Fodbold

DBU suspenderer Køge Boldklub

Som en konsekvens af klubbens konkurs onsdag har Dansk Boldspil-Union (DBU) i dag suspenderet Køge Boldklub fra Viasat Divisionen. Det betyder, at klubben ikke får lov til at spille flere kampe i landets næstbedste fodboldrække.

Alle klubbens hidtidige resultater fastholdes dog, men resten af klubbens kampe i denne sæson fastsættes til resultatet 3-0 til modstanderne. Derudover tvangsnedrykkes klubben to rækker, så den fra og med sæsonen 2009-2010 må stille op i Sjællandsserien.

Sportsligt betyder det, at der i hver spillerunde skal være en oversidder. Og da Køge Boldklub automatisk bliver en af nedrykkerne fra Viasat Divisionen, skal der blot findes to nedrykkere til 2. division, og det samme gør sig gældende med antallet af nedrykkere fra henholdsvis 2. division og Danmarksserien.