Banecykling

Danmarks banemænd misser muligheden for EM-medalje

Det danske banelandshold blev nummer 10 i kvalifikationen i fire kilometer holdforfølgelsesløb ved European Championships i Glasgow.

Et ungt og forholdsvis uerfarent dansk landshold i fire kilometer holdforfølgelsesløb havde sat næsen op efter en top-8-placering i kvalifikationen, men kræfterne rakte blot til en 10.-plads.

Dermed skal de fire danske baneryttere ikke køre med om medaljerne ved EM, der er en del af European Championships, da det er forbeholdt de otte hurtigste hold i kvalifikationen.

Torsdag aften kørte Danmark de fire kilometer i tiden 4:06.124, hvilket var tre sekunder fra målsætningen og knap fem sekunder langsommere end Polen, der snuppede den ottende og sidste plads.

Herrernes top-10 ved EM i Glasgow.

Hurtigst i kvalifikationen var Italien med tiden 3:56.559. Også Schweiz, Frankrig og Storbritannien er videre til semifinalerne, mens nummer 4-8 kun har bronzemedaljen at køre for.

Svækket banelandshold

Landstræneren for det danske 4000-meterhold i banecykling, Casper Jørgensen, havde på forhånd nedtonet forventningerne om en placering i den absolutte top.

Forklaringen skal findes i, at to af landsholdets faste ryttere, Niklas Larsen og Julius Johansen, i øjeblikket kører etapeløbet Danmark Rundt på landevejen.

Heller ikke Frederik Rodenberg Madsen, der ligesom de to førnævnte var med til at vinde VM-sølv tidligere på året, deltager i EM.

Derfor bestod holdet af VM-sølv- og OL-bronzevinder Casper Folsach på 25 år, 20-årige Rasmus Lund Pedersen, der kører sit første stævne i omkring to år, og de to 17-årige juniorkørere Oliver Wulff Frederiksen og Matias G. Malmberg.

EM-guld, -sølv og -bronze i både kvindernes og herrernes fire kilometer holdforfølgelsesløb fordeles fredag.

European Championships: Disse danskere er med

Cykling

Amalie Dideriksen skal repræsentere Danmark i omnium, pointløb og parløb.

Cykling

Hvornår og hvor?​
- Banecykling: 2.-7. august
Glasgow - Sir Chris Hoy Velodrome, Emirates Arena
- Enkeltstart og linjeløb: 5., 8. og 12. august
Glasgow by

Enkeltstart - damer
Rikke Lønne
Pernille Mathiesen

Linjeløb - damer
Pernille Mathiesen
Christina Siggaard
Louise Norman Hansen
Rikke Lønne

Banecykling - damer
Trine Schmidt
Julie Leth
Amalie Dideriksen

Enkeltstart - herrer
Martin Toft Madsen
Rasmus Quaade

Banecykling - herrer
Casper von Folsach
Mathias Krigbaum 
Oliver Wulff Frederiksen
Matias Malmberg

Ramus Lund

Linjeløb - herrer
Magnus Cort Nielsen
Mads Pedersen
Michael Mørkøv
Casper Pedersen
Lasse Norman Hansen
Michael Carbel Svendgaard
Kasper Asgreen
Alexander Kamp

Foto: Eric Gaillard / Scanpix Denmark

Svømning

Pernille Blume er et af de danske medaljehåb ved EM.

Svømning

Hvornår og hvor?
- 50 m bryst: 8. august
- 100 m bryst: 3.-4. august
- 200 m bryst: 6. august
- 50 m fly: 8. august
- 100 m fly: 3. august
- 200 m fly: 5. august
- 50 m fri: 3. august
- 100 m fri: 7. august
- 200 m fri: 5. august
- 400 m fri: 9. august
- 800 m fri: 3. august
- 1500 m fri: 6. august
- 50 m ryg: 4. august
- 100 m ryg: 6. august
- 200 m ryg: 8. august
Glasgow - Tollcross International Swimming Centre

50 m bryst - damer
Anna Wermuth
Matilde Schrøder 
Rikke Møller Pedersen
Thea Blomsterberg

100 m bryst - damer
Anna Wermuth
Matilde Schrøder 
Rikke Møller Pedersen
Thea Blomsterberg

