Transferoverblik: Her er alle sommerens klubskifter i herreligaen

16x9
De danske profiler Henrik Møllgaard (længst til venstre) og Thomas Mogensen (nummer to fra venstre) er blandt de nye ansigter i Herre Håndbold Ligaen i den kommende sæson. Foto: Scanpix

Mange spillere har fået et nyt klublogo på brystet i sommerpausen. Se alle til- og afgange i Herre Håndbold Ligaen.

I snart tre måneder har de danske håndboldligaer ligget stille, men om lidt begynder en ny sæson i kvindernes HTH Ligaen og Herre Håndbold Ligaen. 

Igen denne sommer er der sket en masse udskiftninger på de enkelte hold, hvor nogle spillere er smuttet, mens andre er kommet ind.

Her får du overblikket over alle bekræftede til- og afgange i Herre Håndbold Ligaen før den nye sæson, der begynder fredag den 31. august.

Se ligahåndbold på TV 2 SPORT og TV 2 PLAY.

AALBORG

Tilgange: Henrik Møllgaard (Paris Saint-Germain), Mark Strandgaard (GOG), Knud Ronau (Nordsjælland), Ómar Ingi Magnússon (Århus), Kristian Sæverås (HK Malmø), Oliver Norlyk (egne rækker), Aleksander Selmar (egne rækker)

Afgange: Martin Larsen (PAUC), Patrick Wiesmach (Leipzig), Simon Hald (Flensburg-Handewitt), Søren Pedersen (Mors-Thy), Jacob Hessellund (Mors-Thy), Aron Kristjansson (landstræner, Bahrain), Lovro Jotic (RK Zagreb)

BJERRINGBRO-SILKEBORG

Tilgange: Kasper Larsen (Mors-Thy), Kasper Knudsen (egne rækker), Kristian Holm (egne rækker), Jens Dolberg (egne rækker)

Afgange: Søren Rasmussen (Ribe-Esbjerg), Sebastian Frandsen (TTH Holstebro), Drasko Nenadic (Celje), Martin Risom (Ajax København), Frederik Skov (HC Midtjylland), Lars Skaarup (Skanderborg)

GOG

Tilgange: Oscar Bergendahl (Alingsås), Henrik Tilsted (Mors-Thy), Odinn Thor Rikhardsson (Hafnarfjordur), Josef Pujol (Gummersbach), Mathias Gidsel (egne rækker), Lukas Jørgensen (egne rækker)

Afgange: Gøran Søgard Johannessen (Flensburg-Handewitt), Magnus Jøndal (Flensburg-Handewitt), Mark Strandgaard (Aalborg), Henrik Jakobsen (Toulouse), Torsten Laen (stoppet - ny sportschef i GOG), Frederik Hummelmose (Lemvig-Thyborøn), Frederik Skou (Otterup)

KIF KOLDING

Tilgange: Kasper Irming (Skanderborg), Andreas Væver (Skanderborg), Martin 'Mauer' Larsen (Skanderborg), Mattias Thynell (SønderjyskE), Rickard Frisk (Alingsås), Alexander Morsten (Randers HH), Anders Petersen (Limoges), Andreas Flodman (Alingsås), Lars Rasmussen (assistenttræner)

Afgange: Bo Spellerberg (St. Gallen), Magnus Landin (THW Kiel), Philip Stenmalm (PAUC), Morten Bjørnshauge (PAUC), Sebastian Augustinussen (Skjern), Nicolas Lundbye Kristiansen (Nordsjælland), Petter Øverby (HC Erlangen), Marcus Cleverly (IFK Ystad), Lasse Boesen (stoppet som assistent og sportschef)

LEMVIG-THYBORØN

Tilgange: Anders Agger (TTH Holstebro), Emil Sidelmann (TTH Holstebro), Jørgen Rasmussen (HC Midtjylland). Frederik Hummelmose (GOG), Jacob Østergaard (HC Midtjylland), Claus Uhrenholt (cheftræner), Anders Thomsen (assistenttræner)

Afgange: Arne Damgaard (assistenttræner, TTH Holstebro), Nicolaj Andersson (cheftræner, VFL Waiblingen), Niels Lindholt (TTH Holstebro), Søren Nørgård (Mors-Thy Håndbold), Jonathan Sørensen (Hjortshøj-Egå)

MORS-THY 

Tilgange: Søren Pedersen (Aalborg), Jacob Hessellund (Aalborg), Søren Nørgaard (Lemvig-Thyborøn), Kristoffer Sørensen Jessen (HØJ Håndbold), Kasper Fruerland Kristiansen (egne rækker), Frederik Tilsted (egne rækker)

Afgange: Kasper Larsen (Bjerringbro-Silkeborg), Henrik Tilsted (GOG), Nickolei Jensen (Skive fH), Nicklas Graugaard (udlejet til Skive fH), Lasse Justesen (stoppet)

NORDSJÆLLAND 

Tilgange: Nicolas Lundbye Kristiansen (KIF Kolding), Kasper Kisum (Toulouse), Tobias Jørgensen (Ajax København), Daniel Astrup (Bjerringbro-Silkeborg U18), Mohamed Aktham Elkamisi (Egypten)

