Braithwaite reagerer på Messi-exit

Den danske landsholdsspiller er ikke i tvivl om, hvad Lionel Messi har betydet for FC Barcelona.

Enhver dreng eller pige, der har spillet fodbold, har nok drømt om det.

At spille sammen med superstjernen Lionel Messi.

Danske Martin Braithwaite har prøvet det. Men nu er det snart slut. For to dage siden meddelte FC Barcelona, at Lionel Messi ikke kommer til at forlænge sin kontrakt.

Det har fået danskeren til tasterne på det sociale medie Twitter.

- Leo, det har været en sand ære at spille med dig og lære dig at kende som menneske.

- Tak for den måde, hvorpå du modtog mig i klubben, og for alle de råd du gav mig på banen, skriver Martin Braithwaite.

Baggrunden for farvellet er ifølge klubben, at de ikke kan lukke en aftale "på grund af finansielle og strukturelle forhindringer."

"Det taler for sig selv"

Lionel Messi har tilbragt omkring 20 år i den spanske storklub.

Argentineren har siden sin førsteholdsdebut i 2004 spillet 778 førsteholdskampe, hvor han har scoret 672 mål.

- Alt, hvad du har gjort i klubben, taler for sig selv, skriver Martin Braithwaite efterfulgt af en emoji, der forestiller en ged.

Geden henviser formentlig til den engelske betegnelse GOAT, Greatest of all time (alle tiders bedste fodboldspiller red.).

Er det virkelig slut?

Messis tid i Barcelona er dog ikke nødvendigvis ovre endnu, hvis man spørger den spanske journalist og fodboldredaktør Toni Padilla, der følger spansk fodbold og Barcelona tæt for den catalanske avis Diari ARA.

- For mig er det hele spin. Du annoncerer ikke, at Messi, den bedste spiller i fodboldens historie, forlader Barcelona med en besked på internettet. Sådan fungerer det ikke, siger Padilla til TV 2 SPORT.

Lionel Messi har siden Padillas svar annonceret, at han afholder pressemøde på Camp Nou søndag.

Hvis det ender med et skifte, er Paris Saint-Germain det oplagte bud.

Det mener både Carsten Werge (fodboldredaktør), Andreas Laudrup (fodboldekspert) og Flemming Toft (fodboldkommentator).