Cykling

Europamester skifter hold: - Det øger mine muligheder

Matteo Trentin forlader Mitchelton Scott efter denne sæson. Han skal køre for CCC Team, hvor han håber på endnu bedre resultater.

Det første store skifte er blevet præsenteret, efter cykelsportens transfervindue åbnede 1. august.

Europamesteren Matteo Trentin forlader Mitchelton Scott efter to sæsoner. Han fortsætter karrieren på CCC Team, hvor målet om flere podieseancer allerede er meldt ud.

- Jeg var ikke nødvendigvis på udkig efter et nyt hold, men jeg ser det som en rigtig god chance at skifte til CCC Team. Jeg tror, det vil øge mine muligheder, siger Trentin til holdets hjemmeside.

- Jeg mangler stadig at vinde eller at komme på podiet i en stor klassiker, så det vil jeg meget gerne opnå de næste sæsoner. Jeg vil også gerne køre for at vinde pointtrøjen i en Grand Tour.

Italieneren har skrevet under på en toårig kontrakt med CCC Team.

Vandt foran Asgreen

Under sommerens Tour de France gjorde Matteo Trentin sig positivt bemærket, da han vandt 17. etape. Trentin kørte alene over målstregen, inden danske Kasper Asgreen kørte i mål som nummer to. De to havde været en del af et større udbrud.

30-årige Trentin har vundet en etape i alle de tre Grand Tours, og i alt er han noteret for 23 sejre i karrieren.

Den 11. august får Trentin mulighed for at forsvare sin EM-trikot, når Alkmaar lægger asfalt til EM 2019.

EM i landevejsløb vises direkte på TV 2 SPORT.

Cykeltransfers 2020

AG2R La Mondiale

AG2R

AG2R La Mondiale

Tilgang:

  • Andrea Vendrame (Androni Giocattoli - Sidermec)
  • Lawrence Naesen (Lotto Soudal)

 

Afgang:

  • Nico Denz (Team Sunweb)
Foto: TV 2 SPORT

Astana Pro Team

Astana

Astana Pro Team

Tilgang:

  • Vadim Pronskiy (Vino - Astana Motors)
  • Davide Martinelli (Deceuninck - Quick-Step)
  • Harold Tejada (Medellin)
  • Aleksandr Vlasov (Gazprom-RusVelo)
  • Fabio Felline (Trek - Segafredo)
  • Óscar Rodríguez (Euskadi Basque Country - Murias)

 

Afgang:

  • Andrey Zeits (Mitchelton-Scott)
  • Davide Villella (Movistar Team)
  • Dario Cataldo (Movistar Team)
  • Davide Ballerini (Deceuninck - Quick-Step)
  • Jan Hirt (CCC - Team)
  • Magnus Cort (EF Education First)

     

Foto: TV 2 SPORT

Bahrain Merida

Bahrain Merida

Bahrain Merida

Tilgang:

  • Mikel Landa (Movistar)
  • Wouter Poels (Team INEOS)

 

Afgang:

  • Vincenzo Nibali (Trek - Segafredo)
  • Antonio Nibali (Trek - Segafredo)

 

Foto: TV 2 SPORT

BORA - hansgrohe

BORA - hansgrohe

BORA - hansgrohe

Tilgang:

  • Lennard Kämna (Team Sunweb)
  • Ide Schelling (SEG Racing Academy)

 

Afgang:

  • Davide Formolo (UAE-Team Emirates)
Foto: TV 2 SPORT

CCC - Team

CCC - Team

CCC - Team

Tilgang:

  • Matteo Trentin (Mitchelton-Scott)
  • Georg Zimmermann (Tirol KTM Cycling Team)
  • Ilnur Zakarin (Team Katusha Alpecin)
  • Fausto Masnada (Androni Giocattoli - Sidermec)
  • Jan Hirt (Astana Pro Team)

 

Afgang:

  • Łukasz Owsian (Team Arkéa Samsic)
Foto: TV 2 SPORT

Groupama - FDJ

FDJ

Groupama - FDJ

Tilgang:

  • Fabian Lienhard (IAM Excelsior Groupama)
  • Simon Guglielmi (Equipe continentale Groupama-FDJ)
  • Alexys Brunel (Equipe continentale Groupama-FDJ)

Afgang:

 

Foto: TV 2 SPORT

Lotto Soudal

Lotto Soudal

Lotto Soudal

Tilgang:

  • Philippe Gilbert (Deceuninck - Quick-Step)
  • John Degenkolb (Trek-Segafredo)
  • Kobe Goossens (Pauwels sauzen - Bingoal)

Afgang:

  • Lawrence Naesen (AG2R La Mondiale)
  • Tiesj Benoot (Team Sunweb)
  • Victor Campenaerts (Team NTT)
  • Jens Keukeleire (EF Education First)
Foto: TV 2 SPORT

Mitchelton-Scott

Scott

Mitchelton-Scott

Tilgang:

  • Kaden Groves (SEG Racing Academy)
  • Barnabás Peák (SEG Racing Academy)
  • Andrey Zeits (Astana Pro Team)
  • Alexander Konychev (Dimension Data for Qhubeka)

 

Afgang:

  • Matteo Trentin (CCC Team)
Foto: TV 2 SPORT

Movistar Team

Movistar Team

Movistar Team

Tilgang:

  • Gabriel Cullaigh (Team Wiggins Le Col)
  • Enric Mas (Deceuninck - Quick-Step)
  • Davide Villella (Astana Pro Team)
  • Dario Cataldo (Astana Pro Team)
  • Iñigo Elosegui (Equipo Lizarte)
  • Juan Diego Alba (Coldeportes Zenu)
  • Matteo Jorgenson (Wildlife Generation p/b Maxxis)
  • Juri Hollmann (Heizomat Rad-net)

