Rio 2016

Her er overblikket - sådan kan du følge OL på TV 2's kanaler

OL i Rio bliver dækket intenst på alle TV 2's platforme. Her er et overblik over, hvor du kan følge de forskellige danskere i aktion i RIo.

RIO 2016: Sådan er TV 2-kanalerne inddelt

TV 2: Her vil de største sportsgrene blive vist samt transmissioner fra de danske medaljechancer.

TV 2 SPORT: På TV 2 SPORT vil der være OL 24 timer i døgnet. Alt fra cykling og triatlon til skydning og boksning.

TV 2 Charlie: Sender sejlsport, hvor de 11 danske sejlere vil blive mandsopdækket

TV 2 Zulu: Zulu bliver den store golf-kanal for OL. Golf, der er en ny disciplin på OL-programmet, spilles over 2x4 dage.

TV 2 PLAY: På vores onlinekanaler på TV 2 PLAY vil der også være masser af action fra Rio.

Den 5. august blev flammen tændt på det olympiske stadion i Rio som startskud til de 31. olympiske lege. 

På TV 2 bliver det den største dækning af et OL nogensinde.

24 timer i døgnet vil der være sport fra Rio på TV 2s platforme, hvor fokus naturligvis vil være på de 120 danske atleter, der stiller til start.

Klik her for at se dagens udvalgte TV-højdepunkter.

Her er den foreløbige sendeplan for direkte begivenheder på TV 2's platforme:

 

Tirsdag den 9. august 2016:

  • 13.30 Roning: TV 2
  • 14.30 Volleyball, mænd: Rusland-Argentina, TV 2 Sport 
  • 14.30 Håndbold, mænd: Qatar – Frankrig, DR 1 
  • 15.00 Ridning: Military spring, hold, Play 1 
  • 16.55 Rugby, mænd: TV 2
  • 16.15 Boksning: TV 2 Sport 
  • 16.30 Håndbold, mænd: Tyskland – Polen, DR 1
  • 17.30 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 18.30 OL-studiet: TV 2
  • 18.30 Kajak: Slalom, semifinale, TV 2 Sport
  • 18.43 Svømning, mænd/kvinder: DR 1
  • 19.00 Ridning: Military spring, hold, Play 1
  • 19.15 Basketball, mænd: Spanien-Brasilien, Play 2
  • 19.40 Håndbold, mænd: Danmark-Tunesien, TV 2
  • 20.16 Kajak: Slalom: Finaler, TV 2 Sport 
  • 21.00 Redskabsgymnastik, kvinder: Finaler, DR 1
  • 21.35 OL-studiet: TV 2
  • 21.40 Håndbold, mænd: Brasilien-Slovenien, TV 2 Sport
  • 22.00 Boksning: TV 2 Sport
  • 22.40 OL-studiet: TV 2
  • 23.30 Beachvolley, kvinder: DR 3
  • 24.00 Fodbold, kvinder: Columbia-USA, TV 2
  • 24.00 Basketball, mænd: Litauen-Nigeria, Play/ TV 2 Sport
  • 24.00 Vægtløftning, mænd: DR 3
  • 00.50 Håndbold mænd: Egypten – Sverige, DR 1
  • 02.00 Beachvolley, mænd/kvinder: DR 3
  • 02.50 Håndbold, mænd: Argentina-Kroatien, TV 2
  • 03.00 Fodbold, kvinder: Sydafrika-Brasilien, TV 2 Sport
  • 03.03 Svømning, mænd/kvinder: Finaler, DR 1
  • 03.30 Basketball, mænd: Argentina-Kroatien, Play/TV 2 Sport

Onsdag den 10. august 2016:

