Rio 2016

Få overblikket: Disse OL-danskere skal i aktion fredag

Andreas Bube, Lotte Friis og Jan Ø. Jørgesen er tre af mange danskere i aktion ved OL fredag. Scanpix/TV2

Fredag byder på en lang række danskere i vælten ved OL i Rio. Her kan du få et overblik over, hvornår danskerne skal i aktion i dag.

SE HELE OL-PROGRAMMET HER

13:41: Golf

Thorbjørn Olesen

Anden runde, 18 huller.

Kan ses på TV 2 ZULU med transmissionsstart klokken 12.30.

14:00: Skydning

Torben Grimmel

50 meter riffel, kvalifikation (Eventuel finale kl. 16.00)

Sendes desværre ikke på TV.

Torben Grimmel sigter efter medaljer ved OL. Fredag skal han i aktion.

14:10: Roning

Anne Lolk og Juliane Elander

Letvægtsdobbeltsculler, B-finale.

Kan ses på TV 2 med transmissionsstart klokken 13.30.

14:20: Roning

Rasmus Quist og Mads Rasmussen

Letvægtsdobbeltsculler, B-finale.

Kan ses på TV 2 med transmissionsstart klokken 13.30.

14:20: Badminton

Joachim Fischer og Christinna Pedersen

Mixeddouble, anden gruppekamp mod Gabrielle Adcock og Chris Adcock.

Kan ses på DR3 med transmissionsstart klokken 13.00.

15:45 Ridning

Agnete Kirk Thinggaard, Anders Dahl, Anna Kasprzak og Cathrine Dufour

Dressur, Grand Prix Special, holdfinale og individuel kvalifikation.

Kan ses på TV 2 SPORT med transmissionsstart klokken 14.55.

15:10: Atletik

Andreas Bube

800 meter, indledende heat.

Kan ses på DR1 med transmissionsstart klokken 14.25.

Bubelicious. Andreas Bube tager hul på sit OL fredag eftermiddag dansk tid.

15:10: Roning

Fie Udby Erichsen

Singlesculler, semifinale.

Kan ses på TV 2 med transmissionsstart klokken 13.30.

15:25: Golf

Søren Kjeldsen

Anden runde, 18 huller.

Kan ses på TV 2 ZULU med transmissionsstart klokken 12.30.

15:30: Skydning

Jesper Hansen

Skeetskydning, kvalifikation.

Sendes desværre ikke på TV.

16.00: Skydning

Torben Grimmel

50 meter riffel, finale

Kan ses på TV 2 med transmissionsstart klokken 15.55

16:04: Roning

Anne Dsane Andersen og Lærke Berg Rasmussen

Toer uden styrmand, A-finale.

Kan ses på TV 2 med transmissionsstart klokken 13.30.

18:05: Sejlsport

49'er, sejlads 1, 2 og 3: Jonas Warrer og Christian Peter Lübeck

Kan ses på TV 2 CHARLIE med transmissionsstart klokken 17.30.

18:32: Svømning

Jeanette Ottesen 

50 meter fri, indledende heat. Eventuelt semifinale klokken 3:51.

Kan ses på DR1 med transmissionsstart klokken 18.00.

18:35: Svømning

Pernille Blume

50 meter fri, indledende heat. Eventuelt semifinale klokken 3:51.

Kan ses på DR1 med transmissionsstart klokken 18.00.

19:16: Svømning

Anton Ipsen

1500 meter fri, indledende heat.

Kan ses på DR1 med transmissionsstart klokken 18.00.

19:34: Svømning

Pal Joensen

Kan ses på DR 1 med transmissionsstart klokken 18.00.

Kan ses på DR1 med transmissionsstart klokken 18.00.

Den danske singlespiller Line Kjærsfeldt skal i vælten fredag.

20:30: Badminton

Line Kjærsfeldt

Damesingle, første gruppekamp mod Nanna Vainio 

Kan ses på DR1 med transmissionsstart klokken 20.40.

20:45: Svømning

Jeanette Ottesen, Pernille Blume, Rikke Møller Pedersen og Mie Ø. Nielsen

4 x100 meter medley, indledende heat.

Kan ses på DR 1 med transmissionsstart klokken 18.00.

20:55: Badminton

Christinna Pedersen og Kamilla Rytter Juhl

Damedouble, anden gruppekamp mod Paula Lynn Obanana og Eva Lee.

Kan ses på DR1 med transmissionsstart klokken 21.10.

21:40: Badminton

Jan Ø. Jørgensen

Herresingle, første gruppekamp mod Raul Must.

Kan ses på DR1 med transmissionsstart klokken 21.10.

22.04: Banecykling

Casper Folsach, Frederik Rodenberg Madsen, Niklas Larsen og Lasse Norman Hansen

4000 meter banelandshold, første runde. Eventuel finale klokken 23:20 (Eventuel finale 23.42).

Kan ses på TV2 med transmissionsstart klokken 21.30.

22:25: Badminton

Mathias Boe og Carsten Mogensen

Herredouble, anden gruppekamp mod Adam Cwalina og Przemyslaw Wacha.

Kan ses på DR1 med transmissionsstart klokken 21.10.

03:20: Svømning

Lotte Friis

800 meter fri, finale.

Kan ses på DR1 med transmissionsstart klokken 02.55.