Inter erobrer førstepladsen i Serie A efter storsejr
Med fem sejre på stribe er Inter pludselig nyt førerhold i den italienske Serie A. Napoli tabte skuffende.
Inter er kommet fra baghjul og indtager nu førstepladsen i Serie A, efter at det forsvarende mesterhold vandt 4-0 hjemme over Cagliari søndag aften.
På grund af svigtende resultater hos flere af rivalerne i toppen har Inter overhalet både Napoli og AC Milan, som er vippet af tronen.
Milan spillede uafgjort 1-1 ude mod Udinese lørdag, mens Napoli overraskende tabte 0-1 hjemme til Empoli søndag.
Efter disse resultater topper Inter nu rækken med 40 point efter 17 kampe. Milan har 39 point på andenpladsen, mens Napoli er helt nede på fjerdepladsen med 36 point.
Inter var altdominerende mod Cagliari og vadede i chancer på San Siro i Milano.
Angriberen Lautaro Martínez åbnede målfesten efter 29 minutter og gjorde det til 1-0.
Argentineren brændte også et straffespark kort før pausen, så Cagliari troede fortsat på en overraskelse.
Det håb blev dog hurtigt slukket i anden halvleg. Angriberen Alexis Sánchez fordoblede føringen efter 50 minutter.
Midtbanespilleren Hakan Çalhanoglu øgede til 3-0 for Inter efter 66 minutter, og to minutter senere cementerede Lautaro Martínez sejren med kampens sidste mål.
Tidligere søndag vandt Atalanta 2-1 ude over Verona. Joakim Mæhle sad på bænken i hele kampen for Atalanta, der er avanceret til ligaens tredjeplads med 37 point efter seks ligasejre i træk.