Cykling

Asgreen udgår af Schweiz Rundt efter slemt styrt

Kasper Asgreen var involveret i et stort styrt med knap fem kilometer til mål på tirsdagens etape i Schweiz Rundt.

Tydeligt forslået og utilfreds trillede den danske cykelrytter Kasper Asgreen over målstregen.

Sammen med cirka 20 andre ryttere var han i asfalten med 4,7 kilometer til mål på 3. etape af Schweiz Rundt.

Asgreen kunne selv cykle ned til Quick-Step Alpha Vinyls holdbus, der holdt parkeret et godt stykke fra målstregen, men det blev så også den 27-årige danskers sidste cykeltur i nogle dage.

Tirsdag aften meddeler Quick-Step på sin hjemmeside, at Kasper Asgreen ikke stiller til start på 4. etape onsdag.

- Som en konsekvens af styrtet har Kasper flere vejudslæt på arme og ben og et dybt sår på venstre knæ, som skulle syes. Efter yderligere lægeundersøgelser er det besluttet, at han ikke starter onsdag, så kroppen kan komme sig, skriver det belgiske storhold.

Skuffet Asgreen

Kasper Asgreen er skuffet over at skulle forlade Schweiz Rundt før tid.

- Følelsen efter de første dage havde været god, og jeg så frem til de kommende etaper, siger Asgreen og takker efterfølgende Quick-Steps lægestab.

Derudover håber han, at han kommer sig hurtigt.

Ramte forankørendes hjul

Umiddelbart efter etapen talte TV 2 SPORTs udsendte reporter med Quick-Step-sportsdirektør Wilfried Peeters.

Han kunne fortælle, at Asgreen ramte en forankørendes baghjul og derfor styrtede som den første.

4. etape onsdag fra Grenchen til Brunnen er 191 kilometer lang og indeholder to kategoriserede stigninger. Se med på TV 2 SPORT fra klokken 15.35.

Slovakiske Peter Sagan vandt 3. etape, der blev afgjort i en massespurt. Det var Sagans første etapesejr i over et år.