Tour de France

INEOS udtager stærkt Tour-hold med to kaptajner

Egan Bernal (tv) og Geraint Thomas (th) under sidste års Tour de France. Jeff Pachoud / Scanpix Denmark

Selvom holdet må undvære den firedobbelte Tour de France-vinder, stiller Team INEOS med et yderst slagkraftigt hold.

Team INEOS, der indtil maj hed Team Sky, har ligesom flere andre hold sat navn på de ryttere, der skal køre med i årets Tour de France.

Inden da stod det klart, at den firedobbelte vinder af verdens største cykelløb Chris Froome ikke kom med. Et voldsomt styrt tidligere på måneden kostede ham adskillige brud og en pause på op til et halvt år.

Team INEOS' hold

  • Egan Bernal
  • Jonathan Castroviejo
  • Michal Kwiatkowski
  • Gianni Moscon
  • Wout Poels
  • Luke Rowe
  • Geraint Thomas
  • Dylan van Baarle

To kaptajner

Colombianske Egan Bernal kommer med en frisk sejr i bagagen, da han overbevisende vandt etapeløbet Schweiz Rundt, hvor flere store navne var med på startlisten.

Også den forsvarende Tour de France-vinder, Geraint Thomas fra Wales, stiller til start i Touren, selvom han tidligere på måneden styrtede og udgik af netop Schweiz Rundt.

Efter Schweiz Rundt slog Bernal fast, at han kører Tour de France for Geraint Thomas, men i offentliggørelsen af holdet skriver Team INEOS, at de kommer til at dele kaptajnskabet.

- Selvom vores forberedelser ikke er gået helt efter planen med Chris Froomes styrt, stiller vi til start med et virkelig stærkt hold, der hungrer efter at vinde igen, siger holdets chef, Sir Dave Brailsford.

I sidste års Tour de France delte Froome og Thomas kaptajnskabet. Det endte altså overraskende med, at sidstnævnte detroniserede Froome som Tourens mester.

- Efter sidste års succes har vi besluttet at komme til løbet med to ledere. Geraint og Egan er i fantastisk form. De stoler på hinanden, og vi tror på, at denne tilgang passer bedst til holdet, siger Brailsford.

Tour de France starter den 6. juli og kan følges på TV 2, TV 2 PLAY og tour.tv2.dk.

Hold og ryttere

Tour de France 2019

AG2R La Mondiale

.

AG2R La Mondiale

  • Romain Bardet
  • Oliver Naesen
  • Tony Gallopin
  • Mikaël Cherel
  • Alexis Vuillermoz
  • Matihas Frank
  • Alexis Gougeard
  • Benôit Cosnefroy
Foto: .

Arkéa - Samsic

.

Arkéa - Samsic

  • Warren Barguil
  • André Greipel
  • Maxime Bouet
  • Anthony Delaplace
  • Elie Gesbert
  • Florian Vachon
  • Kevin Ledanois
  • Amael Moinard
Foto: .

Astana

.

Astana

  • Luis Leon Sanchez (udgået)
  • Pello Bilbao
  • Girka Izagirre
  • Jakob Fuglsang (udgået)
  • Alexey Lutsenko
  • Magnus Cort
  • Omar Fraile
  • Hugo Houle
Foto: .

Bahrain - Merida

.

Bahrain - Merida

  • Vincenzo Nibali
  • Damiano Caruso
  • Sonny Colbrelli
  • Iván Garcia Cortina
  • Rohan Dennis (udgået)
  • Matej Mohoric
  • Dylan Teuns
  • Jan Tratnik
Foto: .

Bora - Hansgrohe

.

Bora - Hansgrohe

  • Peter Sagan
  • Emanuel Buchmann
  • Patrick Konrad
  • Daniel Oss
  • Gregor Mühlberger
  • Lukas Pöstlberger (udgået)
  • Marcus Burghardt
  • Maximillian Schachmann (udgået)
Foto: .

CCC

.

CCC

  • Patrick Bevin (udgået) 
  • Alessandro De Marchi (udgået)
  • Simon Geschke
  • Serge Pauwels
  • Joey Rosskopf
  • Michael Schär
  • Greg Van Avermaet
  • Lukasz Wisniowski
Foto: .

Cofidis

.

Cofidis

  • Jesus Herrada
  • Christophe Laporte (udgået)
  • Nicolas Edet (udgået) 
  • Anthony Perez
  • Julien Simon
  • Pierre-luc Périchon
  • Natnael Berhane
  • Stephane Rossetto
Foto: .

Deceuninck - Quick-Step

.

