Fodbold

Vejle henter kantspiller i Premier League-klub

Vejle har indgået en "flerårig" kontrakt med 19-årige Brandon Pierrick, der kommer til fra Crystal Palace.

Vejle Boldklub har fredag suppleret truppen med den engelske kantspiller Brandon Pierrick.

Den 19-årige englænder kommer til superligaklubben fra Premier League-klubben Crystal Palace. Det skriver Vejle på sin hjemmeside.

Pierrick har fået, hvad Vejle beskriver som en "flerårig" kontrakt. Han har fået sin fodboldopdragelse i Crystal Palace, men kun været på banen for klubbens førstehold tre gange.

- Brandon Pierrick er en talentfuld, gennembrudsstærk og målsøgende kantspiller, der både udfordrer og har blik for medspillernes position i feltet. Brandon er godt skolet i Crystal Palace, har den rette mentalitet og er ambitiøs i sin tilgang til fodbolden, siger teknisk chef i Vejle Johan Sandahl på klubbens hjemmeside.

- Jeg tror, Brandon kan bidrage til holdet. Samtidig er Brandon med sine 19 år en ung og lovende spiller. Brandon havde gode muligheder i England, men tror på Vejle Boldklub og den plan, vi har lagt for ham.

Vejle ligger sidst i Superligaen efter tre nederlag og en enkelt uafgjort i sæsonens første fire kampe.