Sport

Sådan sender TV 2 SPORT og TV 2 PLAY fra European Championships

Simone Tetsche Christensen. KIRILL KUDRYAVTSEV / Scanpix Denmark

Fra den 2.-12. august afvikles European Championships for første gang. Mange danske atleter skal i aktion fordelt på to europæiske storbyer.

TV 2 SPORT og TV 2 PLAY sender massivt fra European Championships i den skotske storby Glasgow.

En ny event, hvor syv sportsgrene har samlet deres respektive EM inden for den samme halvanden uge: Cykling, svømning/udspring, roning, triatlon, golf, gymnastik og atletik.

TV 2 viser banecykling, landevejscykling og BMX samt svømning, udspring og triatlon, mens DR viser roning, MTB, golf og gymnastik samt atletik fra den tyske hovedstad Berlin.

Herunder får du overblikket over, hvordan TV 2 SPORT og TV 2 PLAY sender fra EC. Længere nede får du overblikket over de danske atleter, og hvornår de skal i aktion.​

 

Søndag den 12. august

Kl. 10.30: ESC: Udspring: 10 meter, indledende (m) – TV 2 PLAY

Kl. 11.30: ESC: Landevejscykling (m) – TV 2 SPORT/TV 2 PLAY

Kl. 13.30: ESC: Udspring: 3 meter synkron, finale (k) – TV 2 PLAY

Kl. 14.40: ESC Udspring: 10 meter, finale (m) – TV 2 PLAY

Hvilke danskere er med - og i hvilke sportsgrene?

Herunder kan du også se, hvornår danskerne skal i aktion.

European Championships: Disse danskere er med

Cykling

Amalie Dideriksen skal repræsentere Danmark i omnium, pointløb og parløb.

Cykling

Hvornår og hvor?​
- Banecykling: 2.-7. august
Glasgow - Sir Chris Hoy Velodrome, Emirates Arena
- Enkeltstart og linjeløb: 5., 8. og 12. august
Glasgow by

Enkeltstart - damer
Rikke Lønne
Pernille Mathiesen

Linjeløb - damer
Pernille Mathiesen
Christina Siggaard
Louise Norman Hansen
Rikke Lønne

Banecykling - damer
Trine Schmidt
Julie Leth
Amalie Dideriksen

Enkeltstart - herrer
Martin Toft Madsen
Rasmus Quaade

Banecykling - herrer
Casper von Folsach
Mathias Krigbaum 
Oliver Wulff Frederiksen
Matias Malmberg

Ramus Lund

Linjeløb - herrer
Magnus Cort Nielsen
Mads Pedersen
Michael Mørkøv
Casper Pedersen
Lasse Norman Hansen
Michael Carbel Svendgaard
Kasper Asgreen
Alexander Kamp

Foto: Eric Gaillard / Scanpix Denmark

Svømning

Pernille Blume er et af de danske medaljehåb ved EM.

Svømning

Hvornår og hvor?
- 50 m bryst: 8. august
- 100 m bryst: 3.-4. august
- 200 m bryst: 6. august
- 50 m fly: 8. august
- 100 m fly: 3. august
- 200 m fly: 5. august
- 50 m fri: 3. august
- 100 m fri: 7. august
- 200 m fri: 5. august
- 400 m fri: 9. august
- 800 m fri: 3. august
- 1500 m fri: 6. august
- 50 m ryg: 4. august
- 100 m ryg: 6. august
- 200 m ryg: 8. august
Glasgow - Tollcross International Swimming Centre

50 m bryst - damer
Anna Wermuth
Matilde Schrøder 
Rikke Møller Pedersen
Thea Blomsterberg

100 m bryst - damer
Anna Wermuth
Matilde Schrøder 
Rikke Møller Pedersen
Thea Blomsterberg

200 m bryst - damer
Anna Wermuth
Rikke Møller Pedersen
Thea Blomsterberg

50 m fly - damer
Emilie Beckmann
Julie Kepp

100 m fly - damer
Emilie Beckmann

200 m fly - damer
Helena Rosendahl Bach

50 m fri - damer
Julie Kepp
Laura Glerup Jensen 
Pernille Blume

100 m fri - damer
Emily Gantriis
Julie Kepp
Pernille Blume
Signe Bro

200 m fri - damer
Emily Gantriis
Laura Glerup Jensen 
Maria Grandt
Signe Bro

400 m fri - damer
Helena Rosendahl Bach
Laura Glerup Jensen 
Maria Grandt

800 m fri - damer
Helena Rosendahl Bach
Maria Grandt

1500 m fri - damer
Helena Rosendahl Bach
Maria Grandt

50 m ryg - damer
Julie Kepp
Mie Ø. Nielsen
Victoria Bierre

100 m ryg - damer
Julie Kepp
Mie Ø. Nielsen
Victoria Bierre

200 m ryg - damer
Victoria Bierre

50 m bryst - herrer
Tobias B. Bjerg

100 m bryst - herrer
Tobias B. Bjerg

200 m bryst - herrer
Tobias B. Bjerg

50 m fly - herrer
Viktor B. Bromer

100 m fly - herrer
Viktor B. Bromer

200 m fly - herrer
Viktor B. Bromer

400 m fri - herrer
Anton Ø. Ipsen

800 m fri - herrer
Anton Ø. Ipsen

1500 m fri - herrer
Anton Ø. Ipsen

400 m medley - herrer
Anton Ø. Ipsen

Foto: Mads Claus Rasmussen / Scanpix Denmark

BMX

Simone Tetsche Christensen.