  • 13.30 Roning: TV 2
  • 14.30 Volleyball: TV 2 Sport
  • 14.30 Håndbold, kvinder: Brasilien – Spanien, DR 1
  • 15.00 Bordtennis, kvinder: Semifinale, TV 2
  • 15.00 Ridning: Dressur hold, Play/TV 2
  • 15.00 Landevejscykling, mænd: DR 3
  • 16.00 Tennis, mixed: DR 3
  • 16.25 Rugby, mænd: TV 2 Sport
  • 17.00 Beachvolley, mænd: DR 1
  • 18.00 Svømning, mænd/kvinder: DR 1
  • 18.00 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 18.30 OL-studiet: TV 2
  • 18.30 Kajak: Slalom, TV 2 Sport
  • 19.15 Basketball, mænd: Serbien-Frankrig, Play 2
  • 19.40 Håndbold, kvinder: Rusland-Sverige, TV 2 Sport
  • 20.10 Kajak: Slalom, finaler, TV 2 Sport
  • 21.00 Fodbold, mænd: Tyskland – Fiji, DR 3
  • 21.00 Redskabsgymnastik, mænd: finale, DR 1
  • 21.25 OL-studiet: TV 2
  • 21.40 Håndbold, kvinder: Norge-Angola, TV 2 Sport
  • 22.45 OL-studiet: TV 2
  • 23.20 Boksning: TV 2
  • 23.45 Tennis, mænd: semifinale, DR 3
  • 24.00 Basketball, mænd: Australien-USA, Play 2
  • 24.00 Fodbold, kvinder: Columbia-Nigeria, TV 2 Sport
  • 24.00 Beachvolley, mænd: DR 3
  • 24.00 Fodbold, mænd: Japan – Sverige, DR 1
  • 00.45 Håndbold, kvinder: Holland-Sydkorea, TV 2
  • 01.25 Bordtennis, kvinder: Finaler, TV 2
  • 03.00 Fodbold, mænd: Danmark – Brasilien, DR 1
  • 03.03 Svømning, mænd/kvinder: finaler, DR 3
  • 03.30 Basketball, mænd: Venezuela-Kina, Play 2
  • 03.35 Volleyball, kvinder: Brasilien-Japan, TV 2 Sport

Torsdag den 11. august 2016:

  • 12.30 Golf: TV 2 ZULU
  • 13.25 Roning: TV 2
  • 13.25 Badminton, mænd/kvinder: DR 1
  • 14.30 Håndbold, mænd: Tunesien – Qatar, DR 3
  • 15.00 Ridning: Dressur, hold: TV2 Sport
  • 15.00 Beachvolley, kvinder: DR 3
  • 16.15 OL-studiet: TV 2
  • 16.30 Håndbold, mænd: Polen-Egypten, TV 2
  • 17.00 Tennis, mænd: kvartfinaler, DR 3
  • 17.10 OL-studiet: TV 2
  • 17.30 Kajak-slalom: TV 2 Sport
  • 18.00 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 18.00 Svømning, mænd/kvinder: DR 1
  • 18.40 OL-studiet: TV 2
  • 19.15 Basketball, kvinder: Brasilien-Frankrig, Play 2
  • 19.30 Rugby: Semifinaler, Play 3
  • 19.35 Sejlsport: TV2 Charlie
  • 19.40 Håndbold, mænd: Danmark-Kroatien, TV 2
  • 21.00 Redskabsgymnastik, kvinder: finale, DR 1
  • 21.05 Banecykling: TV 2/ TV 2 Sport
  • 21.35 OL-studiet: TV 2
  • 21.40 Håndbold, mænd: Brasilien – Tyskland, DR 3
  • 23.00 Tennis, kvinder og mixed: finale, DR 3
  • 23.30 Rugby: Finaler, TV 2
  • 24.00 Basketball, mænd: Nigeria-Spanien, Play/TV 2
  • 24.00 Beachvolley, mænd: DR 3
  • 00.50 Håndbold, mænd: Slovenien – Sverige DR 3
  • 01.30 Bordtennis, mænd: Finaler, TV 2 Sport
  • 02.50 Håndbold, mænd: Frankrig-Argentina, TV 2
  • 03.03 Svømning, mænd/kvinder: finaler, DR 1
  • 03.30 Basketball, kvinder: Litauen-Argentina
  • 04.00 Beachvolley, kvinder: DR 3

