Hvor st√•r danskeren med √•rets st√łrste klubskifte?

16x9
Martin Braithwaite under landsholdets tr√¶ning i Helsing√łr, mandag den 7. september 2020. Foto: Liselotte Sabroe / Ritzau Scanpix

Den danske landsholdsangriber Martin Braithwaite fortsætter eventyret i storklubben FC Barcelona, hvor jagten på spilletid er blevet intensiveret.

Martin Braithwaite skal ogs√• de n√¶ste m√•neder m√łde ind med Lionel Messi og kompagni p√• Ciutat Esportiva, FC Barcelonas tr√¶ningsanl√¶g, hvor den danske angriber forts√¶tter sin stadig sp√¶de Barcelona-karriere.

FC Barcelonas f√łrstehold r√•der stadig over den ambiti√łse og arbejdsomme vestjyde, der fik de fleste til at tabe undermunden i februar, da han skiftede til den catalanske gigant. Et klubskifte, der ikke bare var det st√łrste for en dansk spiller i 2020 ‚Äď det var ogs√• et af de st√łrste i dansk fodbolds historie.

Tvivlen om Braithwaites fremtid p√• den spanske √łstkyst var der ellers undervejs i det netop overst√•ede transfervindue. Rygterne florerede om et skifte tilbage til engelsk fodbold, hvor Premier League-klubberne Everton og West Ham blev n√¶vnt som mulige aftagere.

Braithwaite var angiveligt p√• salgslisten ‚Äď men den liste kan indtil videre arkiveres. Nu skal han k√¶mpe for at komme p√• en anden liste. Holdkortet.

S√¶sonstarten blev √łdelagt f√łr premieren

Martin Braithwaite har stadig sin f√łrste optr√¶den til gode i den nye s√¶son.

Danskeren blev indskiftet i begge tr√¶ningskampe mod N√°stic de Tarragona og Girona f√łr s√¶sonen, men en udtagelse til s√¶sonpremieren mod Villarreal blev forpurret en af mindre l√•rskade.

Derfor så Braithwaite 4-0-sejren, fodboldopvisningen i Ronald Koemans officielle trænerdebut for Barcelona, fra tribunen på Camp Nou.

De efterf√łlgende opg√łr mod Celta Vigo og Sevilla blev set fra n√¶rmere hold. Begge kampe fra b√¶nken, hvor han var t√¶ttest p√• at komme i aktion, da han varmede op i pointdelingen med Sevilla i s√łndags.

Indtil videre er det forhastet at drage for mange konklusioner i forhold til den manglende s√¶sondebut, da en del selvf√łlgelig kan forklares med skaden og manglende tid p√• tr√¶ningsbanen under sin nye chef.

Intensiveret konkurrence i Barcelonas offensiv

Det kan dog virke paradoksalt, at Braithwaite har f√•et st√łrre konkurrence i FC Barcelonas offensiv, n√•r klubben har sagt farvel til to af danskerens st√łrste konkurrenter i sidste s√¶son: Luis Su√°rez (skiftet til Atl√©tico Madrid), Barcelonas tredjemest scorende spiller nogensinde, og Arturo Vidal (skiftet til Inter), der flere gange blev foretrukket som kantspiller frem for Braithwaite.

S√¶sonens f√łrste kampe har dog alligevel indikeret, at Braithwaites vej til spilletid ikke er blevet kortere ‚Äď m√•ske tv√¶rtimod. I alle tre ligakampe har fronttrioen fra start v√¶ret Fati-Messi-Griezmann.

Ansu Fati, som Braithwaite k√¶mpede p√• lige fod med i store dele af sidste s√¶son, har overordnet set str√•let for Barcelona i s√¶sonstarten, mens de unge nyindk√łb Pedri (hentet i Las Palmas) og Francisco Trinc√£o (hentet i Braga) begge er blevet indskiftet i s√¶sonens f√łrste tre kampe. Fati er pludselig blevet selvskrevet til startopstillingen, selv om indsatsen mod Sevilla senest var skuffende, mens Pedri og Trinc√£o er blevet fremh√¶vet og anerkendt af Ronald Koeman for deres tr√¶ningsindsats.

