • 21.00 Banecykling: TV 2
  • 21.00 Fodbold: Kvartfinale, TV 2
  • 21.35 OL-studiet, TV 2
  • 21.40 Håndbold, mænd: Egypten-Brasilien, TV 2 Sport
  • 22.20 Tennis, kvinder, finale: DR 3
  • 23.00 OL-studiet: TV 2
  • 23.35 Boksning: TV 2 Sport
  • 24.00 Basketball, mænd: Spanien-Litauen, TV 2 Sport
  • 00.50 Håndbold, mænd: Sverige – Polen, DR 3
  • 01.00 Atletik, mænd/kvinder: Finaler, DR 1
  • 02.50 Håndbold, mænd: Argentina-Tunesien, TV 2 Sport
  • 03.00 Fodbold: Kvartfinaler, TV 2
  • 03.03 Svømning, mænd/kvinder: Finale, DR 3
  • 03.30 Basketball, mænd: Kroatien-Nigeria, Play 2

Søndag den 14. august 2016:

  • 12.00 Golf: TV 2 ZULU
  • 13.30 Badminton, mænd/kvinder: DR 1
  • 14.30 Marathon, kvinder: TV 2 Sport
  • 14.30 Håndbold, kvinder: Montenegro – Brasilien, DR 1
  • 15.00 Ridning: Ridebanespringning, hold, Play 1
  • 16.00 Boksning: TV 2 Sport
  • 16.00 Synkronsvømning, kvinder: DR 3
  • 16.30 Håndbold, kvinder: Sverige – Frankrig, DR 3
  • 17.00 Tennis, mænd: Finale, DR 1
  • 18.00 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 18.25 OL-studiet, TV 2
  • 19.00 Redskabsgymnastik, mænd/kvinder: Finaler, DR 3
  • 19.05 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 19.15 Basketball, mænd: USA-Frankrig, Play 2
  • 19.40 Håndbold, kvinder: Holland-Rusland, TV 2 Sport
  • 20.05 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 20.55 OL-studiet, TV 2
  • 21.00 Brydning: TV 2
  • 21.30 Banecykling: TV 2
  • 21.40 Håndbold, kvinder: Norge-Rumænien, TV 2 Sport
  • 22.00 Beachvolley, kvinder: Kvartfinale, DR 3
  • 24.00 Basketball, mænd: Serbien-Kina, Play 2
  • 24.00 Vægtløftning, kvinder: DR 3
  • 01.05 OL-studiet, TV 2
  • 01.20 Atletik: TV 2/ TV 2 Sport
  • 01.20 Badminton, mixed: Kvartfinaler, DR 1
  • 01.50 Håndbold, kvinder: Spanien-Angola, TV 2 Sport
  • 03.30 Basketball: TV 2 Sport
  • 04.00 Beachvolley, kvinder: Kvartfinaler, DR 3

Mandag den 15. august 2016:

  • 13.30 Badminton, mænd/kvinder: Kvartfinaler, DR 1
  • 14.00 Kajak: TV 2 Sport
  • 14.30 Håndbold, mænd: Polen – Slovenien, DR 3
  • 14.30 Atletik: TV 2
  • 15.00 Ridning: Dressur, TV 2/Play
  • 15.00 Banecykling: TV 2
  • 16.00 Synkronsvømning, kvinder: DR 3
  • 16.30 Håndbold, mænd: Tyskland-Egypten, TV 2 Sport
  • 18.00 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 19.00 Redskabsgymnastik, mænd: Finale, DR 3
  • 19.05 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 19.15 Basketball, mænd: Nigeria-Brasilien, TV 2 Sport
  • 19.40 Håndbold, mænd: Frankrig – Danmark, DR 1
  • 20.05 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 20.30 Vægtløftning, mænd: DR 3
  • 20.42 Redskabsgymnastik, kvinder: Finale, DR 3
  • 21.00 Banecykling: TV 2
  • 21.40 Håndbold, mænd: Sverige-Brasilien, TV 2 Sport
  • 22.00 Boksning: TV 2 Sport
  • 23.30 Badminton, kvinder: DR 1
  • 24.00 Basketball, mænd: Spanien-Argentina, Play 2
  • 00.30 Bordtennis: TV 2 Sport
  • 00.50 Håndbold, mænd: Kroatien-Tunesien, TV 2 Sport
  • 01.15 Atletik: TV 2
  • 02.30 Badminton, mixed: Semifinale, DR 1
  • 03.30 Basketball, mænd: Litauen-Kroatien, TV 2 Sport
  • 04.00 Beachvolley, mænd: Kvartfinale, DR 3

