Cykling

Favoritsejre og overraskelser før Touren: Her er Europas tidskonger

I denne uge er der blevet kørt nationale mesterskaber i enkeltstart. Det bød på både favoritsejre men også massive overraskelser.

Over artiklen kan du se, hvordan Martin Toft Hansen overraskende blev dansk mester i enkeltstart.

I denne uge har cykelryttere over hele verden kæmpet i ensom kamp mod tiden.

Der har nemlig været kørt nationale mesterskaber i enkeltstart.

Mens enkeltstartsspecialister som Tony Martin, Fabian Cancellara og Tom Dumoulin tog forventede sejre, blev det også til enkelte overraskelser i kampen mod uret.

I Danmark overraskede 31-årige Martin Toft Hansen, da han slog ryttere som Michael Valgren og Christopher Juul-Jensen. Ligesom bjergrytteren Thibaut Pinot overraskede alt og alle i Frankrig.

Her kan du få overblikket over udvalgte nationale mestre fra de europæiske lande.

Enkeltstartsmestrene fra Europa

Belgien

Victor Campenaerts.

Belgien

1. Victor Campenaerts (Team LottoNL - Jumbo): 46:18

2. Yves Lampaert (Etixx - Quick Step): +0:03

3. Ben Hermans (BMC Racing Team): +0:12

Foto: Scanpix Denmark

Danmark

Martin Toft Madsen.

Danmark

1. Martin Toft Madsen (Team Almeborg-Bornholm): 51:43

2. Michael Valgren (Tinkoff): +0:12

3. Kasper Asgreen (Team Trefor): +0:29

Foto: Scanpix Denmark

Frankrig

Thibaut Pinot.

Frankrig

1. Thibaut Pinot (FDJ): 1:04:01

2. Anthony Roux (FDJ): +0:49

3. Tony Gallopin (Lotto Soudal): +1:18

Foto: Scanpix Denmark

Holland

Tom Dumoulin.

Holland

1. Tom Dumoulin (Team Giant - Alpecin): 59:04

2. Jos van Emden (Team LottoNL - Jumbo): +0:34

3. Wilco Kelderman (Team LottoNL - Jumbo): +1:18

Foto: Scanpix Denmark

Hviderusland

Kanstantsin Siutsou.

Hviderusland

1. Kanstantsin Siutsou (Dimension Data)

2. Branislau Samoilau (CCC Sprandi Polkowice)

3. Aleh Ahiyevich (Minsk Cycling Club)

Foto: Scanpix Denmark

Irland

Nicolas Roche.

Irland

1. Nicolas Roche (Team Sky): 47:14

2. Edward Dunbar (Axeon Hagens Berman): +1:03

3. Ryan Mullen (Cannondale Pro Cycling Team): +1:25

Foto: Scanpix Denmark

Italien

Manuel Quinziato.

Italien

1. Manuel Quinziato (BMC Racing Team): 49:00

2. Manuele Boaro (Tinkoff): +0:38

3. Moreno Moser (Connondale Pro Cyckling Team): +1:00

Foto: Scanpix

Letland

Gatis Smukulis.

Letland

1. Gatis Smukulis (Astana Pro Team): 46:40

2. Aleksejs Saramotins (IAM Cycling): +0:46

3. Toms Skujins (Cannondale Pro Cycling Team: +1:24

Foto: Scanpix Denmark

Luxembourg

Bob Jungels.

Luxembourg

1. Bob Jungels (Etixx-Quick Step)

2.Jean-Pierre Drucker (BMC)

3. Alex Kirsch (Stölting Service Group)

Foto: Scanpix Denmark

Norge

Edvald Hagen Boasson.

Norge

1. Edvald Hagen Boasson (Dimension Data): 1:02:37

2. Stake Vegard Laengen (IAM Cycling): +0:20

3. Andreas Vangstad (Team Sparebanken Sør): +0:43

Foto: Scanpix Denmark

Polen

Maciej Bodnar.

Polen

1. Maciej Bodnar (Tinkoff): 1:07:28

2. Marcin Bialoblocki (One Pro Cycling): +0:28

3. Mateusz Tackiak (CCC Sprandi Polkowice): +1:29

Foto: Scanpix Denmark

Portugal

Nelson Oliveira.

Portugal

1. Nelson Oliveira (Movistar): 48:23

2. José Mendes (Bora-Argon): +0:56

3. Rafael Reis (W52-FC Porto-Porto Canal): +1:28

Foto: Scanpix Denmark

Rumænien

Serghei Tvetcov.

Rumænien

1. Serghei Tvetcov (Androni Giocattoli - Sidermec)

2. Eduard Michael Grosu ( Nippo - Vini Fantini)

Foto: Androni Team - Atleti

Rusland

Sergei Chernetckii

Rusland

1. Sergei Chernetckii (Team Katusha): 1:05:49

2. Pavel Brutt (Tinkoff): +0:00

3. Maxim Belkov (Team Katusha): +1:03

Foto: Team Katusha

Schweiz

Fabian Cancellara.

Schweiz

1. Fabian Cancellara (Trek - Segafredo): 53:12

2. Reto Hellenstein (IAM Cycling): +1:20

3. Simon Pellaud (IAM Cycling): +2:17

Foto: Scanpix Denmark

Slovakiet

Marek Canecky.

Slovakiet

1. Marek Canecky (Amplatz - BMC): 1:12:03

2. Maros Kovác (Dukla Banska Bystrica): +1:30

3. Roman Bronis (CK Pribram Fany Gastro): +2:28

Foto: Team Amplatz - BMC

Spanien

Ion Izagirre.

Spanien

1. Ion Izagirre (Movistar Team): 50:52

2. Jonathan Castroveijo (Movistar Team): +0:22

3. Alejandro Valverde (Movistar Team): +0:25

Foto: Scanpix Denmark

Storbritannien

Alex Dowsett.

Storbritannien

1. Alex Dowsett (Movistar Team): 55:38

2. James Gullen (Pedal Heaven Race Team: +1:16

3. Ryan Perry: +2:14

Foto: Scanpix Denmark

Sverige

Alexander Wetterhall.

Sverige

1. Alexander Wetterhall (Team Tre Berg-Bianchi): 1:03:24

2. Tobias Ludvigsson (Team Giant - Alpecin): +1:14

3. Gustav Larsson (ColoQuick CULT): +1:36

Foto: Scanpix Denmark

Tjekkiet

Leopold König.

Tjekkiet

1. Leopold Konig (Team Sky): 1:08:01

2. Jan Bárta (Bora-Argon 18): +0:08

3. Petr Vakoc (CK Pribram Fany Gastro): +2:28

Foto: Scanpix Denmark

Tyskland

Tony Martin.

Tyskland

1. Tony Martin (Etixx - Quick Step): 49:14

2. Jasha Sütterlin (Movistar Team): +1:39

3. Nils Politt (Team Katusha): +2:23

Foto: Scanpix Denmark

Ukraine

Andriy Vasylyuk.

Ukraine

1. Andriy Vasylyuk (Kolss BDC Team): 1:08:07

2. Andriy Khripta (Kolss BDC Team): +0:02

3. Oleksandr Prevar (Kolss BDC Team): +0:20

Foto: Kolss Cycling Team

Ungarn

János Pelikán.

Ungarn

1. János Pelikán (Amplatz - BMC): 48:23

2. Zsolt Der (Team Vorarlberg): +0:56

3. Peter Kusztor (Amplatz - BMC): +1:28

Foto: Team Amplatz - BMC