Store comebacks sender Antonsen i kvartfinalen

Anders Antonsen måtte ud i en marathonkamp for at sikre en plads i kvartfinalen ved Japan Open.

Se Japan Open på TV 2 SPORT og TV 2 PLAY.

Anders Antonsen er for nylig vendt tilbage fra en skade, og torsdag blev fysikken presset til det yderste.

Med ryggen mod muren i flere omgange spillede danskeren sig i kvartfinalen i Japan Open med sejr over japanske Kodai Naraoka.

Antonsen 2-1 Naraoka

  • Første sæt: 21-17
  • Andet sæt: 16-21
  • Tredje sæt: 21-19

I kvartfinalen venter endnu en japaner i form af Kanta Tsuneyama, der er nummer 17 på verdensranglisten.

Udover Antonsen er det kun herredoublen Anders Skaarup og Kim Astrup, der er klar til kvartfinalen.

De danske resultater

  • Rasmus Gemke - Wardoyo 13-21, 14-21
  • Line Christophersen - Carolina Marín 10-21, 18-21
  • Anders Antonsen - Kodai Naraoka 21-17, 16-21, 21-19
  • Astrup/Skaarup - Lamfuss/Seidel 21-10, 21-17
  • Fruergaard/Thygesen - Kusuma/Pratiwi 9-21, 20-22

Antonsen gik i stå

Anders Antonsen gjorde comeback for halvanden uge siden, hvor han røg ud i første runde ved VM.

I første runde i Japan slog han sikkert franske Popov, men torsdag måtte han grave ekstraordinært dybt for sejren.

Efter sejren i første sæt var han godt på vej til at lukke kampen med føringen 13-9, men så gik han helt i stå.

Ni japanske point i træk ødelagde håbet om hurtigt avancement, og i stedet skulle kampen afgøres i tredje sæt.

Her kom han hurtigt ned med 0-5, men hvad der mest af alt lignede et dansk kollaps, blev pludselig vendt til en føring på 11-9.

Igen røg Antonsen så ind i en stime på fem tabte point i træk, men han havde umiddelbart bedre fysik end Naraoka, som med hiv og sving blev besejret.

Japaneren kom ellers foran med 19-17, men fire danske point i træk sikrede adgang til fredagens kvartfinaler.