Fodbold

Coronakrise får AGF til at nedjustere forventninger

AGF forventer overskud på 5-10 millioner kroner for 2019/20. Det er lavere, end der blev meldt ud i februar.

Selskabet bag superligaklubben AGF havde regnet med et overskud på mellem 10 og 15 millioner kroner for regnskabsåret 2019/20. Det blev meldt ud i februar.

Men selv om AGF har indfriet den økonomiske forudsætning om at slutte i top-8 i ligaen og mere til, er forventningerne nu lavere.

AGF skriver torsdag i en fondsbørsmeddelelse, at forventningen nu er et overskud på mellem fem og ti millioner kroner.

Det skyldes coronakrisen, som har skubbet sæsonen og medført forbud mod større forsamlinger. Det har ført til superligakampe med ingen eller markant færre tilskuere samt aflysninger af større arrangementer i Ceres Park & Arena.

- Nedjusteringen er i al væsentlighed foranlediget af forskydningen af turneringsafviklingen i 3F Superligaen ind i det kommende regnskabsår og heraf tilhørende forskydning i indtægtsførelsen, skriver klubben.

AGF har kurs mod tredjepladsen i Superligaens mesterskabsspil før de sidste syv spillerunder.

Aarhusianerne har 54 point. Der er ni point ned til de nærmeste forfølgere, FC Nordsjælland og Brøndby.

Faktisk er AGF pointmæssigt tættere på FC København, som på andenpladsen har syv point mere.