Fredag den 12. august 2016:

  • 12.30 Golf: TV 2 Zulu
  • 13.00 Badminton, mænd/kvinder: DR 3
  • 13.25 Roning: TV 2
  • 14.30 Atletik, mænd/kvinder: DR 1
  • 15.00 Ridning: Dressur, hold, Play/TV 2 Sport
  • 16.00 Skydning: Riffel, (Torben Grimmel), TV 2
  • 16.00 Beachvolley, kvinder: DR 3
  • 16.30 Håndbold, kvinder: Sverige – Holland: DR 1
  • 16.35 OL-studiet: TV 2
  • 16.55 Atletik, kvinder: DR 3
  • 17.00 Tennis, mænd/mixed: semifinaler, DR 3
  • 17.05 Atletik, kvinder: DR 3
  • 17.30 Badminton, mixed: DR 3
  • 18.00 Fodbold, kvinder: Kvartfinale, TV 2 Sport
  • 18.00 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 18.00 Svømning, mænd/kvinder: DR 1
  • 18.30 OL-studiet: TV 2
  • 19.40 Håndbold, kvinder: Rumænien-Spanien, TV 2 Sport
  • 19.40 Tennis, mænd/mixed: semifinaler, DR 3
  • 20.05 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 20.30 Badminton, kvinder/mænd/mixed: DR 1
  • 21.00 OL-studiet: TV 2
  • 21.00 Fodbold, kvinder: Kvartfinale, TV 2 Sport
  • 21.30 Banecykling: TV 2
  • 21.40 Håndbold, kvinder: Montenegro-Norge, TV 2 Sport
  • 22.20 Tennis, mænd, finaler: DR 3
  • 23.50 OL-studiet: TV 2
  • 24.00 Fodbold, kvinder: Kvartfinale, TV 2 Sport
  • 24.00 Basketball: USA-Serbien, Play/TV 2
  • 00.55 Badminton, mænd: DR 3
  • 01.30 Atletik, kvinder/mænd: DR 1
  • 02.30 Håndbold, kvinder: Sydkorea-Frankrig, TV 2
  • 03.00 Fodbold, kvinder: Kvartfinale, TV 2 Sport
  • 03.00 Atletik, kvinder, finale: DR 1
  • 03.03 Svømning, mænd/kvinder: Finaler, DR 1
  • 03.30 Basketball, mænd: Frankrig-Venezuela, TV 2 Sport
  • 05.00 Beachvolley, mænd: DR 3

Lørdag den 13. august 2016:

  • 13.00 Golf: TV 2 ZULU
  • 05.00 Beachvolley, mænd: DR 3
  • 14.30 Håndbold, mænd: Slovenien – Tyskland, DR 3  
  • 14.30 Atletik, mænd/kvinder: DR 1
  • 14.55 Roning: TV 2
  • 16.00 Boksning: TV 2 Sport
  • 16.00 Atletik, kvinder: DR 3
  • 16.30 Håndbold, mænd: Kroatien – Frankrig, DR 1
  • 16.45 Bordtennis: TV 2
  • 17.00 Tennis, mænd/kvinder/mixed: Bronzekampe, DR 3
  • 17.00 Atletik, mænd: DR 3
  • 18.00 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 18.25 OL-studiet: TV 2
  • 19.15 Basketball, mænd: Argentina-Brasilien, Play 2
  • 19.40 Håndbold, mænd: Danmark-Qatar, TV 2
  • 20.00 Skydning: Skeet, (Jesper Hansen), TV 2 Sport
  • 20.05 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 20.30 Badminton, mænd/kvinder: DR 1
  • 21.00 Banecykling: TV 2
  • 21.00 Fodbold: Kvartfinale, TV 2
  • 21.35 OL-studiet, TV 2
  • 21.40 Håndbold, mænd: Egypten-Brasilien, TV 2 Sport
  • 22.20 Tennis, kvinder, finale: DR 3
  • 23.00 OL-studiet: TV 2
  • 23.35 Boksning: TV 2 Sport
  • 24.00 Basketball, mænd: Spanien-Litauen, TV 2 Sport
  • 00.50 Håndbold, mænd: Sverige – Polen, DR 3
  • 01.00 Atletik, mænd/kvinder: Finaler, DR 1
  • 02.50 Håndbold, mænd: Argentina-Tunesien, TV 2 Sport
  • 03.00 Fodbold: Kvartfinaler, TV 2
  • 03.03 Svømning, mænd/kvinder: Finale, DR 3
  • 03.30 Basketball, mænd: Kroatien-Nigeria, Play 2

