Usain Bolt opgiver fodbolddrøm
Den tidligere atletikstjerne opgiver nu endegyldigt sin drøm om at blive fodboldspiller efter at have prøvetrænet med flere klubber.
Efter at have vundet hele otte guldmedaljer ved OL, så havde verdens hurtigste mand, Usain Bolt, en stor drøm om at blive professionel fodboldspiller.
Men efter at have prøvetrænet med flere klubber i hele verden, så opgiver den jamaicanske verdensstjerne nu sin drøm, da det ikke er lykkedes at skrive kontrakt med en klub.
- Jeg vil ikke sige, at det blev håndteret helt ordentligt, men jeg synes, at vi prøvede. Måske ikke som vi skulle have gjort, men du lærer hele tiden. Du lever, og du bliver klogere. Det var sjovt, så længe det varede, siger Usain Bolt til nyhedsbureauet Reuters.
Efter at han indstillede sin atletikkarriere, der bød på adskillige guldmedaljer og rekorder på 100 og 200 meter-distancerne, så har han trænet med tyske Dortmund, norske Strømsgodset og senest også australske Central Coast Mariners.
Usain Bolt spillede for Central Coast Mariners i en prøveperiode på to måneder, men selvom han scorede to mål i en venskabskamp for den australske klub, så blev det ikke til en kontrakt.
- Jeg laver mange forskellige ting. Men sportskarrieren er ovre, så nu kommer jeg til at fokusere på forskellige forretninger. Jeg har en masse ting klar, så nu skal jeg udforske dem og prøve at være en businessmand, siger han.
32-årige Usain Bolt fik ellers et tilbud fra den maltesiske klub La Valletta, men det valgte han at takke nej til.