Fodbold

Den store nytårsquiz: Husker du fodboldåret 2016?

Hvor godt husker du fodboldåret 2016? Test dig selv i den store nytårsquiz fra TV 2 SPORT.

Portugal blev europamester, Nicklas Bendtner fandt en ny klub og det danske landshold spillede for første gang under landstræner Åge Hareide.

Det er blot nogle af de mange begivenheder fra det forgangne fodboldår.

2016 har i det hele taget budt på et væld af store, mindeværdige og uforglemmelige øjeblikke, som TV 2 SPORT nu ser tilbage på i den store nytårsquiz. 40 spørgsmål med tilhørende videoer sender dig en tur tilbage ad mindernes allé. Godt nytår og god fornøjelse med fodboldquizzen.

Den store nytårsquiz: Husker du fodboldåret 2016?

 1. Kasper Dolberg blev kåret til Årets Fund i Danmark, efter at han har gjort kometkarriere i sin debutsæson for Ajax. Blandt andet scorede han hattrick mod Nijmegen d. 20. november. Hvor mange mål har han lavet i alt i sine 16 kampe i efterårssæsonen i Æresdivisionen?

  Du har 0 rigtige

 2. Kasper Dolberg spillede i år sin første landskamp, da Danmark vandt 4-1 over Kazaksthan d. 11. november. Hvor mange spillere fik i alt debut under landstræner Åge Hareide i 2016?

 3. Landstræner Åge Hareide blev vred over, at pressen ifølge ham spekulerede i, at de spillere, som DBU havde sendt hjem fra landsholdslejren med skader før venskabskampen mod Tjekkiet, reelt ikke var skadet. I alt meldte syv spillere fra til årets sidste landskamp, der sluttede 1-1. Hvem scorede det danske mål mod Tjekkiet?

 4. Xherdan Shaqiris saksesparksmål for Schweiz i ottendedelsfinalen mod Polen var en af EM-slutrundens flotteste scoringer. Hvor mange mål blev der scoret i alt i de 51 kampe?

 5. Tysklands landstræner Joachim Löw fik enorm opmærksomhed, da han blev fanget med hånden i bukserne, hvorefter han lugtede til sine fingre i EM-kampen mod Ukraine. Hvordan reagerede tyskeren på et pressemøde, da han blev spurgt til episoden?

 6. Portugal vandt EM i sommer, men det var lilleputten Island og deres fantastiske fans, der vandt manges fodboldhjerter med deres HUH-råb og klap. Endestationen for Island blev Frankrig i kvartfinalen. Hvor meget tabte Island med?

 7. Leicester og den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel vandt sensationelt det engelske mesterskab for første gang i klubbens historie. Hvem blev nummer to i Premier League 2016?

 8. FC København kvalificerede sig til Europa League via en tredjeplads i Champions League-gruppespillet. Hvem skal de danske mestre møde i 1/16-delsfinalerne i februar?

 9. Den danske træner Allan Kuhn vandt det svenske mesterskab med Malmö, men han blev kort efter fyret. Hvor længe nåede han at stå i spidsen for klubben?

 10. Nicolai Jørgensen er topscorer i Æresdivisionen med 12 sæsonmål for Feyenoord. Hvor mange point fører Rotterdam-klubben den bedste hollandske række med ned til Ajax på andenpladsen?

 11. Superliga-angriberen Kamil Wilczek ramte med et vildfarent skud en Brøndby-fan i hovedet med en bold under opvarmningen til topkampen mod FC København d. 28. august. Hvorfor takkede tilskueren efterfølgende den polske landsholdsspiller?

 12. Nicklas Bendtner blev d. 7. september præsenteret som ny spiller i Nottingham Forest, hvor flere af klubbens fans ved præsentationen var skeptiske over for danskeren. Hvilken klub valgte i foråret at fristille ham?

 13. Michael Laudrup overtog i oktober trænerposten i Al-Rayyan i Qatar. Hvor mange klubber har han nu stået i spidsen for som cheftræner?

 14. FC Barcelona-stjernen Neymar sparkede Brasilien foran med 1-0 i OL-finalen i Rio, inden Maximillian Meyer udlignede til 1-1 for Tyskland. Derfor skulle finalen afgøres på straffespark. Hvem scorede det afgørende mål?

 15. Danmark blev nummer to i sin gruppe og klarede sig videre til kvartfinalen ved OL, hvor det blev til et nederlag på 2-0. Hvem tabte Niels Frederiksens tropper til i kvartfinalen?

 16. Den tidligere AaB-målmand Jimmy Nielsen fortalte i år i en dokumentar på TV 2 SPORT åbenhjertigt om ludomani og sit nye liv i USA, hvor han nu er træner. Hvem står ’Den Hvide Puma’ i spidsen for?

 17. Real Madrid vandt i december VM for klubhold og d. 28. maj Champions League-finalen efter en sejr i straffesparkskonkurrence over lokalrivalerne Atlético Madrid. Hvor mange gange har Real Madrid nu vundet verdens fornemmeste klubturnering Champions League? (både Europa Cup for mesterhold og Champions League lagt sammen)

 18. Den tidligere Manchester United-spiller Mads Timm udgav i oktober en bog, hvor han blandt andet beskriver, hvordan han blev mobbet med sit hår. Hvad hedder holdkammeraten, der forsøgte at lokke Mads Timm i baghold ved at fortælle ham, at han bare skulle gå ind og banke i bordet hos Alex Ferguson og sige, at han selv bestemte over sin frisure og derfor ikke ville klippes?