Afgange: Nicolai Pedersen (Ribe-Esbjerg), Knud Ronau (Aalborg), Oliver Roepstorff (Ajax København), Nichlas Poulsen (Ajax København), Christian Køhler (assistent, København Håndbold), Anders Mose (stoppet)

RIBE-ESBJERG

Tilgange: Søren Rasmussen (Bjerringbro-Silkeborg), Runar Karasson (Hannover-Burgdorf), Kasper Kvist (Wetzlar), Nicolai Pedersen (Nordsjælland), Jacob Heinl (Flensburg-Handewitt), Søren Haagen (KIF Kolding), Gunnar Stein Jonsson (IFK Kristianstad), Hermann Vildalen (Drammen HK), Simen Schønningsen (Balingen), Magnus Sødenå (Haslum HK), Lars Walther (cheftræner, FC Porto), Morten Seier (assistent), Anders Christiansen (Fåborg ØH), Niels Dahl (egne rækker)

Afgange: Jacob Holm (Füchse Berlin), Emil Tellerup (Fredericia HK 1990), Rasmus Bertelsen (SønderjyskE), Morten Nyberg (TMS Ringsted), Philip Holm (Wacker Thun), Lasse Nikolajsen (TM Tønder), Yehia Elderaa (Zamalek), Marc Uhd (Nærbø IL), Ryan Zinglersen (stoppet som cheftræner), Rasmus Lind (stoppet), Kasper Nielsen (stoppet)

SKANDERBORG

Tilgange: Marcus Mørk (Cavigal Nice Handball), Cornelius Kragh (Skjern), Mads Kalstrup (Århus), Mathias Bitsch (Skive), Lars Skaarup (Bjerringbro-Silkeborg), Frederik Iversen (egne rækker), Nicolai Pugholm Hvid (Skive)

Afgange: Kasper Irming (KIF Kolding), Andreas Væver (KIF Kolding), Frederik Ladefoged (SønderjyskE), Minik Dahl Høegh (Ajax København), Jeppe Jonasson (TM Tønder), Martin 'Mauer' Larsen (KIF Kolding), Jonas Eichwald (Odder), Salah Boutaf (udlejet til Odder), Thomas Christensen (stoppet)

SKJERN

Tilgange: Thomas Mogensen (Flensburg-Handewitt), Sebastian Augustinussen (KIF Kolding), Björgvin Gustavsson (Haukar Topphandbolti), Benjamin Jakobsen (Bjerringbro-Silkeborg), Jan Grebenc (Gorenje Velenje)

Afgange: Markus Olsson (Toulouse), Tibor Ivanisevic (HSG Wetzlar), Cornelius Kragh (Skanderborg), Mads Houmøller (IFK Ystad)

SØNDERJYSKE

Tilgange: Rasmus Bertelsen (Ribe-Esbjerg), Martin Kærgaard (TM Tønder), Oliver Eggert (TM Tønder), Frederik Ladefoged (Skanderborg), Arnar Birkir Halfdansson (Fram Reykjavik), Henrik Nordlander (Helvetia Anaitasuna), Steffan Høj (egne rækker)

Afgange: Mattias Thynell (KIF Kolding), Adam Nyfjäll (IFK Kristianstad), Nikolai Keller (TM Tønder), Kenneth Bach Hansen (Runar Sandefjord), Jacob Lyck (TM Tønder), Christian Lynggard (Give), Simon Kristiansen (stoppet), Claus Kjeldgaard (stoppet), Christoffer Fors (rejst hjem til Sverige)

TMS RINGSTED

Tilgange: Morten Nyberg (Ribe-Esbjerg), Nikolaj Nørager (Skive fH), Andreas Magaard (GOG), William Asmussen (GOG U18), Simon Omme (Otterup HK)

Afgange: Andreas Stryger (HØJ), Nicklas Pedersen (HØJ), Thomas Matic (Sverige), Rune Ohm (stoppet)

TTH HOLSTEBRO

Tilgange: Sebastian Frandsen (Bjerringbro-Silkeborg), Kay Smits (Wilhelmshavener HV), Jonatan Würtz (SUS Nyborg), Niels Lindholt (Lemvig-Thyborøn), Arne Damgaard (assistenttræner, Lemvig-Thyborøn), Malte Justesen (egne rækker), Thomas Damgaard (egne rækker), William Lind (egne rækker)

Afgange: Torbjørn Bergerud (Flensburg-Handewitt), Simon Birkefeldt (MT Melsungen), Martin Hansen (Follo HK), Anders Agger (Lemvig-Thyborøn), Emil Sidelmann (Lemvig-Thyborøn)

ÅRHUS

Tilgange: Jonas Langerhuus (Pfadi Winterthur), Kristian Rammel (Bækkelaget), Mads-Peter Lønborg (Odder), Anton Laursen (Skovbakken), Moussa Lihn Dembele (egne rækker)

Afgange: Ómar Ingi Magnússon (Aalborg), Mads Kalstrup (Skanderborg), Sigvaldi Gudjonsson (Elverum), Robert Gunnarsson (stoppet)