BMX

Hvornår og hvor?
10.-11. august
Glasgow - Glasgow BMX centre

Herrer
Jimmi Therkelsen
Andreas Wöhlk

Damer
Simone Tetsche Christensen

Foto: KIRILL KUDRYAVTSEV / Scanpix Denmark

Udspring

Diving - 17th FINA World Aquatics Championships - Women's 3m Springboard Final - Budapest, Hungary - July 21, 2017 - Nur Dhabitah Binti Sabri of the Malaysia competes. REUTERS/David Balogh

Udspring

Hvornår og hvor?
- Udspring: 6.-12. august
Glasgow - Royal Commonwealth pool
- Synkronsvømning: 3.-7. august
Glasgow - Scotstoun sports campus
- Open water-svømning: 8.-12. august
Glasgow - Loch Lomond og the Trossachs National Park

Herrer
Ingen dansk deltagelse

Damer
Ingen dansk deltagelse

Foto: David Balogh / Scanpix Denmark

Triatlon

Andreas Schilling.

Triatlon

Hvornår og hvor?
9.-11. august
Glasgow - Strathclyde Country Park

Herrer
Andreas Schilling
Emil Deleuran Hansen
Emil Holm 

Damer
Alberte Kjær Pedersen
Sif Bendix Madsen
Anne Holm

Foto: Das Büro for DIF og Team Danmark

Atletik

Sara Slott Petersen.

Atletik

Hvornår og hvor?
- 3000 meter forhindring: 7.-12. august
- 400 meter hæk: 8.-10. august
- 800 meter: 9.-11. august
- Højdespring: 9.-11. august
- Maraton: 12. august
- 4x100 meter: 12. august
Berlin - Oplympic Stadium

3000 meter forhindring - herrer
Ole Hesselbjerg

Maraton - herrer
Abdi Hakin Ulad

800 meter - herrer
Andreas Bube

Højdespring - herrer
Jonas Kløjgård

400 meter hæk - damer
Sara Slott Petersen

3000 meter forhindring - damer
Anna Emilie Møller 

4x100 meter - damer
Louise Østergård
Ida Karstoft
Mette Graversgaard
Mathilde U. Kramer
Astrid Glenner-Frandsen

Foto: Jens Nørgaard Larsen / ScanpixDanmark

Gymnastik

Marcus Frandsen.

Gymnastik

Hvornår og hvor?
- Mænd: 9., 11. og 12. august
Glasgow - The SSE Hydro
- Kvinder: 2., 4. og 5. august
Glasgow - The SSE Hydro

Senior - damer
Mette Hulggard
Linnea Wanng
Emilie Winther
Sofia Bjørnholdt
Victoria Kajø

Junior - piger
Isabella Bøckhaus
Camille Rasmussen
Mathilde Bentsen
Freja Petersen
Louisa Lorentzen

Senior - herrer
Marcus Bovien Frandsen
Christian Riisberg
Jacob Dahlslund Buus
Joao Marcus Fuglsig
Joachim Winther

Junior - drenge
Uffe Høy
Lucas Bahamondes
Oliver Kabel
Sofus Møllgaard
Mikki Olsen

Foto: Martin Bureau / Scanpix Denmark

Roning

Robård under OL i 2012.

Roning

Hvornår og hvor?
2.-5. august
Glasgow - Strathclyde Country Park

Letvægts herre single sculler (LM1x)
Sebastian Terp

Herre single sculler (M1x)
Frank Steffensen

Herre 2’er (M2-)
Nick Larsen
Christoffer Kruse

Letvægts dame single sculler (LM1x)
Iben Østergaard

Dame single sculler (M1x)
Mette Petersen

Dame 4’er (W4-)
Tanja Ehlers
Silja Davidsen
Nikoline Laidlaw
Luise Lund Hansen

Foto: Henning Bagger / Scanpix Denmark

MTB

Rohit Thakur fra Indien.

MTB

Hvornår og hvor?
7. august
Glasgow - Cathkin Braes Mountain Bike Trails

Herrer
Sebastian Fini Carstensen

Damer
I
ngen dansk deltagelse

Foto: Sajjad Hussain / Scanpix Denmark

Golf

Golf.

Golf

Hvornår og hvor?​
7.-12. august
Glasgow - PGA Centenary course, Gleneagles

Herrer
Ingen dansk deltagelse

Damer
Ingen dansk deltagelse

Foto: Brian Spurlock / Ritzau Scanpix

Læs mere om European Championships på mesterskabernes samlede hjemmeside. Her kan du også se resultaterne i de enkelte sportsgrene.