Cykling

Movistar-stjerne skifter hold

Mikel Landa endte som nummer seks i årets Tour de France. Marco Bertorello / Ritzau Scanpix

Den baskiske bjergrytter Mikel Landa tager efter to år på holdet afsked med Movistar.

Nummer seks i årets Tour de France, Mikel Landa, skifter Movistar ud med Bahrain Merida ved udgangen af 2019.

Her udløber den 29-årige bjergrytters toårige kontrakt med det spanske storhold. Det har Bahrain Merida udnyttet og har sikret sig den baskiske stjernes underskift. En signatur, der gerne skal bringe store resultater med sig.

- Jeg er meget stolt af, at Bahrain Merida har valgt mig til at lede dette projekt. Jeg er meget spændt for de kommende udfordringer, siger Mikel Landa på holdets hjemmeside.

Her fremgår det ikke, hvor lang kontrakten er.

Skal overtage fra Nibali

Glæden er gengældt fra hans kommende holds side.

- Det er med stor glæde at kunne byde Mikel velkommen til vores hold. Han er en rytter, som bringer glæde ved cyklingen og med sine fantastiske klatreevner er en af de mest konkurrencedygtige ryttere i Grand Tours. Hans resultater taler for sig selv, siger Team Manager Brent Copeland.

Dermed har Bahrain Merida fundet afløseren for holdets helt store stjerne Vincenzo Nibali, hvis skifte til Trek Segafredo til næste år er en offentlig hemmelighed - hvis man da overhovedet kan kalde det det.

I begyndelsen af juni fortalte ejeren af Segafredo, Massimo Zanetti, som er storsponsor for cykelholdet Trek-Segafredo, at Nibali skal køre for Trek Segafredo i den kommende sæson.

Movistars svingdør

Landa ser ikke ud til at være den eneste profilerede ryttere, som Movistar tager afsked med, når sæsonen slutter.

Således ser Nairo Quintana og årets Giro d’Italia-vinder Richard Carapaz også ud til at være fortid på holdet. Det fortalte manager, Eusebio Unzue, under årets Tour de France.

Mikel Landa har vundet tre etaper i Giro d'Italia, hvor han også endte som nummer tre samlet i 2015, en etapesejr i Vuelta a España samt en fjerdeplads i Tour de France i 2017 som bedste resultater.

Cykeltransfers 2020

AG2R La Mondiale

AG2R

AG2R La Mondiale

Tilgang:

  • Andrea Vendrame (Androni Giocattoli - Sidermec)
  • Lawrence Naesen (Lotto Soudal)

 

Afgang:

  • Nico Denz (Team Sunweb)
Foto: TV 2 SPORT

Astana Pro Team

Astana

Astana Pro Team

Tilgang:

  • Vadim Pronskiy (Vino - Astana Motors)
  • Davide Martinelli (Deceuninck - Quick-Step)
  • Harold Tejada (Medellin)
  • Aleksandr Vlasov (Gazprom-RusVelo)
  • Fabio Felline (Trek - Segafredo)
  • Óscar Rodríguez (Euskadi Basque Country - Murias)

 

Afgang:

  • Andrey Zeits (Mitchelton-Scott)
  • Davide Villella (Movistar Team)
  • Dario Cataldo (Movistar Team)
  • Davide Ballerini (Deceuninck - Quick-Step)
  • Jan Hirt (CCC - Team)
  • Magnus Cort (EF Education First)

     

Foto: TV 2 SPORT

Bahrain Merida

Bahrain Merida

Bahrain Merida

Tilgang:

  • Mikel Landa (Movistar)
  • Wouter Poels (Team INEOS)

 

Afgang:

  • Vincenzo Nibali (Trek - Segafredo)
  • Antonio Nibali (Trek - Segafredo)

 

Foto: TV 2 SPORT

BORA - hansgrohe

BORA - hansgrohe

BORA - hansgrohe

Tilgang:

  • Lennard Kämna (Team Sunweb)
  • Ide Schelling (SEG Racing Academy)

