Fodbold

Dansk traditionsklub skifter navn

En af Danmarks ældste fodboldklubber skifter navn. 1. divisionsklubben Akademisk Boldklub har indgået et samarbejde med Gladsaxe Kommune, som får en plads i det nye klubnavn, Akademisk Boldklub Gladsaxe.

”Vi er en Gladsaxe-klub, og navnet Gladsaxe skal derfor også være en del af klubbens navn og kommunikation. Dette kommer tydeligst til udtryk ved, at vi fremover bruger navnet Akademisk Boldklub Gladsaxe,” siger bestyrelsesformand Ronny Saul til klubbens hjemmeside.

Klubben, der i daglig tale bliver omtalt AB, har ellers haft sit navn siden 1889, men en anstrengt økonomi har gjort tiltaget nødvendigt.

”Vi er taknemmelige for den økonomiske indsprøjtning, som sponsoratet også giver. Det har været afgørende i en for os svær økonomisk situation,” siger Ronny Saul.

AB har vundet danske mesterskab ni gange og har også en enkelt triumf i landspokalturneringen på titel-listen.