Sådan sender TV 2 SPORT i dag

16x9
Ugens sport på TV 2, TV 2 SPORT og TV 2 PLAY. Foto: Scanpix / TV 2

Hvornår spiller Caroline Wozniacki næste gang? Hvornår er der håndbold, cykling, badminton, fodbold eller anden sport live? Få svar i denne sendeplan.

Fredag 24. maj

Kl. 05.00: Badminton: Sudirman Cup: Taiwan vs. Indonesien , kvartfinale – TV 2 PLAY

Kl. 05.00: Badminton: Sudirman Cup: Malaysia vs. Japan, kvartfinale – TV 2 SPORT

Kl. 14.00: Tennis: WTA: Strasbourg, semifinale – TV 2 PLAY

Kl. 18.30 (kampstart kl. 19.00): Håndbold: Odense Håndbold vs. København Håndbold, 3. bronzekamp (k) – TV 2 SPORT

Kl. 18.45 (start kl. 19.00): Cykling: Hammer series Stavanger – TV 2 PLAY

Lørdag 25. maj

Kl. 05.00: Badminton: Sudirman Cup: TBA vs. TBA, semifinale – TV 2 SPORT

Kl. 12.00: Badminton: Sudirman Cup: TBA vs. TBA, semifinale – TV 2 SPORT

Kl. 15.00: Tennis: WTA: Strasbourg: TBA vs. TBA, finale – TV 2 PLAY

Kl. 15.05 (kampstart kl. 15.15): Ishockey: VM: Rusland vs. Finland, semifinale – TV 2 SPORT

Kl. 16.00 (start kl. 16.15): Cykling: Hammer series Stavanger – TV 2 PLAY

Kl. 18.07: Sportsnyhederne – TV 2

Kl. 19.05 (kampstart kl. 19.15): Ishockey: VM: Canada vs. Tjekkiet, semifinale – TV 2 SPORT

Kl. 19.45: Lørdagssporten – TV 2

Kl. 02.30: Basketball: NBA: Toronto Raptors vs. Milwaukee Bucks, kamp 6 (kan udgå) – TV 2 SPORT

Søndag 26. maj

Kl. 07.00: Badminton: Sudirman Cup: TBA vs. TBA, finale – TV 2 SPORT

Kl. 13.30 (kampstart kl. 14.00): Håndbold: Skjern vs. GOG, 2. semifinale (h) – TV 2

Kl. 15.35 (kampstart kl. 15.45): Ishockey: VM: TBA vs. TBA, bronzekamp – TV 2 SPORT

Kl. 15.50: Cykling: Hammer series Stavanger – TV 2 PLAY

Kl. 15.50 (kampstart kl. 16.00): Håndbold: BSV vs. Aalborg, 2. semifinale (h) – TV 2

Kl. 18.07: Sportsnyhederne – TV 2

Kl. 19.30: Ishockey: VM: Studiet – TV 2 SPORT

Kl. 20.10 (kampstart 20.15): Ishockey: VM: TBA vs. TBA, finale – TV 2 SPORT

Kl. 20.25 (kampstart 20.30): Fodbold: Serie A: Inter vs. Empoli - TV 2 PLAY

Mandag 27. maj

Kl. 22.12: Sportsnyhederne – TV 2

Kl. 02.30: Basketball: NBA: Milwaukee Bucks vs. Toronto Raptors, kamp 7 (kan udgå) – TV 2 SPORT

Tirsdag 28. maj

Kl. 22.12: Sportsnyhederne – TV 2

Onsdag 29. maj

Kl. 22.12: Sportsnyhederne – TV 2

Torsdag 30. maj

Kl. 13.30 (kampstart kl. 14.00): Håndbold: Aalborg Håndbold vs. Bjerringbro-Silkeborg, 3. semifinale (h) – TV 2

Kl. 15.30 (kampstart kl. 16.00): Håndbold: GOG vs. Skjern Håndbold, 3. semifinale (h) – TV 2

Kl. 18.00 (kampstart Kl. 18.30): Speedway: DM individuelt - TV 2 SPORT

Kl. 22.12: Sportsnyhederne – TV 2

Kl. 03.00: Basketball: NBA, første finale - TV 2 SPORT