 

Afgang:

  • Mikel Landa (Bahrain Merida)
  • Jasha Sütterlin (Team Sunweb)
  • Jefferson Alexander Cepeda (Androni Giocattoli - Sidermec)
  • Richard Carapaz (Team INEOS)
  • Nairo Quintana (Team Arkéa Samsic)
  • Jaime Castrillo (Kern Pharma)
Foto: TV 2 SPORT

Deceuninck - Quick-Step

Deceuninck - Quick-Step

Deceuninck - Quick-Step

Tilgang:

  • Andrea Bagioli (Team Colpack)
  • Stijn Steels (Roompot - Charles)
  • Bert Van Lerberghe (Cofidis, Solutions Crédits)
  • Davide Ballerini (Astana Pro Team)

 

Afgang:

  • Fabio Sabatini (Cofidis, Solutions Crédits)
  • Elia Viviani (Cofidis, Solutions Crédits)
  • Davide Martinelli (Astana Pro Team)
  • Enric Mas (Movistar Team)
  • Maximiliano Richeze (UAE-Team Emirates)
  • Philippe Gilbert (Lotto Soudal)
Foto: TV 2 SPORT

Team Dimension Data

Team Dimension Data

Team Dimension Data

Tilgang:

  • Samuele Battistella (Dimension Data for Qhubeka)
  • Matteo Sobrero (Dimension Data for Qhubeka)

 

Afgang:

 

Foto: TV 2 SPORT

EF Education First

EF Education First

EF Education First

Tilgang:

  • Jonas Rutsch (Team Lotto - Kern Haus)
  • Magnus Cort (Astana Pro Team)
  • Neilson Powless (Team Jumbo-Visma)
  • Kristoffer Halvorsen (Team INEOS)
  • Jens Keukeleire (Lotto Soudal)

 

Afgang:

  • Joe Dombrowski (UAE-Team Emirates)
  • Nathan Brown (Rally UHC Cycling)
  • Daniel Mclay (Team Arkéa Samsic)

 

Foto: TV 2 SPORT

Team Katusha Alpecin

Team Katusha Alpecin

Team Katusha Alpecin

Tilgang:

 

Afgang:

  • Ilnur Zakarin (CCC Team)
  • Viacheslav Kuznetsov (Gazprom - RusVelo)
  • Nathan Haas (Cofidis, Solutions Crédits)
  • José Gonçalves (Delko Marseille Provence)
Foto: TV 2 SPORT

Team Jumbo-Visma

Jumbo Visma

Team Jumbo-Visma

Tilgang:

  • Tobias Foss (Uno-X Norwegian Development Team)
  • Tom Dumoulin (Team Sunweb)
  • Chris Harper (Team BridgeLane)

 

Afgang:

  • Danny van Poppel (Wanty - Golbert Cycling Team)
  • Neilson Powless (EF Education First)
Foto: TV 2 SPORT

Team INEOS

Team INEOS

Team INEOS

Tilgang:

  • Richard Carapaz (Movistar Team)

Afgang:

  • Kenny Elissonde (Trek - Segafredo)
  • Kristoffer Halvorsen (EF Education First)
  • Wouter Poels (Bahrain Merida)
  • David de la Cruz (UAE-Team Emirates)
Foto: TV 2 SPORT

Team Sunweb

Team Sunweb

Team Sunweb

Tilgang:

  • Andreas Leknessund (Uno-X Norwegian Development Team)
  • Thymen Arensman (SEG Racing Academy)
  • Mark Donovan (Team Wiggins Le Col)
  • Alberto Dainese (SEG Racing Academy)
  • Nico Denz (AG2R La Mondiale)
  • Jasha Sütterlin (Movistar Team)
  • Tiesj Benoot (Lotto Soudal)
  • Felix Gall (Development Team Sunweb)
  • Nils Eekhoff (Development Team Sunweb)

 

Afgang:

  • Tom Dumoulin (Jumbo Visma)
  • Lennard Kämna (BORA - hansgrohe)
Foto: TV 2 SPORT

Trek-Segafredo

Trek-Segafredo

Trek-Segafredo

Tilgang:

  • Jacopo Mosca (D'Amico - UM Tools)
  • Vincenzo Nibali (Bahrain Merida)
  • Antonio Nibali (Bahrain Merida)
  • Alexander Kamp (Riwal Readynez Cycling Team)
  • Juan Pedro Lopez (Kometa Cycling Team)
  • Michel Ries (Kometa Cycling Team)
  • Emīls Liepiņš (Wallonie-Bruxelles)
  • Charlie Quarterman (Leopard Pro Cycling)
  • Kenny Elissonde (Team INEOS)
  • Antonio Tiberi (Team Colpack)

 

Afgang:

  • John Degenkolb (Lotto Soudal)
  • Fabio Felline (Astana Pro Team)
Foto: TV 2 SPORT

UAE-Team Emirates

UAE-Team Emirates

UAE-Team Emirates

Tilgang:

  • Andres Camilo Ardila 
  • Alessandro Covi (Team Colpack)
  • Brandon McNulty (Rally UHC Cycling)
  • Mikkel Bjerg (Hagens Berman Axeon)
  • Maximiliano Richeze (Deceuninck - Quick-Step)
  • Davide Formolo (BORA - hansgrohe)
  • Joe Dombrowski (EF Education First)
  • David de la Cruz (Team INEOS)

 

Afgang:

  • Simone Consonni (Cofidis, Solutions Crédits)
Foto: TV 2 SPORT