Deceuninck - Quick-Step

  • Julian Alaphilippe
  • Kasper Asgreen
  • Michael Mørkøv
  • Yves Lampaert
  • Dries Devenyns
  • Enric Mas
  • Maximiliano Richeze
  • Elia Viviani
Foto: .

Dimension Data

.

Dimension Data

  • Edvald Boasson Hagen
  • Stephen Cummings
  • Reinardt Janse v. Rensburg
  • Michael Valgren
  • Roman Kreuziger
  • Giacomo Nizzolo (udgået)
  • Ben King
  • Lars Bak
Foto: .

EF Education First

.

EF Education First

  • Alberto Bettiol 
  • Simon Clarke 
  • Tanel Kangert 
  • Sebastian Langeveld 
  • Tom Scully 
  • Rigoberto Urán
  • Tejay van Garderen (udgået) 
  • Michael Woods
Foto: .

Groupama - FDJ

.

Groupama - FDJ

  • Thibaut Pinot
  • William Bonnet
  • Anthony Roux
  • Sebastien Reichenbach
  • Rudy Molard
  • David Gaudu
  • Stefan Küng
  • Matthieu Ladagnous
Foto: .

Jumbo - Visma

.

Jumbo - Visma

  • Dylan Groenewegen
  • Steven Kruijswijk
  • Mike Teunissen
  • Amund Grøndahl Jansen
  • Tony Martin (smidt ud)
  • George Bennett
  • Wout van Aert (udgået)
  • Laurens De Plus
Foto: .

Lotto Soudal

.

Lotto Soudal

  • Jens Keukeleire
  • Thomas De Gendt
  • Tiesj Benoot
  • Roger Kluge
  • Maxime Monfort
  • Caleb Ewan
  • Tim Wellens
  • Jasper De Buyst
Foto: .

Mitchelton - Scott

.

Mitchelton - Scott

  • Luke Durbridge
  • Jack Haig
  • Michael Hepburn
  • Daryl Impey
  • Christopher Juul-Jensen
  • Matteo Trentin
  • Adam Yates
  • Simon Yates
Foto: .

Team Movistar

.

Team Movistar

  • Nairo Quintana
  • Mikel Landa
  • Alejandro Valverde
  • Marc Soler
  • Imanol Erviti
  • Carlos Verona
  • Nelson Oliveira
  • Andrey Amador
Foto: .

Team Sunweb

.

Team Sunweb

  • Søren Kragh Andersen (udgået)
  • Nikias Arndt
  • Cees Bol (udgået)
  • Chad Haga
  • Lennard Kämna
  • Wilco Kelderman (udgået)
  • Michael Matthews
  • Nicholas Roche
Foto: .

Katusha - Alpecin

.

Katusha - Alpecin

  • Mads Würtz Schmidt
  • Alex Dowsett
  • Ilnur Zakarin
  • Rick Zabel (udgået)
  • Marco Haller
  • Nils Politt
  • Jens Debusschere
  • José Gonçalves
Foto: .

Trek - Segafredo

.

Trek - Segafredo

  • Richie Porte
  • Bauke Mollema
  • Jasper Stuyven
  • Koen de Kort
  • Toms Skujiņš
  • ‏Fabio Felline
  • Giulio Ciccone
  • Julien Bernard
Foto: .

Team INEOS

.

Team INEOS

  • Egan Bernal
  • Jonathan Castroviejo
  • Michal Kwiatkowski
  • Gianni Moscon
  • Wout Poels
  • Luke Rowe (smidt ud)
  • Geraint Thomas
  • Dylan van Baarle
Foto: .

UAE - Team Emirates

.

UAE - Team Emirates

  • Fabio Aru
  • Sven Erik Bystrøm
  • Rui Costa
  • Sergio Henao
  • Alexander Kristoff
  • Vegard Stake Laengen
  • Daniel Martin
  • Jasper Philipsen (udgået)
Foto: .

Total Direct Energie

.

Total Direct Energie

  • Lilian Calmejane
  • Niki Terpstra (udgået)
  • Anthony Turgis
  • Romain Sicard
  • Rein Taaramäe
  • Paul Ourselin
  • Fabien Grellier
  • Niccolo Bonifazio
Foto: .

Wanty - Groupe Gobert

.

Wanty - Groupe Gobert

  • Aimé De Gendt
  • Christian Odd Eiking
  • Guillaume Martin
  • Xandro Meurisse
  • Andrea Pasqualon
  • Frederik Backaert
  • Kevin van Melsen
  • Yoann Offredo
Foto: .