 

Afgang:

  • Davide Formolo (UAE-Team Emirates)
Foto: TV 2 SPORT

CCC - Team

CCC - Team

CCC - Team

Tilgang:

  • Matteo Trentin (Mitchelton-Scott)
  • Georg Zimmermann (Tirol KTM Cycling Team)
  • Ilnur Zakarin (Team Katusha Alpecin)
  • Fausto Masnada (Androni Giocattoli - Sidermec)
  • Jan Hirt (Astana Pro Team)

 

Afgang:

  • Łukasz Owsian (Team Arkéa Samsic)
Foto: TV 2 SPORT

Groupama - FDJ

FDJ

Groupama - FDJ

Tilgang:

  • Fabian Lienhard (IAM Excelsior Groupama)
  • Simon Guglielmi (Equipe continentale Groupama-FDJ)
  • Alexys Brunel (Equipe continentale Groupama-FDJ)

Afgang:

 

Foto: TV 2 SPORT

Lotto Soudal

Lotto Soudal

Lotto Soudal

Tilgang:

  • Philippe Gilbert (Deceuninck - Quick-Step)
  • John Degenkolb (Trek-Segafredo)
  • Kobe Goossens (Pauwels sauzen - Bingoal)

Afgang:

  • Lawrence Naesen (AG2R La Mondiale)
  • Tiesj Benoot (Team Sunweb)
  • Victor Campenaerts (Team NTT)
  • Jens Keukeleire (EF Education First)
Foto: TV 2 SPORT

Mitchelton-Scott

Scott

Mitchelton-Scott

Tilgang:

  • Kaden Groves (SEG Racing Academy)
  • Barnabás Peák (SEG Racing Academy)
  • Andrey Zeits (Astana Pro Team)
  • Alexander Konychev (Dimension Data for Qhubeka)

 

Afgang:

  • Matteo Trentin (CCC Team)
Foto: TV 2 SPORT

Movistar Team

Movistar Team

Movistar Team

Tilgang:

  • Gabriel Cullaigh (Team Wiggins Le Col)
  • Enric Mas (Deceuninck - Quick-Step)
  • Davide Villella (Astana Pro Team)
  • Dario Cataldo (Astana Pro Team)
  • Iñigo Elosegui (Equipo Lizarte)
  • Juan Diego Alba (Coldeportes Zenu)
  • Matteo Jorgenson (Wildlife Generation p/b Maxxis)
  • Juri Hollmann (Heizomat Rad-net)

 

Afgang:

  • Mikel Landa (Bahrain Merida)
  • Jasha Sütterlin (Team Sunweb)
  • Jefferson Alexander Cepeda (Androni Giocattoli - Sidermec)
  • Richard Carapaz (Team INEOS)
  • Nairo Quintana (Team Arkéa Samsic)
  • Jaime Castrillo (Kern Pharma)
Foto: TV 2 SPORT

Deceuninck - Quick-Step

Deceuninck - Quick-Step

Deceuninck - Quick-Step

Tilgang:

  • Andrea Bagioli (Team Colpack)
  • Stijn Steels (Roompot - Charles)
  • Bert Van Lerberghe (Cofidis, Solutions Crédits)
  • Davide Ballerini (Astana Pro Team)

 

Afgang:

  • Fabio Sabatini (Cofidis, Solutions Crédits)
  • Elia Viviani (Cofidis, Solutions Crédits)
  • Davide Martinelli (Astana Pro Team)
  • Enric Mas (Movistar Team)
  • Maximiliano Richeze (UAE-Team Emirates)
  • Philippe Gilbert (Lotto Soudal)
Foto: TV 2 SPORT

Team Dimension Data

Team Dimension Data

Team Dimension Data

Tilgang:

  • Samuele Battistella (Dimension Data for Qhubeka)
  • Matteo Sobrero (Dimension Data for Qhubeka)

 

Afgang:

 

Foto: TV 2 SPORT

EF Education First

EF Education First

EF Education First

Tilgang:

