Froome vil have strammet antidopingreglerne efter Wiggins-sag
Chris Froome vil have strammet reglerne for udstedelse af TUE's efter Bradley Wiggins forbrug er blevet belyst i løbet af de seneste uger.
Det tredobbelte Tour de France-vinder Chris Froome vil nu have strammet reglernes for udstedelse af TUE’s.
- Det er blevet klart, at TUE-systemet kan misbruges, og det er noget som UCI og WADA er nødt til at se på med det samme, siger Chris Froome i en pressemeddelse tirsdag eftermiddag.
Sky-kaptajnens udtalelser kommer bare dagen efter, at hans chef Dave Brailsford forsvarede Bradley Wiggins’ brug af TUE’s før Tour de France i 2011 og 2012, og igen i Giroen i 2013.
Wiggins fik ved alle tre lejligheden indsprøjtninger med præparatet ”corticosteroid triamcinolone”, noget som han havde en lægeerklæring til og dermed lov til at bruge.
Alligevel har Wiggins brug af TUE’s skabt stor debat.
Flere har peget på:
- at timing for lægeerklæringerne er mistænkelig.
- at Wiggins tidligere har fortalt, at han aldrig har modtaget indsprøjtninger relateret til cykling.
- Og at Tour de France-vinderen fra 2012 har beskrevet i sin selvbiografi, at han følte sig sund, rask og frisk før Touren i 2012, hvilket har fået folk til at undre sig over, hvorfor han så skulle have medicin.
Udover at ville have ændret reglerne for udstedelse af TUE’s, så kan man ikke ligefrem påstå, at Chris Froome tager sin tidligere holdkammerart i forsvar.
- Jeg tager min position i sporten meget seriøst, og jeg ved, at jeg ikke bare skal adlyde reglerne, men også gøre mere end det, for at være et godt eksempel både moralsk og etisk.
- Når det er sagt, så er der atleter, der ikke adlyder de gældende regler, men også reglerne omkring fair play, skriver Chris Froome.
Froome og Wiggins har aldrig haft et specielt nært forhold til hinanden. Noget der blandt andet var åbenlyst i 2012, da Wiggins vandt Touren, selvom Chris Froome lignede den stærkeste rytter. Chris Froome har i sin selvbiografi, også sagt at forholdet til Bradley Wiggins til tider har været problematisk.
Bradley Wiggins data er blevet afsløret af den russiske hackergruppe Fancy Bear.
Chris Froome har også fået afsløret sine sundsdata af hackergruppen.