Froome dropper første træningslejr med sit nye hold
Den firedobbelte Tour de France-vinder fortsætter sin træning i USA.
Mange ting har ændret sig, siden Chris Froome brækkede lårbenet og albuen i et voldsomt styrt den 11. juni 2019.
Den 35-årige brite, der har vundet alle Grand Tours, brugte lang tid på overhovedet at kunne sætte sig på cyklen, og siden det lykkedes i starten af 2020, har klasserytteren ikke været i nærheden af at vinde noget.
I denne sæson er han så skiftet til det storsatsende Israel Start-Up Nation, som har hentet en lang række stærke ryttere til 2021-sæsonen.
Men i første omgang kommer holdkammeraterne ikke rigtig til at lære Chris Froome at kende.
Han og holdet har nemlig besluttet, at han ikke bliver en del af træningslejren i Spanien, som starter den 12. januar.
- Chris Froome har gjort store fremskridt i forhold til at komme og styrketræning for at genbalancere kroppen efter sin alvorlige skade.
- Vi føler, det er vigtigt for ham at fortsætte i hans nuværende omgivelser i Californien. Vi tror, det er det mest produktive for hans fremskridt både på og af cyklen, siger Paulo Saldanha, der er head of performance på Israel Start-Up Nation.
Under træningslejren bliver Froome dog involveret i form af virtuelle møder.
Froome forlod efter den forgangne sæson Team INEOS, som han kom til i 2010, og som han førte frem til fire Tour de France-sejre.
Den seneste Tour-sejr ligger dog helt tilbage i 2017, men formålet med skiftet til Israel Start-Up Nation var blandt andet at sikre, at han kunne få lov til at køre som kaptajn i verdens største cykelløb.
Udover Froome har holdet blandt andre fået tilgang af den stærke canadiske bjergrytter Michael Woods.
Holdet blev grundlagt i 2015. 2020 bød på etapesejre i både Giro d'Italia og Vuelta a España.