OL Tokyo 2020

Her er de danske OL-deltagere

Danmark tager flest cykelryttere med skarpt forfulgt af atletikudøvere og håndboldspillere.

Danmark tager 111 atleter med til OL i Tokyo.

De 109 skal følge Danmarks to fanebærere, Sara Slott Petersen og Jonas Warrer, ind til åbningsceremonien fredag.

Danmarks Idrætsforbund har meldt ud, at målsætningen er otte til ti medaljer. Få overblikket over de danske atleter her:

De danske atleter ved OL i Tokyo

Atletik

En af de to OL fanebærere Sara Slott Petersen.

Atletik

Danmark er rigtig flot repræsenteret på atlektikdelen, hvor 17 atleter er draget til Tokyo:

  • Sara Slott Petersen: 400 meter hæk
  • Anna Emilie Møller: 3000 meter forhindringsløb
  • Ole Hesselbjerg: 3000 meter forhindringsløb
  • Abdi Ulad: Maraton
  • Thijs Nijhuis: Maraton
  • Astrid Glenner-Frandsen: 4x100 kvinder
  • Emma Beiter Bomme: 4x100 kvinder
  • Ida Karstoft: 4x100 kvinder
  • Mette Graversgaard: 4x100 kvinder
  • Louise Østergaard: 4x100 kvinder
  • Mathilde Kramer: 4x100 kvinder
  • Emil Mader Kjær: 4x100 mænd
  • Frederik Schou-Nielsen: 4x100 mænd
  • Kristoffer Hari: 4x100 mænd
  • Simon Hansen: 4x100 mænd
  • Tazana Kamanga-Dyrbak: 4x100 mænd
  • Kojo Musah: 100 m og 4x100 mænd
Foto: Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix

Badminton

Viktor Axelsen ved DM-finalen i badminton for hold mellem Værløse og Skovshoved, i Brøndby Hallen onsdag 23. juni 2021.

Badminton

  • Viktor Axelsen, herresingle
  • Anders Antonsen, herresingle
  • Mia Blichfeldt, damesingle
  • Anders Skaarup, herredouble
  • Kim Astrup, herredouble
  • Maiken Fruergaard, damedouble
  • Sara Thygesen, damedouble
  • Alexandra Bøje, mixeddouble
  • Mathias Christiansen, mixeddouble
Foto: Thomas Sjørup / Ritzau Scanpix

Bordtennis

Jonathan Groth vandt sin single mod VM-sølvvinderen Mattias Falck, men det rakte ikke til samlet dansk sejr over Sverige.

Bordtennis

Danmark har én repræsentant ved bordtennis, og det bliver en genganger fra OL i Rio i 2016.

  • Jonathan Groth, herresingle
Foto: Vasily Fedosenko / Ritzau Scanpix

Brydning

Portræt af Frederik Bjerrehus, atlet i brydning. Pressedag med kommende OL og PL-atleter til Tokyo 2020 i Experimentarium i Hellerup, onsdag 18. december 2019.

Brydning

Danmarks repræsentant i brydning bliver en OL-debutant.

  • Frederik Bjerrehus, græsk-romers stil (67 kilo)
Foto: Ida Guldbæk Arentsen / Ritzau Scanpix

Bueskydning

Maja Jager er klar til OL i 2021.

Bueskydning

Danmarks eneste repræsentant ved bueskydning bliver årets sportsnavn fra 2013. 

  • Maja Jager
Foto: Suhaib Salem / Scanpix Denmark

Cykling

Jakob Fuglsang tror på, at cykelsporten er renere nu end tidligere.

Cykling

Danmark sender seks ryttere afsted i landevejscykling og otte ryttere afsted i banecykling. Derudover har Danmark også tre repræsentanter på mountainbike og én på BMX.

  • Jakob Fuglsang, landevejscykling
  • Michael Valgren, landevejscykling
  • Christopher Juul-Jensen, landevejscykling
  • Kasper Asgreen, landevejscykling, enkeltstart
  • Cecilie Uttrup Ludwig, landevejscykling
  • Emma Norsgaard, landevejscykling, enkeltstart
  • Michael Mørkøv, parløb
  • Lasse Normann, parløb og 4000 meter holdløb
  • Frederik Rodenberg, 4000 meter holdløb
  • Julius Johansen, 4000 meter holdløb
  • Niklas Larsen, 4000 meter holdløb
  • Rasmus Lund, 4000 meter holdløb
  • Julie Leth, parløb
  • Amalie Dideriksen, parløb og omnium
  • Caroline Bohé, mountainbike
  • Malene Degn, mountainbike
  • Sebastian Fini, mountainbike
  • Simone Tetsche Christensen, BMX
Foto: Eric Gaillard / Scanpix Denmark

Golf

Emily Kristine Pedersen.

Golf

Danmark har fire golfrepræsentanter med ved OL. To kvinder og to mænd.

  • Emily Pedersen
  • Nanna Koerstz Madsen
  • Joachim B. Hansen
  • Rasmus Højgaard
Foto: Kyle Terada / Ritzau Scanpix

Håndbold

Mikkel Hansen, Lasse Svan og Niklas Landin fra herrehåndboldlandsholdet holder pressemøde på Hotel Marienlyst i Helsingør 6. juli 2021.

