Benzema forklarer lovprist detalje: - Jeg havde ikke set Casemiro
Den franske Real Madrid-stjerne trækker overskrifter i de spanske medier for sin assist, som, han mener, er måden at spille fodbold på.
Benzema forkælede de seere, der havde valgt at tænde for kampen mellem Real Madrid og Espanyol søndag aften.
Med en forrygende hæl-assist gjorde han Casemiros 1-0-scoring til en formsag.
Selv forklarede han situationen således:
- Jeg havde ikke set Casemiro, men jeg vidste, at han kom bag mig, lød det fra den franske assistmager til AS.
Franskmanden var ellers på vej ud over baglinjen i en ufarlig situation, som i stedet endte med en livsvigtig scoring.
Scoringen blev nemlig den enlige i sejren over Espanyol, der sender 'Los Blancos' på førstepladsen to point foran rivalerne Barcelona.
'Et geni hersker i LaLiga'
I de spanske medier hyldes Benzema som en kunstner efter den fantastiske aflevering. Roserne vil faktisk ingen ende tage.
- Et geni hersker i LaLiga. Benzema hængte endnu et stykke kunst op i sin stue, skriver Marca og fortsætter:
- Franskmanden har fortjent sit eget rum i La Castellana Museum i fremtiden. Fra tid til anden kommer der nye kunstværker at beundre. Mod Espanyol skabte han et igen.
Men det er langt fra kun Marca, som hylder den særlige assist fra Benzema.
Flere medier kalder det for en 'genistreg' - heriblandt Mundo Deportivo og særligt mediet SPORT, der betegner det som 'en magisk hæl-assist', er stadigvæk høje på den lækre detalje.
- Den franske angriber, som har gang i en fantastisk sæson, og ikke synes påvirket af pausen, rystede en af de assists ud af ærmet, som vil blive husket i mange år, lyder de rosende ord.
Der resterer seks runder af den spanske liga, når Getafe og Real Sociedad mandag aften har rundet 31. spillerunde af.