200 m bryst - damer
Anna Wermuth
Rikke Møller Pedersen
Thea Blomsterberg

50 m fly - damer
Emilie Beckmann
Julie Kepp

100 m fly - damer
Emilie Beckmann

200 m fly - damer
Helena Rosendahl Bach

50 m fri - damer
Julie Kepp
Laura Glerup Jensen 
Pernille Blume

100 m fri - damer
Emily Gantriis
Julie Kepp
Pernille Blume
Signe Bro

200 m fri - damer
Emily Gantriis
Laura Glerup Jensen 
Maria Grandt
Signe Bro

400 m fri - damer
Helena Rosendahl Bach
Laura Glerup Jensen 
Maria Grandt

800 m fri - damer
Helena Rosendahl Bach
Maria Grandt

1500 m fri - damer
Helena Rosendahl Bach
Maria Grandt

50 m ryg - damer
Julie Kepp
Mie Ø. Nielsen
Victoria Bierre

100 m ryg - damer
Julie Kepp
Mie Ø. Nielsen
Victoria Bierre

200 m ryg - damer
Victoria Bierre

50 m bryst - herrer
Tobias B. Bjerg

100 m bryst - herrer
Tobias B. Bjerg

200 m bryst - herrer
Tobias B. Bjerg

50 m fly - herrer
Viktor B. Bromer

100 m fly - herrer
Viktor B. Bromer

200 m fly - herrer
Viktor B. Bromer

400 m fri - herrer
Anton Ø. Ipsen

800 m fri - herrer
Anton Ø. Ipsen

1500 m fri - herrer
Anton Ø. Ipsen

400 m medley - herrer
Anton Ø. Ipsen

Foto: Mads Claus Rasmussen / Scanpix Denmark

BMX

Simone Tetsche Christensen.

BMX

Hvornår og hvor?
10.-11. august
Glasgow - Glasgow BMX centre

Herrer
Jimmi Therkelsen
Andreas Wöhlk

Damer
Simone Tetsche Christensen

Foto: KIRILL KUDRYAVTSEV / Scanpix Denmark

Udspring

Diving - 17th FINA World Aquatics Championships - Women's 3m Springboard Final - Budapest, Hungary - July 21, 2017 - Nur Dhabitah Binti Sabri of the Malaysia competes. REUTERS/David Balogh

Udspring

Hvornår og hvor?
- Udspring: 6.-12. august
Glasgow - Royal Commonwealth pool
- Synkronsvømning: 3.-7. august
Glasgow - Scotstoun sports campus
- Open water-svømning: 8.-12. august
Glasgow - Loch Lomond og the Trossachs National Park

Herrer
Ingen dansk deltagelse

Damer
Ingen dansk deltagelse

Foto: David Balogh / Scanpix Denmark

Triatlon

Andreas Schilling.

Triatlon

Hvornår og hvor?
9.-11. august
Glasgow - Strathclyde Country Park

Herrer
Andreas Schilling
Emil Deleuran Hansen
Emil Holm 

Damer
Alberte Kjær Pedersen
Sif Bendix Madsen
Anne Holm

Foto: Das Büro for DIF og Team Danmark

Atletik

Sara Slott Petersen.

Atletik

Hvornår og hvor?
- 3000 meter forhindring: 7.-12. august
- 400 meter hæk: 8.-10. august
- 800 meter: 9.-11. august
- Højdespring: 9.-11. august
- Maraton: 12. august
- 4x100 meter: 12. august
Berlin - Oplympic Stadium

3000 meter forhindring - herrer
Ole Hesselbjerg

Maraton - herrer
Abdi Hakin Ulad

800 meter - herrer
Andreas Bube

Højdespring - herrer
Jonas Kløjgård

400 meter hæk - damer
Sara Slott Petersen

3000 meter forhindring - damer
Anna Emilie Møller 

4x100 meter - damer
Louise Østergård
Ida Karstoft
Mette Graversgaard
Mathilde U. Kramer
Astrid Glenner-Frandsen

Foto: Jens Nørgaard Larsen / ScanpixDanmark

Gymnastik

Marcus Frandsen.

Gymnastik

Hvornår og hvor?
- Mænd: 9., 11. og 12. august
Glasgow - The SSE Hydro
- Kvinder: 2., 4. og 5. august
Glasgow - The SSE Hydro

Senior - damer
Mette Hulggard
Linnea Wanng
Emilie Winther
Sofia Bjørnholdt
Victoria Kajø

Junior - piger
Isabella Bøckhaus
Camille Rasmussen
Mathilde Bentsen
Freja Petersen
Louisa Lorentzen

Senior - herrer
Marcus Bovien Frandsen
Christian Riisberg
Jacob Dahlslund Buus
Joao Marcus Fuglsig
Joachim Winther

Junior - drenge
Uffe Høy
Lucas Bahamondes
Oliver Kabel
Sofus Møllgaard
Mikki Olsen

Foto: Martin Bureau / Scanpix Denmark

Roning

Robård under OL i 2012.

Roning

Hvornår og hvor?
2.-5. august
Glasgow - Strathclyde Country Park

Letvægts herre single sculler (LM1x)
Sebastian Terp

Herre single sculler (M1x)
Frank Steffensen

Herre 2’er (M2-)
Nick Larsen
Christoffer Kruse

Letvægts dame single sculler (LM1x)
Iben Østergaard

Dame single sculler (M1x)
Mette Petersen

Dame 4’er (W4-)
Tanja Ehlers
Silja Davidsen
Nikoline Laidlaw
Luise Lund Hansen

Foto: Henning Bagger / Scanpix Denmark

MTB

Rohit Thakur fra Indien.

MTB

Hvornår og hvor?
7. august
Glasgow - Cathkin Braes Mountain Bike Trails

Herrer
Sebastian Fini Carstensen

Damer
I
ngen dansk deltagelse

Foto: Sajjad Hussain / Scanpix Denmark

Golf

Golf.

Golf

Hvornår og hvor?​
7.-12. august
Glasgow - PGA Centenary course, Gleneagles

Herrer
Ingen dansk deltagelse

Damer
Ingen dansk deltagelse

Foto: Brian Spurlock / Ritzau Scanpix