E-sport

Astralis tager revanche

Efter to nederlag i træk kom Astralis tilbage på sejrskurs sent mandag aften.

Med 2-0 fik danske Astralis en god start på Flashpoint-turneringen, hvor de spiller om vigtige kvalifikationspoint til efterårets Major.

  • Astralis – OG: 2-0
  • Første map, Inferno: 22-19 til Astralis
  • Andet map, Nuke: 16-11 til Astralis

- Dejligt med revanche mod OG. Holdspillet føltes meget bedre i dag, skriver Andreas ’Xyp9x’ Højsleth på Twitter.

Med revanche hentyder ’Xyp9x’, der blev udnævnt som kampens spiller, til de to holds møde i april, hvor OG vandt 2-0 ved BLAST Premier Spring Showdown.

I det store billede er der også tale om revanche fra Astralis, efter holdet tabte to gange i træk ved DreamHack Masters Spring og dermed røg ud i kvartfinalen.

Dansk OG-spiller ”var helt væk”

Mens Astralis er et rent dansk hold, stiller OG op med spillere fra fire forskellige nationer: Danmark, Israel, Finland og England. Mandag aften blev en af danskerne, Valdemar ’valde’ Bjørn Vangså, rangeret som banens dårligste spiller, og på Twitter tager han ansvaret for nederlaget.

- Den kamp er på mig. Jeg var helt væk i dag. Jeg må steppe op inden de næste kampe, skriver ’valde’.

Flashpoint vises direkte på TV 2 PLAY, og der er dansk deltagelse på ni hold:

  • Astralis (rent dansk)
  • Heroic (rent dansk)
  • HYENAS (rent dansk)
  • Complexity (’k0nfig’ og ’blameF’)
  • Ninjas in Pyjamas (Nicolai ‘dev1ce Reedtz får debut)
  • Mousesports (’acoR’)
  • FunPlus Phoenix (’Farlig’)
  • OG (’valde’ og ’niko’)
  • FaZe Clan (’karrigan’)