 19. D. 24. marts døde den hollandske fodboldlegende Johan Cruyff, der havde en stor karriere i blandt andet FC Barcelona og Ajax samt det hollandske landshold. Han blev 68 år gammel. Hvilken sygdom kæmpede han med indtil sin død?

 20. FC Københavns anfører, Thomas Delaney, scorede et drømmemål, da de danske mestre bankede Club Brügge med 4-0 i Champions League. I alt scorede FCK syv mål i gruppespillet. Hvor mange mål lukkede de ind?

 21. Amatørfodboldspilleren Tobias Grønbek scorede et vanvittigt saksesparksmål, da hans klub vandt med 3-1 i en Serie 3-kamp. Hvad hedder hans sjællandske klub?

 22. Det danske kvindelandshold i fodbold kvalificerede sig til sommerens EM i Holland, da Danmark d. 20. september vandt med 2-0 over Sverige i Viborg. Hvem var dansk topscorer med syv mål i kvalifikationen?

 23. Kvindelandsholdets anfører, Pernille Harder, blev kåret til årets angriber og årets mest værdifulde fodboldspiller i Sverige. Hvilken klub er hun skiftet til fra Linköping?

 24. Den nordirske landsholdsspiller Will Grigg blev til en kultfigur under EM, hvor han blev hyldet med sangen ’Will Griggs on fire, your defense is terrified’. Hvor meget spilletid fik han i alt under EM?

 25. Liverpool og Jürgen Klopp tabte Europa League-finalen til Sevilla, der vandt titlen for femte gang i historien. Med sejren i år, hvor mange gange har Sevilla vundet Europa League i træk?

 26. D. 11. maj rykkede Hobro og Ove Pedersen ud af Superligaen med 12 point op til Esbjerg over nedrykningsstregen. Hvilken placering overvintrer Hobro på efter efterårssæsonen i 1. Division?

 27. Den daværende vice-anfører i Ajax, Nicolai Boilesen, blev frosset ud af den hollandske hovedstadsklub på grund af en konflikt omkring et klubskifte. Hvilken dansk klub skiftede han til i sommerpausen?

 28. De irske fans var nogle af EM-slutrundens mest humoristiske og opfindsomme. Hvordan gik det for landsholdet inde på banen?

 29. Christian Eriksen og Kasper Schmeichel er begge nominerede til årets fodboldspiller i Danmark. Hvem af følgende spillere er IKKE nomineret sammen med dem til kåringen i januar?

 30. Zlatan Ibrahimovic skiftede i sommer Paris Saint-Germain ud med Manchester United. Hvad var hans kommentar, da han annoncerede sit skifte væk fra den franske hovedstad?

 31. Thomas Frank sagde op som cheftræner i Brøndby d. 9. marts, efter at det kom frem, at bestyrelsesformand Jan Bech Andersen havde ytret sig negativt om Thomas Frank og Per Rud på debatforummet Sydsiden Online. Hvad hed profilen, som Jan Bech Andersen brugte til at skrive fra?

 32. Næsten et helt fodboldhold blev udslettet, da spillere og trænere fra den brasilianske klub Chapecoense på tragisk vis styrtede ned på vej til finalen mod Atlético Nacional i Copa Sudamericana. I hvilket land styrtede flyet ned?

 33. Den tidligere engelske landstræner Sam Allardyce blev i september fyret efter en stor skandale, hvor han blandt andet blev fanget i optagelser, hvor han var villig til at hjælpe forretningsmænd med at bryde det engelske fodboldforbunds transferregler. Tre måneder senere blev englænderen præsenteret som manager i hvilken Premier League-klub?

 34. Ajax og Frank de Boer smed det hollandske mesterskab i sidste spillerunde. Derefter forlod den hollandske træner Ajax til fordel for hvilken klub?

 35. Tyskland og Italien satte rekord, da de i EM-kvartfinalen udlignede rekorden for turneringens længste straffesparkskonkurrence. Hvor mange spark skulle der til, før Tyskland endte med at vinde til sidst?

 36. Apropos straffespark, så undersøgte det videnskabelige sportsmagasin SportsLab på TV 2 SPORT, hvordan målmænd ved hjælp af øjedata kan træne og øge sandsynligheden for at redde straffespark. Hvad hedder målmanden, der i september satte ligarekord ved at redde 17 ud af 35 straffespark i karrieren?

 37. Robert Lewandowski scorede hattrick, da Danmark tabte med 3-2 i VM-kvalifikationskampen mod Polen. Bayern München-angriberen er topscorer for polakkerne med syv mål. Hvem er topscorer med tre mål for Danmark i VM-kvalifikationen?

 38. Den islandske kommentator gik fodboldverdenen rundt på grund af sin jubelrus efter nationens overraskende EM-resultater. I Danmark så næsten 1,2 millioner med, da Island slog England i ottendedelsfinalen. Hvor mange procent af Islands TV-seere overværede dén kamp?

 39. Cristiano Ronaldo vandt Champions League-titlen og EM-trofæet og blev i december kåret som verdens bedste fodboldspiller af det franske fodboldmagasin France Football, som uddeler Ballon d'Or-prisen. Hvor mange gange har den 31-årige Real Madrid-stjerne vundet prisen?

 40. Vi slutter i det musikalske hjørne. Den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel fortalte i år i dokumentaren ’Mere Kasper end Schmeichel’ på TV 2 SPORT, at han drømmer om at lære at spille et bestemt instrument. Hvilket?