Sportschef: Dejlig guldmedalje
Du kan følge EM i svømning LIVE og On Demand på TV 2 Play
Danmark sikrede sig her til aften deres første guldmedalje ved EM i Berlin.
Den stod Rikke Møller Pedersen for og der var naturligvis en lettelse for sportschefen i Dansk Svømmeunion, Mikkel von Seelen, at Pedersen sikrede sig den ventede førsteplads på 100 meter bryst.
- Det var vist det man kalder for en vigtig sejr. Det var dejligt for Rikke at få guldmedaljen og så med en en mesterskabsrekord oveni, siger Mikkel von Seelen.
Også de danske semifinaler med Viktor Bromer og Mie Ø. Nielsen var en stor oplevelse for den danske sportschef.
- Sådan som vores to semifinaler blev svømmet i dag, så kan man jo ikke lade være med at glæde sig til i morgen. Det lover ihvertfald godt.
Eneste negative ting at sige om i dag var Pernille Blume, som desværre ikke formåede at sikre sig en medalje på 100 meter fri.
- Det er så ærgerligt for Pernille. Hun har helt sikkert en bedre tid i sig end den hun svømmede i dag, men heldigvis har hun flere løb tilbage og jeg er sikker på, at hun nok skal revanchere sig.
Husk du kan følge hele EM i svømning direkte fra Berlin på TV 2 PLAY.