Der er rigtig meget defensivt arbejde p√• den kant. Det er noget, som Braithwaite gerne vil g√łre

Mads Junker, Fodboldekspert, TV 2 SPORT

Derudover er Philippe Coutinho vendt retur fra lejem√•let i Bayern M√ľnchen i en form for genopst√•et version, hvor to opl√¶g og en scoring allerede har givet forh√•bninger om, at brasilianeren kan blive den hyperfarlige, chanceskabende og afg√łrende spiller han var i Liverpool, hvorfra FC Barcelona hentede ham som det dyreste indk√łb i klubbens historie.

Braithwaite blev hentet på en særregel for at erstatte den langtidsskadede Ousmane Dembélé. Franskmanden er også blevet klar og er endnu en konkurrent til danskerens position som venstre kant.

S√• selv om to offensive profiler alts√• har forladt klubben, s√• er fire nye offensive navne blevet tilf√łjet, hvilket med et simpelt regnestykke efterlader Braithwaite med to ekstra konkurrenter i jagten p√• spilletid.

Martin Braithwaite i FC Barcelona

  • Kampe: 11 (4 kampe fra start)
  • M√•l: 1
  • Kontrakt: Udl√łber 30. juni 2024

Sm√• chancer skal gribes efter den st√łrste blev forspildt

For at blive i terminologien var Braithwaite alt andet end en parentes i Barcelona-regnestykket i sidste sæson, hvor der var flere plusser i karakterbogen, men også et rigtig stort minus.

Danskeren debuterede mod Eibar i februar kort efter sit lynskifte fra Legan√©s, blev indskiftet i den efterf√łlgende Cl√°sico mod Real Madrid og spillede derefter fra start for f√łrste gang i den sidste kamp f√łr coronapausen mod Real Sociedad. Mere end tre m√•neder senere var Braithwaite igen foretrukket i startopstillingen, da danskeren scorede sit f√łrste m√•l for FC Barcelona p√• ferie√łen Mallorca.

Med en aflevering fra Messi foran m√•l og en efterf√łlgende kontrolleret inderside, kunne Martin Braithwaite sende bolden i netmaskerne for f√łrste gang i FC Barcelona-tr√łjen l√łrdag aften.

Braithwaite var i gang med at gribe sine chancer, da Ansu Fati og Antoine Griezmann svingede i præstationerne, mens Suárez stadig skulle doseres efter sin lange pause efter knæskaden. Danskeren var ved at arbejde sig op ad hierarki-stigen. Det viste sig for alvor, da startopstillingen blev offentliggjort til topkampen mod Sevilla ugen efter.

Den nu tidligere Barcelona-tr√¶ner Quique S√©tien havde foretruket Braithwaite i startelleveren p√• bekostning af det n√¶sten milliarddyre indk√łb Griezmann i et opg√łr, der galt afg√łrende point i kampen om det spanske mesterskab. Det var p√• denne juniaften p√• Estadio Ram√≥n S√°nchez Pizju√°n i Andalusien, at Braithwaites st√łrste chance kom, muligheden for det store gennembrud. Men det var her, at han fejlede. Og i mediernes bed√łmmelse efter kampen ramte han ogs√• bunden.

- ‚ÄĚBeslutningen endte med at v√¶re forf√¶rdelig,‚ÄĚ skrev mediet Tribuna, der omtalte det som hans v√¶rste kamp i s√¶sonen og ligesom avisen Mundo Deportivo gav ham dumpekarakter.

- ‚ÄĚDe Inc√≥gnito (den anonyme, red.),‚ÄĚ var vurderingen fra avisen Marca.

Derefter blev det kun til en enkelt startplads i sæsonens resterende otte kampe, hvor han i stedet sad på bænken eller fik korte indhop.

Braithwaite kan drage fordel af manglende 9’er

Et kig i spåkuglen tegner for nuværende en lige så usikker spillemæssig fremtid for Martin Braithwaite.