Håndbold

Det bliver kun på herresiden, at Danmark skal spille håndbold ved OL. Her er følgende spillere udtaget:

  • Niklas Landin
  • Kevin Møller
  • Mikkel Hansen
  • Henrik Møllgaard
  • Henrik Toft
  • Jacob Holm
  • Johan Hansen
  • Lasse Andersson
  • Lasse Svan
  • Mads Mensah
  • Magnus Landin
  • Magnus Saugstrup
  • Mathias Gidsel
  • Morten Olsen 
  • Emil Jakobsen 
  • Simon Hald
Foto: Nils Meilvang / Ritzau Scanpix

Judo

Lærke Marie Olsen.

Judo

Danmarks eneste repræsentant ved judo er OL-debutant.

  • Lærke Marie Olsen

 

Foto: OL

Kajak

Emma Aastrand Jørgensen er europamester.

Kajak

Danmark sender tre debutanter og en OL-sølvinder til legene i Tokyo.

  • Emma Aastrand Jørgensen, K1 - 200m, K1 - 500m , K4 - 500m
  • Bolette Nyvang Iversen, K2 - 500m, K4 - 500m
  • Julie Frølund Funch, K2 - 500m, K4 - 500m
  • Sara Corfixsen Milthers, K4 - 500m
Foto: Bernadett Szabo / Ritzau Scanpix

Ridning

Cathrine Dufour højeste score er 89,6 procent.

Ridning

Fire kvinder og to mænd skal repræsentere Danmark ved ridning under OL i Tokyo:

  • Cathrine Dufour, dressur
  • Carina Cassøe Krüth, dressur
  • Charlotte Heering, dressur
  • Nanna Skodborg Merrald, dressur
  • Peter Flarup, military
  • Andreas Schou, ridebanespringning
Foto: Tt News Agency / Ritzau Scanpix

Roning

Sverri Nielsen repræsenterer Danmark, men er egentlig færing.

Roning

Roning er en af de sportsgrene, hvor Danmark er flot repræsenteret ved OL. Hele ni atleter skal til Tokyo. 

  • Christina Juhl Johansen, W4-
  • Trine Dahl Pedersen, W4-
  • Frida Sanggaard Nielsen, W4-
  • Ida Gørtz Jacobsen, W4-
  • Sverri Nielsen, M1x
  • Hedvig Lærke Berg Rasmussen, W2-
  • Fie Udby Erichsen, W2-
  • Frederic Sebastian Vystavel, M2-
  • Joachim Sutton, M2-
Foto: Ida Guldbæk Arentsen / Ritzau Scanpix

Sejlsport

Anne-Marie Rindom overtager VM-føring med andenplads.

Sejlsport

Danmark har historisk set mange medaljer i sejlsport ved OL, og i Tokyo skal otte danskere forsøge at hente endnu flere.

  • Anne Marie Rindom, Laser Radial
  • Lærke Buhl-Hansen, Windsurfing
  • Jonas Warrer, 49'er
  • Jakob Precht, 49'er
  • Ida Marie Baad, 49'er FX
  • Marie Thusgaard, 49'er FX
  • Christian Peter Lübeck, Nacra 17
  • Lin Ea Cenholdt, Nacra 17
Foto: Henning Bagger / Ritzau Scanpix

Skateboard

Rune Glifberg, skateboarding, under pressedag med de mulige danske deltagere til De Olympiske Lege (OL) og Paralympiske Lege (PL) på Experimentarium i Hellerup onsdag 18. december 2019.

Skateboard

Danmark har én repræsentant ved skateboarding, og det er ingen ringere end en tidligere X Games-vinder.

  • Rune Glifberg, skateboard park
Foto: Philip Davali / Ritzau Scanpix

Skydning

Jesper Hansen debuterede i OL-sammenhæng i London i 2012.

Skydning

De fire danskere ved skydning stiller op i fire forskellige discipliner. 

  • Jesper Hansen, skeetskydning
  • Anna Skade Nielsen, riffel 10 meter
  • Rikke Mæng Ibsen, riffel 50 meter
  • Steffen Olsen, riffel 50 meter
Foto: MARWAN NAAMANI / Scanpix Denmark

Svømning

Sølv-medaljevinder Danmarks Pernille Blume.

Svømning

11 danskere skal svømme for Danmark ved OL i Tokyo.

  • Pernille Blume, 50 meter fri, 100 meter fri, 4x100 meter fri
  • Julie Kepp Jensen, 50 meter fri, 4x100 meter fri
  • Signe Bro, 100 meter fri, 4x100 meter fri
  • Jeanette Ottesen, 4x100 meter fri
  • Emilie Beckmann, 100 meter butterfly
  • Tobias Bjerg, 100 meter bryst
  • Anton Ørskov Ipsen, 800 meter fri, 1500 meter fri
  • Helena Rosendahl Bach, 1500 meter fri
  • Alexander Aslak Nørgaard, 1500 meter fri
  • Karoline Sørensen
  • Clara Rybak-Andersen
Foto: Oli Scarff / Ritzau Scanpix