Tirsdag den 16. august 2016:

  • 13.30 OL-studiet, TV 2
  • 13.30 Badminton, mænd: Semifinale, DR 1
  • 14.00 Kajak: TV 2
  • 14.30 Badminton, mænd: Semifinale, DR 3
  • 14.30 Atletik, kvinder: DR 1
  • 15.00 Volleyball, kvinder: Kvartfinaler, TV 2 Sport
  • 15.00 Ridning: Ridebanespringning, hold, Play 1
  • 15.00 Banecykling: TV 2
  • 16.00 Basketball, kvinder: Kvartfinaler, Play 2
  • 16.30 Badminton, kvinder: Finale, DR 1
  • 17.00 OL-studiet, TV 2
  • 18.00 Fodbold, kvinder: Kvartfinale, TV 2 Sport
  • 18.30 OL-studiet, TV 2
  • 18.30 Håndbold, kvinder: Kvartfinale, TV 2 Sport
  • 19.00 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 16.30 Badminton, kvinder: Finale, DR 1
  • 21.00 Fodbold, kvinder: Semifinale, TV 2 Sport
  • 21.00 Banecykling: TV 2 Sport
  • 21.25 OL-studiet, TV 2
  • 22.00 Boksning: TV 2
  • 22.00 Beachvolley, mænd: Semifinale, DR 3
  • 22.45 OL-studiet, TV 2
  • 23.00 Udspring, mænd: Finale, DR 3
  • 23.00 Volleyball, kvinder: Kvartfinale, TV 2 Sport/Play
  • 23.45 Volleyball, kvinder: Kvartfinale, Play 2
  • 00.30 Bordtennis, kvinder: TV 2 Sport
  • 00.30 Badminton, kvinder: Kvartfinale, DR 3
  • 01.30 Håndbold, kvinder: Kvartfinale, TV 2
  • 01.30 Atletik, mænd: Finale, DR 1
  • 03.15 Basketball, kvinder: Kvartfinale, TV 2 Sport
  • 04.00 Beachvolley, mænd/kvinder: Semifinaler, DR 3

Onsdag den 17. august 2016:

  • 12.30 Golf: TV 2 ZULU
  • 13.30 Badminton, mænd/mixed: Finaler, DR 1
  • 14.00 Taekwondo, mænd/kvinder: DR 3
  • 14.30 Atletik: TV 2
  • 15.00 Håndbold, mænd: Kvartfinale, TV 2 Sport
  • 15.00 Ridning: Ridebanespringning, TV 2 Sport/Play
  • 15.40 OL-studiet, TV 2
  • 16.00 Basketball, mænd: Kvartfinale, Play 2
  • 18.00 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 18.00 Fodbold, mænd: Semifinale, TV 2 Sport
  • 18.30 OL-studiet, TV 2
  • 18.30 BMX, mænd/kvinder: DR 3
  • 19.00 Boksning: TV 2 Sport
  • 19.05 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 19.30 Basketball, mænd: Kvartfinale, Play 2
  • 21.25 OL-studiet, TV 2
  • 22.00 Håndbold, mænd: Kvartfinale, TV 2 Sport
  • 22.00 Hockey, kvinder: Semifinale, DR 3
  • 22.45 Atletik: TV 2
  • 23.45 Basketball, mænd: Kvartfinale, TV 2 Sport
  • 01.00 Taekwondo, mænd/kvinder: Finaler, DR 3
  • 03.00 Beachvolley, kvinder: Finale, DR 1
  • 03.15 basketball, mænd: Kvartfinale, TV 2 Sport

Torsdag den 18. august 2016:

  • 12.30 Golf: TV 2 ZULU
  • 14.00 Kajak: TV 2 Sport/ TV 2
  • 14.30 Atletik, mænd/kvinder: DR 3
  • 16.00 Triathlon, mænd: DR 3
  • 16.20 Atletik, mænd/kvinder: Finale, DR 3
  • 17.30 OL-studiet, TV 2
  • 18.00 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 18.00 Volleyball, kvinder: Semifinale, TV 2 Sport
  • 18.30 OL-studiet, TV 2
  • 18.30 BMX, mænd: Kvartfinaler, DR 3
  • 19.00 Boksning: TV 2 Sport
  • 19.05 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 20.00 Basketball, kvinder: Kvartfinale, TV 2 Sport
  • 21.00 Udspring, kvinder: Finale, DR 3
  • 21.25 OL-studiet, TV 2
  • 22.00 Hockey, mænd, finale: DR 3
  • 22.45 OL-studiet, TV 2
  • 24.00 Basketball, kvinder: Semifinale, TV 2 Sport
  • 01.15 Taekwondo, mænd: DR 3
  • 01.30 Håndbold, kvinder: Semifinale, TV 2
  • 03.15 Volleyball, kvinder: Semifinale, TV 2
  • 04.59 Beachvolley, mænd: Finale, DR 3

Fredag den 19. august 2016:

  • 12.30 Golf: TV 2 ZULU
  • 12.30 Kapgang: TV 2 Sport
  • 13.30 Badminton, mænd: Semifinale, DR 1
  • 14.00 Kajak: TV 2 Sport
  • 15.00 Ridning, Ridebanespringning: TV 2 Sport
  • 15.20 Rytmisk gymnastik, kvinder: DR 3
  • 17.30 OL-studiet, TV 2
  • 18.30 OL-studiet, TV 2
  • 19.00 Boksning: TV 2 Sport
  • 19.00 Kapgang, kvinder: Play 3
  • 20.30 Håndbold, mænd: Semifinale, TV 2
  • 20.30 Håndbold, mænd: Semifinale, TV 2 Sport
  • 23.00 Fodbold, kvinder: Finale, TV 2
  • 24.00 Basketball, mænd: Semifinale, TV 2 Sport
  • 01.10 Atletik: TV 2
  • 02.15 Taekwondo, mænd: Bronzekampe, DR 3
  • 03.15 Volleyball, mænd: Semifinale, TV 2 Sport

Lørdag den 20. august 2016:

  • 12.00 Golf: TV 2 ZULU
  • 13.30 Badminton, mænd: Bronzekamp, DR 1
  • 14.00 Kajak: TV 2
  • 14.00 Taekwondo, mænd/kvinder: Finaler, DR 3
  • 15.35 OL-studiet, TV 2
  • 16.30 Basketball, kvinder: Bronzekamp, TV 2 Sport
  • 18.00 Volleyball, kvinder: Bronzekamp, TV 2 Sport
  • 18.25 OL-studiet, TV 2
  • 19.00 Boksning: TV 2 Sport
  • 20.30 Håndbold, kvinder: Finale, TV 2
  • 20.30 Basketball, kvinder: Finale, TV 2 Sport
  • 22.20 Fodbold, mænd: Finale, TV 2
  • 00.30 OL-studiet, TV 2
  • 01.15 Atletik: TV 2
  • 03.15 Volleyball, kvinder: Finale, TV 2 Sport

Søndag den 21. august 2016:

  • 14.00 OL-studiet, TV 2
  • 14.30 Volleyball, mænd: Bronzekamp, TV 2
  • 14.30 Atletik, mænd: DR 1
  • 16.30 Basketball: Bronzekamp, Play 2
  • 17.30 Mountainbike, mænd: DR 3
  • 17.45 OL-studiet, TV 2
  • 18.15 Volleyball, mænd: Finale, TV 2 Sport
  • 18.25 OL-studiet, TV 2
  • 19.00 Boksning: TV 2 Sport
  • 19.00 Håndbold, mænd: Finale, TV 2
  • 20.45 Basketball, mænd: Finale, TV 2 Sport
  • 22.00 OL-studiet, TV 2
Danske OL-deltagere