Danskeren får dog i denne sæson mulighed for at få spilletid i både pokalturneringen og Champions League modsat i sidste sæson, hvor han var låst til kun at kunne optræde i ligaen.

De chancer for spilletid skal nok opstå i et tætpakket kampprogram. Nu handler det bare om at gribe dem.

- Når Pedri og Trincão kommer ind frem for ham på de to kantpositioner, som er dem, som han formentlig skal satse på at dække, så er det selvfølgelig en indikation af, at han ikke står forrest i køen. Jeg synes ikke, at Pedri spillede en ret god kamp mod Sevilla, så det kan være, at det er Braithwaite, der bliver sat ind med ti minutter igen i næste kamp mod Getafe, hvor man måske skal presse og løbe noget mere, og den opgave er han klar til at tage med bravur, fordi der er rigtig meget defensivt arbejde på den kant. Det er noget, som Braithwaite gerne vil gøre.

Det specielle ved Barcelonas offensiv er også, at de lige nu har en trup blottet for en rendyrket spidsangriber, den såkaldte 9’er. Den position er Martin Braithwaite også i spil til at udfylde.

I frav√¶ret af Luis Su√°rez har Lionel Messi overtaget sin gamle kompagnons plads som forreste mand i offensiven, og det bliver derfor sp√¶ndende at se, hvem der skal afl√łse den 33-√•rige argentiner, n√•r han skal have en pause. Eller rettere, hvis han skal have en pause. Messi spillede fuld tid i alle kampe efter coronapausen i sidste s√¶son og har gjort det samme i den nye s√¶son.

Den n√¶sten evigt underpr√¶sterende Griezmann kan ogs√• afl√łse i 9‚Äôer-rollen, men ellers har Barcelona udover Braithwaite ikke alternativer til den plads. Derfor efterlyse Ronald Koeman ogs√• netop en frontangriber, som udover en central forsvarsspiller, var Barcelona-tr√¶nerens store √łnske at f√• tilf√łjet.

- Vi √łnsker at f√• Memphis Depay til Barcelona, og han √łnsker ogs√• at komme til os, var den utvetydige melding fra Ronald Koeman til den hollandske TV-kanal NOS inden transfervinduet lukkede i.

Men han fik hverken sin forsvarsspiller eller frontangriber.

Og derfor fik Martin Braithwaite heller ikke en ekstra konkurrent. Det kan han faktisk takke Ousmane Demb√©l√© for, da franskmanden efter sigende ikke √łnskede at skifte til Manchester United, hvilket skulle have gjort det √łkonomisk muligt at hente Lyon-angriberen Memphis Depay.

Jeg synes ikke, at det fejler noget at give det chancen det næste halve års tid

Kasper Lorentzen, Fodboldekspert, TV 2 SPORT

Umiddelbart lader det til at v√¶re en stor fordel for Martin Braithwaite. For selv om Demb√©l√© kunne v√¶re forsvundet som konkurrent, s√• nyder franskmanden slet ikke samme tillid som Koeman formentlig havde haft til sin √łnskespiller Memphis Depay, der ogs√• pr√¶sterede under netop Ronald Koeman, der indtil for et par m√•neder siden var tr√¶ner for ham p√• det hollandske landshold.

- Når du har arbejdet med en spiller, så har du en forbindelse og en tro på, at det også kan fungere andre steder, udtalte Koeman om Depay, der var udset til at skulle spille både 9’er og venstre kant i Barcelona.

Eventyret fortsætter for Braithwaite

Tr√łje nummer 9 i FC Barcelona blev formentlig ogs√• gemt til indk√łbet af Memphis Depay.

Men da klubskiftet aldrig blev en realitet, kunne FC Barcelona i tirsdags offentligg√łre, at Martin Braithwaite har byttet nummer 19 ud med nummer 9, s√• danskeren nu skal b√¶re klubbens legendariske nummer efter store navne som Romario, Michael Laudrup, Samuel Eto‚Äôo og senest Luis Su√°rez.

