Cykling

Marcel Kittel skifter til Mørkøvs hold

Michael Mørkøv og Mads Würtz Schmidt får tilgang af en topsprinter til næste sæson.

En af verdens hurtigste cykelryttere skifter hold.

Marcel Kittel, som vandt fem etaper under årets Tour de France, skifter fra næste sæson Quick-Step Floors ud med Team Katusha-Alpecin, hvor danskerne Michael Mørkøv og Mads Würtz Schmidt kører.

- Jeg ser frem til en ny udfordring i nye farver. Med dette skridt håber jeg på at få ny inspiration, siger Kittel i en pressemeddelelse.

Den tyske topsprinter begrunder valget med de mange forandringer, der er sket hos Team Katusha-Alpecin i de senere år.

- Det er derfor, jeg ser frem til at blive en del af holdet og være en del af den retning, de bevæger sig imod. Holdånden har altid været vigtig for mig, og det er en af årsagerne til, jeg blev professionel cykelrytter.

Michael Mørkøv fungerer som leadoutsprinter på holdet, og hvis han fortsætter der, kan han komme til at få ansvaret for at køre Kittel i den rigtige position i finalerne.

29-årige Marcel Kittel blev den mest vindende tysker efter etapesejrene i årets Tour de France. Han er nu oppe på 14 Tour-sejre.

Team Katusha-Alpecin har skrevet en toårig aftale med Kittel.

Transfers 2017/2018

Bekræftede handler

AG2R La Mondiale

AG2R La Mondiale

Ind

  • Tony Gallopin (Lotto Soudal)
  • Clement Venturini (Cofidis)
  • Silvan Dillier (BMC)

Ud

  • Domenico Pozzovivo (Bahrain-Merida)
  • Hugo Houle (Astana)
  • Sondre Holst Enger (Israel Cycling Academy)
Foto: Cyclingnews.com

Astana Pro Team

Astana Pro Team

Ind

  • Omar Fraile (Dimension Data)
  • Magnus Cort Nielsen (Orica-Scott)
  • Davide Villella (Cannondale-Drapac)
  • Jan Hirt (CCC Polkowice)
  • Hugo Houle (AG2R)
  • Yevgeniy Gidich (Vino-Astana Motors)

Ud

  • Paolo Tiralongo (Karrierestop)
Foto: Cyclingnews.com

Bahrain Merida

Bahrain Merida

Ind

  • Gorka Izagirre (Movistar Team)
  • Matej Mohoric (UAE Emirates Team)
  • Kristijan Koren (Cannondale-Drapac)
  • Hernan Pernsteiner (Amplatz-BMC)
  • Domenico Pozzovivo (AG2R)

Ud

Ingen

Foto: Cyclingnews.com

BMC Racing Team

BMC Racing Team

Ind

  • Alberto Bettiol (Cannondale-Drapac)
  • Jurgen Roelandts (Lotto Soudal)
  • Nathan van Hooydunck (BMC Development)

Ud

  • Daniel Oss (Bora – hansgrohe)
  • Amaël Moinard (Fortuneo – Oscaro)
  • Manuel Senni (Bardiani - CSF)
  • Manuel Quinziato (Karrierestop)
  • Silvan Dillier (AG2R)
  • Ben Hermans (Israel Cycling Academy)
Foto: Cyclingnews.com

BORA - hansgrohe

BORA - hansgrohe

Ind

  • Daniel Oss (BMC)
  • Peter Kennaugh (Team Sky)
  • Davide Formolo (Cannondale-Drapac)
  • Felix Grossschartner (CCC Sprandi-Polkowice)

Ud

  • Silvio Herklotz (Burgos-BH)
  • José Mendes (Burgos-BH)
Foto: Cyclingnews.com

Cannondale-Drapac

Cannondale-Drapac

Ind

Ingen

Ud

  • Alberto Bettiol (BMC)
  • Kristijan Koren (Bahrain-Merida)
  • Davide Formolo (Bora-hansgrohe)
  • Davide Villella (Astana Pro Team)
  • Tom-Jelte Slagter (Dimension Data)
  • Ryan Mullen (Trek-Segafredo)
Foto: Cyclingnews.com

Dimension Data

Dimension Data

Ind

  • Nicholas Dlamini (Team Dimension Data for Qhubeka)
  • Louis Meintjes (UAE Emirates)
  • Tom-Jelte Slagter (Cannondale-Drapac)
  • Julien Vermote (Quick-Step Floors)

Ud

  • Omar Fraile (Astana Pro Team)
  • Nathan Haas (Team Katusha - Alpecin)
  • Cameron Meyer (ORICA-Scott)
Foto: Cyclingnews.com

FDJ

FDJ

Ind

  • Ramon Sinkeldam (Team Sunweb)
  • Georg Preidler (Team Sunweb)
  • Valentin Madouas (UC Nantes Atlantique)
  • Benjamin Thomas (Equipe Cycliste Armée de Terre)

Ud

  • Christian Odd Eiking ( Wanty - Groupe Gobert)
  • Lorenzo Mazin (Vital Concept)
  • Johan Le Bon (Vital Concept)
  • Kevin Reza (Vital Concept)
  • Marc Fournier (Vital Concept)
Foto: Cyclingnews.com

Lotto Soudal

Lotto Soudal

Ind

  • Jens Keukeleire (Orica-Scott)
  • VIctor Campenaerts (LottoNL-Jumbo)

Ud

  • Tony Gallopin (AG2R La Mondiale)
  • Jurgen Roelandts (BMC Racing Team)
  • Jurgen Van Den Broeck (Karrierestop)
  • Kris Boeckmans (Vital Concept)
  • Louise Vervaeke (Team Sunweb)
  • Bart de Clerq (Wanty-Groupe Gobert)
  • Rafael Valls (Movistar)
Foto: Cyclingnews.com