Søndag den 14. august 2016:

  • 12.00 Golf: TV 2 ZULU
  • 13.30 Badminton, mænd/kvinder: DR 1
  • 14.30 Marathon, kvinder: TV 2 Sport
  • 14.30 Håndbold, kvinder: Montenegro – Brasilien, DR 1
  • 15.00 Ridning: Ridebanespringning, hold, Play 1
  • 16.00 Boksning: TV 2 Sport
  • 16.00 Synkronsvømning, kvinder: DR 3
  • 16.30 Håndbold, kvinder: Sverige – Frankrig, DR 3
  • 17.00 Tennis, mænd: Finale, DR 1
  • 18.00 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 18.25 OL-studiet, TV 2
  • 19.00 Redskabsgymnastik, mænd/kvinder: Finaler, DR 3
  • 19.05 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 19.15 Basketball, mænd: USA-Frankrig, Play 2
  • 19.40 Håndbold, kvinder: Holland-Rusland, TV 2 Sport
  • 20.05 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 20.55 OL-studiet, TV 2
  • 21.00 Brydning: TV 2
  • 21.30 Banecykling: TV 2
  • 21.40 Håndbold, kvinder: Norge-Rumænien, TV 2 Sport
  • 22.00 Beachvolley, kvinder: Kvartfinale, DR 3
  • 24.00 Basketball, mænd: Serbien-Kina, Play 2
  • 24.00 Vægtløftning, kvinder: DR 3
  • 01.05 OL-studiet, TV 2
  • 01.20 Atletik: TV 2/ TV 2 Sport
  • 01.20 Badminton, mixed: Kvartfinaler, DR 1
  • 01.50 Håndbold, kvinder: Spanien-Angola, TV 2 Sport
  • 03.30 Basketball: TV 2 Sport
  • 04.00 Beachvolley, kvinder: Kvartfinaler, DR 3

Mandag den 15. august 2016:

  • 13.30 Badminton, mænd/kvinder: Kvartfinaler, DR 1
  • 14.00 Kajak: TV 2 Sport
  • 14.30 Håndbold, mænd: Polen – Slovenien, DR 3
  • 14.30 Atletik: TV 2
  • 15.00 Ridning: Dressur, TV 2/Play
  • 15.00 Banecykling: TV 2
  • 16.00 Synkronsvømning, kvinder: DR 3
  • 16.30 Håndbold, mænd: Tyskland-Egypten, TV 2 Sport
  • 18.00 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 19.00 Redskabsgymnastik, mænd: Finale, DR 3
  • 19.05 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 19.15 Basketball, mænd: Nigeria-Brasilien, TV 2 Sport
  • 19.40 Håndbold, mænd: Frankrig – Danmark, DR 1
  • 20.05 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 20.30 Vægtløftning, mænd: DR 3
  • 20.42 Redskabsgymnastik, kvinder: Finale, DR 3
  • 21.00 Banecykling: TV 2
  • 21.40 Håndbold, mænd: Sverige-Brasilien, TV 2 Sport
  • 22.00 Boksning: TV 2 Sport
  • 23.30 Badminton, kvinder: DR 1
  • 24.00 Basketball, mænd: Spanien-Argentina, Play 2
  • 00.30 Bordtennis: TV 2 Sport
  • 00.50 Håndbold, mænd: Kroatien-Tunesien, TV 2 Sport
  • 01.15 Atletik: TV 2
  • 02.30 Badminton, mixed: Semifinale, DR 1
  • 03.30 Basketball, mænd: Litauen-Kroatien, TV 2 Sport
  • 04.00 Beachvolley, mænd: Kvartfinale, DR 3