Et vidnesbyrd om, at Martin Braithwaite alt andet lige er tilt√¶nkt en rolle i FC Barcelonas f√łrsteholdstrup, der er mere end perifer, selv om det ikke varsler nogen garantier om startpladser.

H√•bet i de spanske medier har l√¶nge v√¶ret, at danskeren skulle kopiere den tidligere FC Barcelona-spiller Henke Larsson, der i √łvrigt nu er blevet assistenttr√¶ner i FC Barcelona. Svenskeren var ogs√• ofte 12., 13. eller 14. mand p√• holdkortet, men Larsson fik alligevel sat store aftryk i sin rolle som indskifter, som da han fra b√¶nken lagde op til begge FC Barcelonas m√•l, da Samuel Eto‚Äôo og Juliano Belletti fik vendt 0-1 til en sejr p√• 2-1 mod Arsenal i Champions League-finalen i 2006.

Henrik Larsson jubler efter Champions League-finalesejren over Arsenal, 17 maj 2006 på Stade de France.
Henrik Larsson jubler efter Champions League-finalesejren over Arsenal, 17 maj 2006 på Stade de France. Foto: Lluis Gene / Scanpix Denmark

Dr√łmmen lever ‚Äď og Braithwaite lever i dr√łmmen ‚Äď i en af verdens st√łrste klubber. Og selv om han kunne have f√•et en st√łrre rolle og langt mere spilletid p√• et lavere niveau, s√• er det meget forst√•eligt, at han forts√¶tter eventyret.

Det bekræfter afstemningen også på min Twitter-profil, hvor 82,4 procent også havde valgt at blive i Barcelona, hvis de havde været i Martin Braithwaites situation:

Det bliver uddybet af flere af Twitter-brugerne:

- Man snakker tit om m√•lm√¶nd (Lindegaard, L√∂ssl) der spiller i en fed klub, men sidder p√• b√¶nken uden chance for spilletid, og det brokker ingen sig over. Han "spiller" i en af verdens st√łrste klubber, hvilket har v√¶ret hans dr√łm. Han tjener kassen og bor i en l√¶kker by! skriver Frederik Gade Hansen.

- Det hj√¶lper hans CV stadigv√¶k, og han vil f√• mulighed for en voldsomt god kontrakt om et √•rs tid i en mindre klub. Der kan stadig ske noget p√• skadesfronten, som giver ham muligheder i indev√¶rende s√¶son, skriver Chris Kaiser S√łrensen.

- Han er 29 √•r. Han er i en klub med en kontrakt, der er 2-3 niveauer over, hvad hans talent berettiger og har en familie, der skal fors√łrges. Det andet er ren romantik fra folk, der ikke selv st√•r i den situation. N√• ja, og s√• triller han hver dag bold med historiens bedste fodboldspiller, skriver Thomas Hvid Kruuse.

- Jeg var blevet, medmindre noget rigtig sp√¶ndende var kommet, hvilket er tvivlsomt. Ville nyde min tid i Barcelona og g√łre, hvad jeg kunne for at f√• kampe. Han er ikke s√• ung, s√• han skal udnytte den chance, som han har f√•et, skriver Johnny Christensen.

- Jeg var blevet, medmindre der kom et rigtig sp√¶ndende projekt, hvor jeg (Braithwaite) havde en n√łglerolle. Et modargument kunne v√¶re, at man mister sin plads p√• landsholdet grundet manglende spilletid, skriver Kasper Hald.

Gambler han med sin landsholdsplads?
- Det gør han, men han træner også på et utroligt højt niveau. Han mangler selvfølgelig kamptræningen, og det kan også være, at det går det første halve år i og med, at han træner med nogle af verdens bedste på et af de bedste hold i verden, men man kan ikke blive ved på den måde. Men jeg synes ikke, at det fejler noget at give det chancen det næste halve års tid. Det er spørgsmålet, hvor lang snor han har i forhold til at fortsætte på den måde, fordi der kan også være en anden dansker i en af de andre europæiske klubber, der lige pludselig gør det godt.