Transferoverblik: Her er alle sommerens klubskifter i dameligaen

16x9
Flere profiler har skiftet klub før den nye sæson i HTH Ligaen Foto: TV 2 SPORT / TV 2 SPORT

Mange spillere har fået et nyt klublogo på brystet i sommerpausen. Se alle til- og afgange i HTH Ligaen her.

I snart tre måneder har de danske håndboldligaer ligget stille, men om lidt begynder en ny sæson i både HTH Ligaen for kvinder og Herre Håndbold Ligaen. 

Igen denne sommer er der sket en masse udskiftninger på de enkelte hold, hvor nogle spillere er smuttet, mens andre er kommet ind.

Her får du overblikket over alle bekræftede til- og afgange i HTH Go Ligaen før den nye sæson, der begynder tirsdag den 28. august.

Se ligahåndbold på TV 2 SPORT og TV 2 PLAY.

AARHUS UNITED

Tilgange: Celine Lundbye Kristiansen (Nykøbing Falster), Helena Elver (Gudme HK), Frederikke Hedegaard (FCM Ungdom), Sophia Snogdal (FCM Ungdom), Line Helbo Høgh (Lystrup/Skovbakken U16), Anna Berger Wierzba (egne rækker)

Afgange: Amanda Brogaard (HH Elite), Kamilla Bruus (Skanderborg), Louise Kristensen (stoppet)

AJAX KØBENHAVN 

Tilgange: Cecilie Woller (SG BBM Bietigheim), Nadia Chahade (Amager), Emilie Jacobsen (Skanderborg), Sofie Bardrum (Gudme HK), Nadia Kongsted (genoptager karrieren), Claus Kuno (assistenttræner)

Afgange: Ida Marie Dahl (Viborg HK), Isabella Fazekas (Nykøbing Falster), Anne Cathrine Lundbye (Gudme HK), Cecilie Specht (Skövde IF), Ditte Bach Andersen (stoppet), Pernille Kristensen (stoppet)

EH AALBORG

Tilgange: Karen Brødsgaard (cheftræner, Alingsås), Emma Friberg (Ringkøbing), Katja Ryesberg (Ringkøbing), Mathilde Storgaard (Viborg HK), Anne Brinch-Nielsen (Team Esbjerg), Sara Kjærsgaard (Hadsten), Cecilie Thomsen (HH Elite)

Afgange: Kaja Kamp (TTH Holstebro), Anna Ring (stoppet), Kristina Bille (stoppet), Siri Seglem (stoppet), Elizabeth Nørgaard (stoppet), Caroline Mose (stoppet), Mathilde Selmer (stoppet), Mille Guldhøj (stoppet)

HERNING-IKAST HÅNDBOLD

Tilgange: Sarah Iversen (Nykøbing Falster), Stine Skogrand (Silkeborg-Voel), Emilie Steffensen (egne rækker), Michala Møller (egne rækker), Clara Bak (egne rækker)

Afgange: Veronica Kristiansen (Györ), Linn Blohm (København Håndbold), Sabine Pedersen (Randers HK), Helene Kindberg (Silkeborg-Voel), Louise Ellebæk (Silkeborg-Voel), Laura Jensen (TTH Holstebro)

KØBENHAVN HÅNDBOLD

Tilgange: Emily Stang Sando (Odense), Thea Mørk (Larvik HK), Marie Wall (H65 Höör), Amalie Milling (HIK), Linn Blohm (Herning-Ikast Håndbold), Larissa Nusser (Dalfsen), Andrea Hansen (FIF), Christian Køhler (assistenttræner)

Afgange: Myrthe Schoenaker (Oldenburg), Mia Marie Møldrup (?), Louise Svalastog (stoppet), Rikke Ebbesen (stoppet), Stine Knudsen (stoppet), Troels Banggaard (assistenttræner - FC København)

NYKØBING FALSTER HÅNDBOLD

Tilgange: Line Skak (TTH Holstebro), Yui Sunami (Hokkoku Bank), Sakura Hauge (Vipers Kristiansand), Isabella Fazekas (Ajax København), Dione Housheer (VOC Amsterdam)

Afgange: Sarah Iversen (Herning-Ikast), Celine Lundbye Kristiansen (Aarhus United), Mie Sørensen (Molde), Tiril Merg (Skrim Kongsberg)

ODENSE HÅNDBOLD

Tilgange: Tess Wester (SG BBM Bietigheim), Sara Hald (TTH Holstebro), Ingvild Bakkerud (Skrim Kongsberg)

Afgange: Emily Stang Sando (København Håndbold), Stine Svangård (Le Havre), Pearl van der Wissel (stoppet)

