Barcelona træffer beslutning om Braithwaite mandag
Martin Braithwaite har været ude med en knæskade siden slutningen af august.
Der hersker uvished om, hvornår Martin Braithwaite kan gøre comeback for FC Barcelona.
Den 30-årige dansker meldte afbud til den netop overståede landsholdssamling på grund af en knæskade og fokuserede i stedet på genoptræning i sin klub.
Søndag er der i spanske medier gang i snakken om en forværring af skaden, efter journalisten Gerard Romero skrev på Twitter, at Braithwaite er ude i tre til fire måneder.
FC Barcelona tager dog ikke sorgerne på forskud og afviser, at der allerede er fældet dom.
- Der bliver lavet tests og undersøgelser i dag, og så bliver der truffet en endegyldig beslutning i morgen, hvor klubben også vil komme med en officiel udmelding om skadens omfang, siger Barcelonas pressechef, Xavi Guarte, til TV 2 SPORT.
Medierne Sport og AS skriver, at Braithwaite søndag er blevet ramt af et tilbageslag under træning, men det kan Guarte ikke bekræfte.
Martin Braithwaite fik en drømmestart på sæsonen, hvor han med to mål og en assist i premieren mod Sociedad var med til at sikre en 4-2-sejr.
Han er startet inde i alle tre ligakampe, men mod Getafe den 28. august måtte han lade sig udskifte med knæproblemer.