Movistar Team

Movistar Team

Ind

  • Eduardo Sepulveda (Fortuneo – Oscaro)
  • Jaime Roson (Caja Rujal)
  • Mikel Landa (Team Sky)
  • Rafael Valls (Lotto-Soudal)
  • Jaime Castrillo

Ud

  • Gorka Izagirre (Bahrain-Merida)
  • Adriano Malori (Karrierestop)
  • Jonathan Castroviejo (Team Sky)
  • Alex Dowsett (Katushe-Alpecin)
  • Rory Sutherland (UAE Team Emirates)
  • Jesús Herrada (Cofidis)
  • José Herrada (Cofidis)
Foto: Cyclingnews.com

Orica-Scott

Orica-Scott

Ind

  • Matteo Trentin (Quick-Step Floors)
  • Mikel Nieve (Team Sky)
  • Cameron Meyer (Dimension Data)
  • Jack Bauer (Quick-Step Floors)

Ud

  • Jens Keukeleire (Lotto Soudal)
  • Magnus Cort Nielsen (Astana Pro Team)
  • Ruben Plaza (Israel Cycling Academy)
Foto: Cyclingnews.com

Quick-Step Floors

Quick-Step Floors

Ind

  • Jhonathan Narvarez (Axeon Hagens Berman)
  • Florian Sénéchal (Cofidis)
  • Elia Viviani (Team Sky)
  • Michael Mørkøv (Katusha)
  • Fabio Jakobsen (SEG Racing Academy)
  • James Knox (Team Wiggins)
  • Alvaro Jose Hodeg (Coldeportes-Claro)

Ud

  • Matteo Trentin (Orica-Scott)
  • Tom Boonen (Karrierestop)
  • Marcel Kittel (Katusha-Alpecin)
  • David De La Cruz (Team Sky)
  • Daniel Martin (UAE Team Emirates)
  • Julien Vermote (Dimension Data)
  • Jack Bauer (Orica-Scott)
  • Gianluca Brambilla (Team LottoNL-Jumbo)
Foto: Cyclingnews.com

Katusha - Alpecin

Katusha - Alpecin

Ind

  • Nathan Haas (Dimension Data)
  • Ian Boswell (Team Sky)
  • Marcel Kittel (Quick-Step Floors)
  • Alex Dowsett (Movistar)
  • Steff Cras (BMC Development Team)

Ud

  • Alexander Kristoff (UAE Emirates)
  • Rein Taaramäe (Direct Energie)
  • Ángel Vicioso (Karrierestop)
  • Michael Mørkøv (Quick-Step Floors)

 

Foto: Cyclingnews.com

Team LottoNL-Jumbo

Team LottoNL-Jumbo

Ind

  • Pascal Eenkhoorn (BMC Development Team)
  • Neilson Powless (Axeon Hagens Berman)

Ud

  • Steven Lammertink (Vital Concept)
Foto: Cyclingnews.com

Team Sky

Team Sky

Ind

  • Jonathan Castroviejo (Movistar)
  • David De La Cruz (Quick-Step Floors)
  • Egan Arley Bernal (Androni - Sidermec)
  • Pavel Sivakov (BMC Development Team)

Ud

  • Peter Kennaugh (BORA – hansgrohe)
  • Mikel Nieve (Orica-Scott)
  • Ian Boswell (Team Katusha-Alpecin)
  • Mikel Landa (Movistar)
  • Elia Viviani (Quick-Step Floors)
Foto: UCI / UCI

Team Sunweb

Team Sunweb

Ind

  • MartijnTusveld  (Roompot - Nederlandse Loterij)
  • Louis Vervaeke (Lotto-Soudal)
  • Edward Theuns (Trek-Segafredo)

Ud

  • Warren Barguil (Fortuneo – Oscaro)
  • Georg Preidler (FDJ)
  • Ramon Sinkeldam (FDJ)
  • Bert De Backer (Vital Concept)
Foto: Cyclingnews.com

Trek - Segafredo

Trek - Segafredo

Ind

  • Gianluca Brambilla (Quick-Step Floors)
  • Ryan Mullen (Cannondale-Drapa)
  • Alex Frame (JLT Condor)
  • Niklas Eg (Virtu-Cycling)
  • Tsgabu Grmay (Bahrain-Merida)
  • Nicola Conci
  • Toms Skujins (Cannondale-Drapac)

Ud

  • Haimar Zubeldia (Karrierestop)
  • Alberto Contador (Karrierestop)
  • Edward Theuns (Team Sunweb)
Foto: Cyclingnews.com

UAE Team Emirates

UAE Team Emirates

Ind

  • Alexander Kristoff (Katusha-Alpecin)
  • Daniel Martin (Quick-Step Floors)
  • Rory Sutherland (Movistar)
  • Sven Erik Bystrøm (Katusha)

Ud

  • Matej Mohoric (Bahrain Merida Pro Cycling Team)
  • Louis Meintjes (Dimension Data)
  • Marko Kump (CCC Sprandi-Polkowice)
  • Sascha Modolo (Cannondale-Drapac)
Foto: Cyclingnews.com

Fortuneo – Oscaro

Fortuneo – Oscaro

Ind

  • Warren Barguil (Team Sunweb)
  • Amaël Moinard (BMC)
  • Bram Welten
  • Clement Russo
  • Jeremy Maison (FDJ)
  • Sindre Skjøstad Lunke (Team Sunweb)

Ud

  • Eduardo Sepulveda (Movistar)
  • Boris Vallee (Wanty - Groupe Goubert)
  • Arnold Jeannesson (Karrierestop)
Foto: Cyclingnews.com