Dansk OL-curlinghold på plads

I dag blev det afgjort, hvilket dansk kvindecurlinghold der skal forsøge at komme til OL.

Skipper Lene Nielsen og hendes hold vandt her til formiddag det danske mesterskab foran Skipper Dupont og hendes hold og skal dermed deltage til VM i Letland i marts, hvor OL-pladserne bliver fundet.

- Jeg er glad og meget meget lettet, siger Lene Nielsen til sporten.tv2.dk.

Lettelsen består i, at hendes hold nu er sikre på at være dem, der skal forsøge at komme til OL. Curlingforbundet havde i forvejen indstillet dem, men hvis Team Dupont havde vundet i dag, så skulle de til VM, og hvis de havde leveret et topresultat til VM, så kunne de lige pludselig komme foran.

Sådan gik det altså ikke, og nu gælder det VM, hvor en plads i top syv burde give en OL-billet.

- Vi blev nummer fire ved VM i Esbjerg for to år siden. Ved VM sidste år blev vi nummer 8, men spillede et rigtig godt VM, og kunne lige så godt være endt højere op i rækkerne. Vi spiller rigtig godt for tiden, så jeg er meget optimistisk, siger Lene Nielsen.

- Jeg har været med til et OL (2006 i Torino, red.). Men det vil simpelthen være fantastisk at komme med til et OL med de tre andre piger,, siger Lene Nielsen.