Fodbold

Spøjs forklaring bag ændring af farverne på Old Trafford

Flere spillere i Manchester United har oplevet udfordringer med farverne på klubbens stadion.

Rød er ganske naturligt den dominerende farve på Manchester Uniteds hjemmebane, Old Trafford.

Men i øjeblikket er farven også for dominerende, siger klubbens manager, Ole Gunnar Solskjær.

Bannerne på stadion er ikke røde længere

Ole Gunnar Solskjær

For grundet de aktuelle coronarestriktioner spiller Manchester United uden tilskuere på det store stadion, og da sæderne - og de til lejligheden opsatte bannere - er røde, har det skabt udfordringer for de 11 spillere på banen, der ligeledes spiller i rødt, når de er på hjemmebane.

Det har nu fået den traditionsrige storklub til at skride til handling.

- Man vil se en ændring fra nu af. Bannerne på stadion er ikke røde længere. Vi har kigget på det.

- Nogle spillere har nævnt, at det kan være svært at se, om det er en rød trøje eller en rød baggrund med røde sæder, når man på et splitsekund skal vende sig om og finde en holdkammerat, siger Solskjær ifølge The Guardian på et pressemøde inden torsdagens Europa League-kamp mod spanske Grenada.

"Vi har spillet god fodbold på hjemmebane"

Her blev Ole Gunnar Solskjær spurgt, hvorfor englænderne i de forgangne playoff-runder i den europæiske turneringer kun har formået at vinde på udebane, mens de hjemme på "The Theatre of Dreams" har måttet nøjes med 0-0 og 1-1 mod henholdsvis Real Sociedad og AC Milan.

Farverne på sæderne og de opsatte bannere var en del af forklaringen, men der var også en mere sportslig årsag.

- Når man vinder 4-0 på udebane, er der jo ingen grund til at vinde på hjemmebane. 0-0 var et godt resultat. Og i den første kamp mod Milan, scorede de i sidste minut, så jeg synes faktisk, vi har spillet god fodbold på hjemmebane, siger Ole Gunnar Solskjær.

Enkelte bannere på Old Trafford har hele tiden været i en anden farve end rød.

Når de torsdag går på banen mod Grenada, er det med visheden om, at de kan tillade sig at spille uafgjort eller tabe med et enkelt mål. I det omvendte opgør vandt Manchester United nemlig med 2-0 på udebane.

Hvis United formår at spille sig videre, venter der i semifinalen et opgør mod enten Ajax Amsterdam eller AS Roma.