RANDERS HK

Tilgange: Jamina Roberts (Erd), Sabine Pedersen (Ikast-Herning Håndbold), Celine Sivertsen (Tertnes), Line Mai Hougaard (TTH Holstebro), Julia Eriksson (Sävehof), Nina Müller (Bietigheim)

Afgange: Clara Monti Danielsson (Team Esbjerg), Daniela Gustin (SG BBM Bietigheim), Gitte Andersen (Hadsten), Lærke Christensen (TTH Holstebro), Sara Johansson (Skara HF), Mari Molid (Larvik), Rikke Torngaard (Hadsten)

RINGKØBING HÅNDBOLD

Tilgange: Ida Vium (TTH Holstebro), Natasha Nolevska (Viborg HK), Jenny Carlsson (LUGI), Ida Lagerbon (Fredericia HK 1990), Nanna Hinnerfeldt (FCM Ungdom), Naja Nissen (tilbage fra leje i Herning-Ikast Håndbold), Arlinda Hajdari (Skjern Ungdom), Alberte Simonsen (egne rækker)

Afgange: Agnethe Boysen (Pfadi Winterthur), Katja Ryesberg (EH Aalborg), Emma Friberg (EH Aalborg), Daniella Dragojevic (Israel), Louise Gundesbøl (stoppet)

SILKEBORG-VOEL KFUM

Tilgange: Jane Schumacher (OGC Nice), Susann Müller (SG BBM Bietigheim), Louise Ellebæk (FCM/Herning-Ikast), Helene Kindberg (Herning-Ikast Håndbold) Ole Jensen (assistenttræner, FCM Ungdom)

Afgange: Stine Skogrand (Herning-Ikast Håndbold), Dragana Petkovska (SønderjyskE), Jette Hansen (stoppet), Anna Sophie Okkels (stoppet)

SKANDERBORG HÅNDBOLD 

Tilgange: Sofie Blichert-Toft (Team Esbjerg), Mette Brandt Nielsen (HH Elite), Kamilla Bruus (Aarhus United), Maria Husted (Fredericia), Anna Kristensen (egne rækker), Sofie Sletskov (egne rækker)

Afgange: Emilie Jacobsen (Ajax København), Caroline Svarre (TTH Holstebro), Melanie Fuglsbjerg (Østbirk), Mathilde Pape (Bjerringbro)

TEAM ESBJERG

Tilgange: Line Jørgensen (CSM Bucuresti), Annette Jensen (TTH Holstebro), Marit Røsberg Jacobsen (Byåsen), Clara Monti Danielsson (Randers HK), Rikke Marie Granlund (Oppsal IF), Kristine Breistøl (Larvik HK), Emma Cecilie Nielsen (Gudme HK)

Afgange: Ine Stangvik (Besancon), Lara Gonzales (Besancon), Ulrika Toft Hansen (?), Sofie Blichert-Toft (Skanderborg), Anne Brinch-Nielsen (EH Aalborg), Laura Kirchhoff Madsen (Spreefüxxe Berlin), Rikke Zachariassen (stoppet), Ida Bjørndalen (stoppet), Lærke Møller (stoppet), Maibritt Kviesgaard (stoppet)

TTH HOLSTEBRO

Tilgange: Caroline Svarre (Skanderborg), Lærke Christensen (Randers HK), Ilda Kepic (Vendsyssel), Nikoline Lundgreen (Viborg HK), Laura Jensen (Herning-Ikast Håndbold), Lynn Knippenborg (Buxtehuder SV), Sara Kececi (Hadsten), Emma Larsen (Silkeborg-Voel Ungdom), Sofie Østergaard (Silkeborg-Voel Ungdom), Siw Aabeck (Gudme HK), Line Frandsen (egne rækker), Rebecca Sønderskov (egne rækker), Torben Møller (assistenttræner, egne rækker)

Afgange:  Annette Jensen (Team Esbjerg), Stine Andersen (Viborg HK), Line Skak (Nykøbing Falster), Pauline Bøgelund (Viborg HK), Sara Hald (Odense), Line Mai Hougaard (Randers HK), Ida Vium (Ringkøbing), Amalie Wichmann (HH Elite), Maja Eriksson (Önnereds HK)

VIBORG HK

Tilgange: Pauline Bøgelund (TTH Holstebro), Stine Andersen (TTH Holstebro), Ida Marie Dahl (Ajax København), Moa Högdahl (Byåsen)

Afgange: Natasha Nolevska (Ringkøbing), Nikoline Lundgreen (TTH Holstebro), Mathilde Storgaard (EH Aalborg), Sidsel Bodholt (stoppet), Sanne van Olphen (stoppet), Signe Hald (stoppet), Clara Høgh-Poulsen (stoppet)