PSG-træner: Dommerens kendelser var imod os
Unai Emery måtte se sit hold bryde sammen i slutfasen mod FC Barcelona. Det kostede kvartfinalepladsen.
Hvad siger man, når man lige har set sit hold sætte en sikker kvartfinaleplads i Champions League over styr i løbet af 90 rædselsfulde minutter?
Paris Saint-Germains træner, Unai Emery, vælger rolige analyse, efter at hans hold gik helt ned på Camp Nou og tabte 1-6 i returkampen mod det spanske storhold.
Dermed var parisernes 4-0-forspring fra den første kamp ikke nok, og det er Barcelona, der går videre til kvartfinalen med den samlede score 6-5.
- Vi har forspildt en stor mulighed, konstaterer Unai Emery ifølge uefa.com.
Pariserne var på hælene fra kampens start, og halvdelen af forspringet var ædt op ved pausen.
- Første halvleg var vores egen skyld, for vi magtede ikke at presse eller gøre noget med bolden.
- Vi forsvarede meget dybt, og Barcelona havde flere chancer for at score. Vi lavede fejl ved de to scoringer i første halvleg, siger Unai Emery.
Barcelona kom også på 3-0, inden Edinson Cavani så ud til at have reddet sit hold med reduceringen til 1-3.
Men i en vild slutfase scorede Barcelona tre gange i de sidste minutter mod en fransk defensiv, der ikke magtede at stå imod.
- Vi var mere rolige efter pausen og var bedre organiseret. Vi havde også chancen for at komme på 2-3. Dommerens kendelser var imod os, og vi tabte alt i de sidste minutter.
- Barcelona er i stand til sådan noget. Det var alt eller intet for dem i de sidste minutter, siger Unai Emery.
Det er første gang i Champions League-historien, at et hold ryger ud efter at have vundet den første kamp med 4-0.