Tirsdag den 16. august 2016:

  • 13.30 OL-studiet, TV 2
  • 13.30 Badminton, mænd: Semifinale, DR 1
  • 14.00 Kajak: TV 2
  • 14.30 Badminton, mænd: Semifinale, DR 3
  • 14.30 Atletik, kvinder: DR 1
  • 15.00 Volleyball, kvinder: Kvartfinaler, TV 2 Sport
  • 15.00 Ridning: Ridebanespringning, hold, Play 1
  • 15.00 Banecykling: TV 2
  • 16.00 Basketball, kvinder: Kvartfinaler, Play 2
  • 16.30 Badminton, kvinder: Finale, DR 1
  • 17.00 OL-studiet, TV 2
  • 18.00 Fodbold, kvinder: Kvartfinale, TV 2 Sport
  • 18.30 OL-studiet, TV 2
  • 18.30 Håndbold, kvinder: Kvartfinale, TV 2 Sport
  • 19.00 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 16.30 Badminton, kvinder: Finale, DR 1
  • 21.00 Fodbold, kvinder: Semifinale, TV 2 Sport
  • 21.00 Banecykling: TV 2 Sport
  • 21.25 OL-studiet, TV 2
  • 22.00 Boksning: TV 2
  • 22.00 Beachvolley, mænd: Semifinale, DR 3
  • 22.45 OL-studiet, TV 2
  • 23.00 Udspring, mænd: Finale, DR 3
  • 23.00 Volleyball, kvinder: Kvartfinale, TV 2 Sport/Play
  • 23.45 Volleyball, kvinder: Kvartfinale, Play 2
  • 00.30 Bordtennis, kvinder: TV 2 Sport
  • 00.30 Badminton, kvinder: Kvartfinale, DR 3
  • 01.30 Håndbold, kvinder: Kvartfinale, TV 2
  • 01.30 Atletik, mænd: Finale, DR 1
  • 03.15 Basketball, kvinder: Kvartfinale, TV 2 Sport
  • 04.00 Beachvolley, mænd/kvinder: Semifinaler, DR 3

Onsdag den 17. august 2016:

  • 12.30 Golf: TV 2 ZULU
  • 13.30 Badminton, mænd/mixed: Finaler, DR 1
  • 14.00 Taekwondo, mænd/kvinder: DR 3
  • 14.30 Atletik: TV 2
  • 15.00 Håndbold, mænd: Kvartfinale, TV 2 Sport
  • 15.00 Ridning: Ridebanespringning, TV 2 Sport/Play
  • 15.40 OL-studiet, TV 2
  • 16.00 Basketball, mænd: Kvartfinale, Play 2
  • 18.00 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 18.00 Fodbold, mænd: Semifinale, TV 2 Sport
  • 18.30 OL-studiet, TV 2
  • 18.30 BMX, mænd/kvinder: DR 3
  • 19.00 Boksning: TV 2 Sport
  • 19.05 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 19.30 Basketball, mænd: Kvartfinale, Play 2
  • 21.25 OL-studiet, TV 2
  • 22.00 Håndbold, mænd: Kvartfinale, TV 2 Sport
  • 22.00 Hockey, kvinder: Semifinale, DR 3
  • 22.45 Atletik: TV 2
  • 23.45 Basketball, mænd: Kvartfinale, TV 2 Sport
  • 01.00 Taekwondo, mænd/kvinder: Finaler, DR 3
  • 03.00 Beachvolley, kvinder: Finale, DR 1
  • 03.15 basketball, mænd: Kvartfinale, TV 2 Sport

Torsdag den 18. august 2016:

  • 12.30 Golf: TV 2 ZULU
  • 14.00 Kajak: TV 2 Sport/ TV 2
  • 14.30 Atletik, mænd/kvinder: DR 3
  • 16.00 Triathlon, mænd: DR 3
  • 16.20 Atletik, mænd/kvinder: Finale, DR 3
  • 17.30 OL-studiet, TV 2
  • 18.00 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 18.00 Volleyball, kvinder: Semifinale, TV 2 Sport
  • 18.30 OL-studiet, TV 2
  • 18.30 BMX, mænd: Kvartfinaler, DR 3
  • 19.00 Boksning: TV 2 Sport
  • 19.05 Sejlsport: TV 2 Charlie
  • 20.00 Basketball, kvinder: Kvartfinale, TV 2 Sport
  • 21.00 Udspring, kvinder: Finale, DR 3
  • 21.25 OL-studiet, TV 2
  • 22.00 Hockey, mænd, finale: DR 3
  • 22.45 OL-studiet, TV 2
  • 24.00 Basketball, kvinder: Semifinale, TV 2 Sport
  • 01.15 Taekwondo, mænd: DR 3
  • 01.30 Håndbold, kvinder: Semifinale, TV 2
  • 03.15 Volleyball, kvinder: Semifinale, TV 2
  • 04.59 Beachvolley, mænd: Finale, DR 3

Fredag den 19. august 2016:

  • 12.30 Golf: TV 2 ZULU
  • 12.30 Kapgang: TV 2 Sport
  • 13.30 Badminton, mænd: Semifinale, DR 1
  • 14.00 Kajak: TV 2 Sport
  • 15.00 Ridning, Ridebanespringning: TV 2 Sport
  • 15.20 Rytmisk gymnastik, kvinder: DR 3
  • 17.30 OL-studiet, TV 2
  • 18.30 OL-studiet, TV 2
  • 19.00 Boksning: TV 2 Sport
  • 19.00 Kapgang, kvinder: Play 3
  • 20.30 Håndbold, mænd: Semifinale, TV 2
  • 20.30 Håndbold, mænd: Semifinale, TV 2 Sport
  • 23.00 Fodbold, kvinder: Finale, TV 2
  • 24.00 Basketball, mænd: Semifinale, TV 2 Sport
  • 01.10 Atletik: TV 2
  • 02.15 Taekwondo, mænd: Bronzekampe, DR 3
  • 03.15 Volleyball, mænd: Semifinale, TV 2 Sport

Lørdag den 20. august 2016:

  • 12.00 Golf: TV 2 ZULU
  • 13.30 Badminton, mænd: Bronzekamp, DR 1
  • 14.00 Kajak: TV 2
  • 14.00 Taekwondo, mænd/kvinder: Finaler, DR 3
  • 15.35 OL-studiet, TV 2
  • 16.30 Basketball, kvinder: Bronzekamp, TV 2 Sport
  • 18.00 Volleyball, kvinder: Bronzekamp, TV 2 Sport
  • 18.25 OL-studiet, TV 2
  • 19.00 Boksning: TV 2 Sport
  • 20.30 Håndbold, kvinder: Finale, TV 2
  • 20.30 Basketball, kvinder: Finale, TV 2 Sport
  • 22.20 Fodbold, mænd: Finale, TV 2
  • 00.30 OL-studiet, TV 2
  • 01.15 Atletik: TV 2
  • 03.15 Volleyball, kvinder: Finale, TV 2 Sport

Søndag den 21. august 2016:

  • 14.00 OL-studiet, TV 2
  • 14.30 Volleyball, mænd: Bronzekamp, TV 2
  • 14.30 Atletik, mænd: DR 1
  • 16.30 Basketball: Bronzekamp, Play 2
  • 17.30 Mountainbike, mænd: DR 3
  • 17.45 OL-studiet, TV 2
  • 18.15 Volleyball, mænd: Finale, TV 2 Sport
  • 18.25 OL-studiet, TV 2
  • 19.00 Boksning: TV 2 Sport
  • 19.00 Håndbold, mænd: Finale, TV 2
  • 20.45 Basketball, mænd: Finale, TV 2 Sport
  • 22.00 OL-studiet, TV 2

Danske OL-deltagere

Atletik

Sara Slott skal med til OL.

