Sport

Danmarks største sportsnavn kåres blandt 125 nominerede

Danmarks Idrætsforbund (DIF) fejrer jubilæum til efteråret, hvor ’den største af de største’ kåres.

Dansk sportshistorie spænder bredt, og det samme gør listen over nominerede til prisen som den største danske sportsudøver gennem de seneste 125 år.

35 forskellige sportsgrene er repræsenteret, ligesom samtlige årtier fra stiftelsen af DIF i 1896 også er med på listen, der findes nederst i artiklen.

- Det har været afsindig svært at udvælge de 125 største sportsnavne, men det har også været en fascinerende proces at dykke ned i de ufattelig mange imponerende og skelsættende sportspræstationer, der rummes i DIF’s 125-årige historie. Derfor bliver det også en utrolig ærefuld kåring, siger Hans Natorp, formand for Danmarks Idrætsforbund, i en pressemeddelelse.

Efter Top 125 skæres de nominerende ned til Top 25. Derefter vil en indskrænke feltet endnu mere, inden ’den største af de største’ kåres i et tv-show den 16. oktober.

Og de nominerede er…

I alfabetisk orden følger her de 125 nominerede:

  1. Abraham Kurland, brydning
  2. Allan Simonsen, fodbold
  3. Anders Peter Nielsen, skydning
  4. Anette Hoffmann, håndbold
  5. Anja Andersen, håndbold
  6. Anne Grete Tørnblad, dressur
  7. Anne-Margrethe Laxholm, sportsdans
  8. Arne Nielsson, kano
  9. Brian Laudrup, fodbold
  10. Camilla Martin, badminton
  11. Camilla Andersen, håndbold
  12. Camilla Pedersen, triatlon
  13. Caroline Wozniacki, tennis
  14. Christian Frederiksen, kano
  15. Connie Hansen, kørestolstace
  16. Dan Frost, cykling
  17. Einar Tang-Holbek, bueskydning
  18. Ellen Osiier, fægtning
  19. Else Birkmose, håndbold
  20. Else Jacobsen, svømning
  21. Erik Gundersen, speedway
  22. Erik Hansen, kajak
  23. Erik Holst, håndbold
  24. Erland Kops, badminton
  25. Erwin Schrader, cykling
  26. Eskild Ebbesen, roning
  27. Eva Fjellerup, moderne femkamp
  28. Finn Kobberø, badminton
  29. Flemming Povlsen, fodbold
  30. Greta Andersen, svømning
  31. Gunnar Nielsen, Atletik
  32. Hans Nielsen, boksning
  33. Hans Nielsen, speedway
  34. Hens-Henrik Laxholm, sportsdans
  35. Harald Christensen, brydning
  36. Harald Nielsen, fodbold
  37. Helena Blach-Lavrsen, curling
  38. Henry Hansen, cykling
  39. Holger Nielsen, fægtning/atletik/håndbold
  40. Inge Sørensen, svømning
  41. Ivan Osiier, fægtning
  42. Jackie Christiansen, paraatletik
  43. Janne Kolling, håndbold
  44. Jeanette Ottesen, svømning
  45. Jesper Bank, sejlsport
  46. Jesper Tørring, atletik
  47. Jess Pedersen, brydning
  48. Joachim B. Olsen, atletik
  49. John Hansen, fodbold
  50. John Petersson, parasvøming
  51. Johnny Bredahl, boksning
  52. Jørgensen Hansen, boksning
  53. HJørgen Petersen, håndbold
  54. Karen Hoff, kajak
  55. Karen Lachmann, fægtning
  56. Karen Margrethe Harup, svømning
  57. Karin Mortensen, håndbold
  58. Kasper Hvidt, håndbold
  59. Kay Werner, cykling
  60. Kjeld Rasmussen, skydning
  61. Knud Larsen, boksning
  62. Knud Lundberg, fodbold/håndbold/basketball
  63. Kristine Roug, sejlsport
  64. Kurt Nielsen, tennis
  65. Lars Christiansen, håndbold
  66. Lars Eller, ishockey
  67. Lars Jørgen Madsen, skydning
  68. Lasse Norman Hansen, cykling
  69. Leif Mortensen, cykling
  70. Lene Køppen, badminton
  71. Lis Hartel, dressur
  72. Lone Smidt-Nielsen, fodbold
  73. Lotte Friis, svømning
  74. Mads Pedersen, cykling
  75. Mads Rasmussen, roning
  76. Maja Alm, orienteringsløb
  77. Mette Jacobsen, svømning
  78. Michael Laudrup, fodbold
  79. Michael Maze, bordtennis
  80. Mikkel Hansen, håndbold
  81. Mikkel Kessler, boksning
  82. Morten Andersen, amerikansk fodbold
  83. Morten Frost, badminton
  84. Morten Olsen, fodbold
  85. Nicki Pedersen, speedway
  86. Niels Fredborg, cykling
  87. Niels Holst-Sørensen, cykling
  88. Niels Middelboe, fodbold/atletik
  89. Niels Hansen Ditlev Larsen, skydning
  90. Niklas Landin, håndbold
  91. Ole Berntsen, sejlsport
  92. Ole Olsen, speedway
  93. Ole Ritter, cykling
  94. Paul Elvstrøm, sejlsport
  95. Pauli Jørgensen, fodbold
  96. Pernille Blume, svømning
  97. Pernille Harder, fodbold
  98. Peter Gade, badminton
  99. Peter Rosenmeier, parabordtennis
  100. Peter Schmeichel, fodbold
  101. Poul-Erik Høyer, badminton
  102. Paul Richard Høj Jensen, sejlsport
  103. Preben Elkjær, fodbold
  104. Ragnhild Hveger, svømning
  105. Rasmus Quist, roning
  106. Richard Olsen, vægtløftning
  107. Rikke Møller Pedersen, svømning
  108. Sara Slott Pedersen, atletik
  109. Stefanie Fryland-Clausen, udspring
  110. Susanne Augustesen, fodbold
  111. Svend Olsen, vægtløftning
  112. Søren Marinus Jensen, brydning
  113. Thomas Bjørn, golf
  114. Thomas Ebert, roning
  115. Thomas Lund, badminton
  116. Thorvald Ellegaard, cykling
  117. Thyge Petersen, boksning
  118. Tom Bogs, boksning
  119. Tom Kristensen, motorsport
  120. Tonny Ahm, badminton
  121. Valdemar Bandolowski, sejlsport
  122. Viggo Jensen, vægtløftning/atletik/gymanstik
  123. Viktor Axelsen, badminton
  124. Willy Falch-Hansen, cycling
  125. Wilson Kipketer, atletik