Real Madrid udlodder 15.000 CL-finalebilletter til fans

16x9
Real Madrid vandt Champions League over Atlético Madrid i 2014 - i år mødes de to hold igen i finalen. Foto: - / Scanpix

Real Madrid udlodder en stor del af de billetter, klubben har fået tildelt til Champions League-finalen i Milano, til klubbens fans.

Real Madrid-fans verden over vil sidde og bide negle i den kommende tid. Klubben afholder nemlig et lotteri om en stor del af de 19.550 billetter, man er blevet tildelt af UEFA til Champions League-finalen i Milano d. 28. maj.

Selvom små 20.000 billetter måske lyder af en del, har begge de to Champions League-finalister Atlético Madrid og Real Madrid været ude med kritik af fordelingen af de knap 80.000 billetter til finalen i 'fodboldens fineste klubturnering'. Man mener simpelthen, at UEFA giver klubberne råderum over en alt for lille del af billetterne. Derfor er det et større arbejde i begge klubber at få fordelt billetterne - og hold godt fast, for nu bliver det lidt tal-nørdet.

Sådan fordeler Real Madrid billetterne

Som skrevet tidligere bliver langt størstedelen af billetterne for Real Madrids vedkommende fordelt ved et simpelt lotteri. Helt præcist vil 16.350 - eller godt 5/6 - af billetterne blive fordelt blandt klubbens medlemmer.

15.170 af disse vil blive udloddet i et almindeligt lotteri, hvor alle klubmedlemmer har mulighed for at deltage, mens endnu 100 vil blive delt ud til klubbens ældste medlemmer og 80 til bevægelseshæmmede medlemmer. De sidste 1000 vil blive delt ud til spanske og internationale Real Madrid-fanklubber.

Men dermed er regnestykket ikke gået helt op for Real Madrid; de sidste 3.200 billetter bliver fordelt mellem spillere og andet klubpersonnel. Heraf får førsteholdsspillerne, - trænere og -lægestab 800 billetter, og de 16 direktionsmedlemmer får hver 10 billetter - i alt 160 styk.

Herudover får pensionerede fodbold- og basketballspillere fra klubben 250 billetter, ungdomsspillere og -trænere i fodboldafdelingen får 230 billetter tilsammen og basketafdelingen får 100 billetter. 

De sidste 1660 billetter bliver fordelt mellem medlemmer af kongeklubbens velgørende fond Real Madrid Foundation (60 styk), diverse medarbejdere i klubben (600 styk), VIPs (120 styk) og diverse klubsponsorer (600 styk) og klubbens afdeling for kommunikation og internationale relationer (280 styk).

Det er anden gang på blot tre år, at Champions League-finalen er et anliggende mellem de to Madrid-klubber, Atlético og Real. I sæsonen 2013/2014 vandt Real Madrid finalen med 4-1 i efter forlænget spilletid. I år kan Real Madrid vinde sin 11. titel i turneringen, mens Atlético stadig har sin første til gode.