  • Jonas Rutsch (Team Lotto - Kern Haus)
  • Magnus Cort (Astana Pro Team)
  • Neilson Powless (Team Jumbo-Visma)
  • Kristoffer Halvorsen (Team INEOS)
  • Jens Keukeleire (Lotto Soudal)

 

Afgang:

  • Joe Dombrowski (UAE-Team Emirates)
  • Nathan Brown (Rally UHC Cycling)
  • Daniel Mclay (Team Arkéa Samsic)

 

Foto: TV 2 SPORT

Team Katusha Alpecin

Team Katusha Alpecin

Team Katusha Alpecin

Tilgang:

 

Afgang:

  • Ilnur Zakarin (CCC Team)
  • Viacheslav Kuznetsov (Gazprom - RusVelo)
  • Nathan Haas (Cofidis, Solutions Crédits)
  • José Gonçalves (Delko Marseille Provence)
Foto: TV 2 SPORT

Team Jumbo-Visma

Jumbo Visma

Team Jumbo-Visma

Tilgang:

  • Tobias Foss (Uno-X Norwegian Development Team)
  • Tom Dumoulin (Team Sunweb)
  • Chris Harper (Team BridgeLane)

 

Afgang:

  • Danny van Poppel (Wanty - Golbert Cycling Team)
  • Neilson Powless (EF Education First)
Foto: TV 2 SPORT

Team INEOS

Team INEOS

Team INEOS

Tilgang:

  • Richard Carapaz (Movistar Team)

Afgang:

  • Kenny Elissonde (Trek - Segafredo)
  • Kristoffer Halvorsen (EF Education First)
  • Wouter Poels (Bahrain Merida)
  • David de la Cruz (UAE-Team Emirates)
Foto: TV 2 SPORT

Team Sunweb

Team Sunweb

Team Sunweb

Tilgang:

  • Andreas Leknessund (Uno-X Norwegian Development Team)
  • Thymen Arensman (SEG Racing Academy)
  • Mark Donovan (Team Wiggins Le Col)
  • Alberto Dainese (SEG Racing Academy)
  • Nico Denz (AG2R La Mondiale)
  • Jasha Sütterlin (Movistar Team)
  • Tiesj Benoot (Lotto Soudal)
  • Felix Gall (Development Team Sunweb)
  • Nils Eekhoff (Development Team Sunweb)

 

Afgang:

  • Tom Dumoulin (Jumbo Visma)
  • Lennard Kämna (BORA - hansgrohe)
Foto: TV 2 SPORT

Trek-Segafredo

Trek-Segafredo

Trek-Segafredo

Tilgang:

  • Jacopo Mosca (D'Amico - UM Tools)
  • Vincenzo Nibali (Bahrain Merida)
  • Antonio Nibali (Bahrain Merida)
  • Alexander Kamp (Riwal Readynez Cycling Team)
  • Juan Pedro Lopez (Kometa Cycling Team)
  • Michel Ries (Kometa Cycling Team)
  • Emīls Liepiņš (Wallonie-Bruxelles)
  • Charlie Quarterman (Leopard Pro Cycling)
  • Kenny Elissonde (Team INEOS)
  • Antonio Tiberi (Team Colpack)

 

Afgang:

  • John Degenkolb (Lotto Soudal)
  • Fabio Felline (Astana Pro Team)
Foto: TV 2 SPORT

UAE-Team Emirates

UAE-Team Emirates

UAE-Team Emirates

Tilgang:

  • Andres Camilo Ardila 
  • Alessandro Covi (Team Colpack)
  • Brandon McNulty (Rally UHC Cycling)
  • Mikkel Bjerg (Hagens Berman Axeon)
  • Maximiliano Richeze (Deceuninck - Quick-Step)
  • Davide Formolo (BORA - hansgrohe)
  • Joe Dombrowski (EF Education First)
  • David de la Cruz (Team INEOS)

 

Afgang:

  • Simone Consonni (Cofidis, Solutions Crédits)
Foto: TV 2 SPORT