Atletik

400 meter hæk (Kvinder): 
Sara Slott Petersen
Stina Troest

800 meter (Mænd):
Andreas Bube

Marathon (Kvinder):
Anna Holm Baumeister
Jessica Draskau-Petersson

Marathon (Mænd):
Abdi Ulad

3000 meter forhindringsløb (Kvinder):
Anna Emilie Møller

3000 meter forhindringsløb (Mænd):
Ole Hesselbjerg

 

Foto: Gladys Chai von der Laage / Scanpix Denmark

Badminton

Viktor Axelsen skal med til OL.

Badminton

Herresingle:
Jan Ø. Jørgensen
Viktor Axelsen

Damesingle:
Line Kjærsfeldt

Herredouble:
Mathias Boe
Carsten Mogensen

Damedouble:
Kamilla Rytter Juhl
Christinna Pedersen (spiller også mixeddouble)

Mixeddouble:
Joachim Fischer

 

Foto: Asger Ladefoged / Scanpix Denmark

BMX

.

BMX

Kvinder:
Simone Tetsche Christensen

Mænd:
Niklas Laustsen

Foto: Sean M. Haffey / Scanpix Denmark

Bordtennis

Jonathan Groth skal med til OL.

Bordtennis

Herresingle:
Jonathan Groth

Foto: Henning Bagger / Scanpix Denmark

Brydning

Mark O. Madsen skal med til OL.

Brydning

Græsk-Romersk (Vægtklasse-75 kg):
Mark O. Madsen

Foto: Claus Bech / Scanpix Denmark

Cykling

Jakob Fuglsang skal med til OL.

Cykling

Linjeløb (Mænd):
Chris Anker Sørensen
Christopher Juul-Jensen
Jakob Fuglsang

Omnium (Kvinder):
Amalie Dideriksen

Omnium (Mænd):
Lasse Norman Hansen (også udtaget til holdforfølgelsesløb)

Holdforfølgelsesløb (Mænd):
Casper Folsach
Casper Pedersen
Frederik Madsen
Niklas Larsen
Rasmus Quaade (Reserve)

MTB - Cross Country (Mænd):
Simon Andreassen

MTB - Cross Country (Kvinder):
Annika Langvad

Foto: Nils Meilvang / Scanpix Denmark

Fodbold

Niels Frederiksen og U23-landsholdet skal med til OL.

Fodbold

U23 (Mænd):

Målmænd:
Jeppe Højbjerg, Esbjerg
Lucas Fernandes, SønderjyskE

Forsvar:
Andreas Maxsø, FC Nordsjælland
Jacob Barrett, OB
Eddi Gomes, Henan Jianye FC
Kasper Larsen, Groningen
Pascal Gregor, FC Nordsjælland
Jakob Blåbjerg, AaB

Midtbane:
Casper Nielsen, Esbjerg
Jens Jønsson, AGF
Frederik Børsting, AaB
Robert Skov, Silkeborg
Mathias Hebo, Fredericia
Mikkel Desler, OB

Angreb:
Jacob Bruun Larsen, Hannover
Lasse Vibe, Brentford
Emil Larsen, Lyngby
Nicolai Brock Madsen, Birmingham

Reserver:
Thomas Hagelskjær, AGF

Foto: Henning Bagger / Scanpix Denmark

Golf

Thorbjørn Olesen skal til OL.

Golf

Mænd:
Søren Kjeldsen og Thorbjørn Olesen

Kvinder:
Nicole Broch Larsen og Nanna Koerstz Madsen

Foto: Henning Bagger / Scanpix Denmark

Håndbold

Gudmundur Gudmundsson og landsholdet skal til OL.

Håndbold

Mænd:

Målmænd:
Niklas Landin
Jannick Green

Fløjspillere:
Lasse Svan Hansen
Casper U. Mortensen

Stregspillere:
Henrik Toft Hansen
Rene Toft Hansen
Jesper Nøddesbo

Bagspillere:
Morten Olsen
Mads Mensah Larsen
Mikkel Hansen
Michael Damgaard
Henrik Møllgaard
Mads Christiansen
Kasper Søndergaard

Reserve:
Hans Lindberg

Foto: Henning Bagger / Scanpix Denmark

Kajak

Rene Holten Poulsen skal med til OL.

