Pedersen er skuffet, men afklaret over Tour-fravalg
Casper Pedersen kalder det 'træls', men er ikke overrasket over, at han ikke er udtaget til at køre Tour de France 2022.
Hvor mange årlige gentagelser skal der til, før man kan kalde noget for en tradition?
To år i træk har Casper Pedersen eksempelvis deltaget i Tour de France. Og de seneste fire år har hans hold haft minimum én dansker på holdet til årets største etapeløb. Men i år slutter begge "traditioner".
For ligesom Søren Kragh Andersen er også landsmanden Casper Pedersen udeladt af Team DSM's hold til Tour de France 2022. Et løb, som i år helt unikt begynder i Danmark og ikke mindst Pedersens barndomsby, København.
- Det er selvfølgelig træls. Jeg havde håbet og drømt om at køre Touren i Danmark.
- Men jeg er rimelig afklaret med det, da det er ikke den største overraskelse. De har for et stykke tid siden gjort det klart for mig, at sandsynligheden var ret lille, for at jeg skulle med, siger Casper Pedersen.
Den 26-årige dansker er i øjeblikket hjemme i Danmark, fordi han håbede at skulle køre DM på søndag.
Men den coronasygdom, som sendte Pedersen ud af Schweiz Rundt, sidder stadig så meget i kroppen, at en DM-deltagelse ikke giver meget mening, fortæller han.
Det er nu ikke sygdommens skyld, at han ikke skal køre Tour de France for tredje år i træk, lyder det fra Casper Pedersen, der mener, at begrundelsen blandt andet skal findes rent taktisk:
- Holdet satser lidt mere på Bardet i år, tror jeg. Og der synes de måske ikke, at jeg passede ind til det.
Team DSM har udover Romain Bardet udtaget syv ryttere - blandt de i alt otte udtagne har to ikke kontrakt længere end 2022 med det hollandske hold. Både Søren Kragh og Casper Pedersen har udløb efter denne sæson.
Din nuværende kontrakt med Team DSM udløber efter denne sæson. Tror du, at det har spillet ind ift. udtagelsen af Tour-holdet?
- Ja, det har jeg en fornemmelse af, at det gør.
- Holdet har også udtalt, at de stiller med et hold, som de også satser på langsigtet - oog det er også et hold næsten udelukkende med ryttere, der også har kontrakt næste år. Men det er jo holdets prioritering og beslutning i sidste ende, og sådan er det, siger Casper Pedersen.
Vil alligevel nyde dansk Tour-fest
Casper Pedersen har kørt for sin nuværende hollandske arbejdsgiver siden 2019, men ovevejer nu om fremtiden skal fortsætte hos DSM eller andetsteds.
- Jeg har ikke fået noget tilbud om forlængelse fra holdet, men jeg har en dygtig agent...
Men har du lyst til at forlænge, efter du ikke blev udtaget til Touren?
- Det tror jeg ikke, jeg vil udtale mig om. Min agent er godt i gang og vi er i dialog med flere hold. Så jeg er ret fortrøstningsfuld omkring min fremtid, siger Casper Pedersen, som for nu har et halvt år tilbage af sin DSM-kontrakt.
Mange danskere vil nok foretrække en campingstol og en af de kolde fra kassen, når Tour de France-starten i Danmark skal overværes.
Men som alle andre danske cykelryttere ville Casper Pedersen hellere sidde timevis på en hård sadel og indtagne lunkne gels som deltager i stedet for iagttager af de tre etaper på dansk grund.
- Selvfølgelig er det træls, når man som i øjeblikket mærker Tour-feberen vokse herhjemme i Danmark. Selvfølgelig er det en skuffelse, og jeg kommer virkelig til at blive mindet om det, når jeg ser cykelløbet uden selv at være med. Det er en supermærkelig følelse, siger Casper Pedersen.
Som tilskuer vil cykelrytteren nu stadig tage aktiv del i Tour-festen herhjemme:
- Det vil jeg ikke glippe. Selvfølgelig er jeg skuffet personligt. Men det er så stort for Danmark og dansk cykling, så jeg skal da se det. Jeg skal forsøge at lægge min personlige skuffelse væk og bare nyde det fra sidelinjen. Det bliver en kæmpe fest. Og jeg vil gerne opleve det, når hele Danmark bliver klædt i gult og mærke stemningen.
Kan du ikke opleve de tre Tour-etaper på dansk grund ude i virkeligheden, så kan du følge det hele - uden afbrydelse - på TV 2 PLAY.