Kajak

K1 - 1000 meter (Mænd):
René Holten Poulsen

K4 - 500 meter (Kvinder):
Henriette Engel Hansen
Emma Aastrand Jørgensen
Ida Villumsen
Amalie Ringtved Thomsen

Foto: ERIK REFNER / Scanpix Denmark

Ridning - dressur

Danmark kan få fire ryttere med til OL.

Ridning - dressur

Individuel og hold:
Anna Kasprzak
Cathrine Dufour
Agnete Thinggaard
Anders Dahl

Foto: Henning Bagger / Scanpix Denmark

Roning

Den danske guldfirer skal med til OL.

Roning

Toer uden styrmand (Kvinder):
Lærke Berg Rasmussen
Anne Dsane Andersen

Letvægtsfirer (Mænd):
Jacob Barsøe
Jacob Søgaard
Kasper Winther Jørgensen
Morten Jørgensen

Letvægtsdobbeltsculler (Kvinder):
Juliane Elander Rasmussen
Anne Lolk

Letvægtsdobbeltsculler (Mænd):
Mads Rasmussen
Rasmus Quist

Singlesculler (Kvinder):
Fie Udby Erichsen

Dobbeltsculler (Kvinder):
Lisbeth Falch Jacobsen
Nina Hollensen

Foto: Brian Martin Rasmussen / Scanpix Denmark

Sejlsport

Den danske 49'er skal med til OL.

Sejlsport

Laser (Mænd):
Michael Hansen

Laser Radial (Kvinder):
Anne-Marie Rindom

RS:X - Windsurfing (Mænd):
Sebastian Fleischer

RS:X - Windsurfing (Kvinder):
Lærke Buhl-Hansen

49'er (Mænd):
Jonas Warrer
Christian Peter Lübeck

Finnjolle (Mænd):
Jonas Høgh-Christensen

49'er FX​ (Kvinder):
Jena Mai Hansen
Katja Salskov-Iversen

Nacra 17:
Allan Nørregaard
Anette Viborg

Foto: Henning Bagger / Scanpix Denmark

Skydning

Stine Nielsen skal med til OL.

Skydning

10 m luftriffel (Kvinder):
Stine Nielsen

Skeet​ (Mænd):
Jesper Hansen

50 m riffel​ (Mænd):
Torben Grimmel

Foto: NIELS AHLMANN OLESEN / Scanpix Denmark

Svømning

Jeanette Ottesen skal med til OL.

Svømning

800m fri (Kvinder):
Lotte Friis

100m butterfly​ (Kvinder):
Jeanette Ottesen

50m fri (Kvinder):
Jeanette Ottesen
Pernille Blume

100 m ryg​ (Kvinder):
Mie Ø. Nielsen

100 m bryst: 
Rikke Møller Pedersen

200 m bryst:
Rikke Møller Pedersen

4x100m medley:
Rikke Møller Pedersen
Mie Ø. Nielsen
Jeanette Ottesen
Pernille Blume

4x100m fri:
Pernille Blume
Mie Ø. Nielsen
Julie Kepp Jensen
Sarah Bro

200m butterfly​ (Mænd):
Viktor Bromer

400m fri (Mænd):
Mads Glæsner
Anton Ipsen

1500m fri (Mænd):
Pál Joensen

4x200m fri:
Magnus Westermann
Daniel Skaaning
Anders Lie
Søren Dahl

Foto: Claus Fisker / Scanpix Denmark

Tennis

Caroline Wozniacki skal med til OL.

Tennis

Tennis (Kvinder):
Caroline Wozniacki

Foto: Liselotte Sabroe / Scanpix Denmark

Triatlon

Rio2016.

Triatlon

Mænd:
Andreas Schilling

Foto: YASUYOSHI CHIBA / Scanpix Denmark