VM fodbold

Sådan bliver VM-kampene fordelt mellem TV 2 og DR

Fodbold-VM i november og december bliver sendt på TV 2s og Danmarks Radios kanaler. Få overblikket herunder.

OBS: Nogle af TV 2s kampe kan blive sendt på TV 2 SPORT eller TV 2 SPORT X. Alle TV 2's kampe kan selvfølgelig ses på TV 2 PLAY.

Mandag 21. november

  • 11.00 Senegal - Holland (TV 2)
  • 14.00 England - Iran (DR)
  • 17.00 Qatar - Ecuador (TV 2)
  • 20.00 USA - Wales/Skotland/Ukraine (TV 2)

Tirsdag 22. november

  • 11.00 Argentina - Saudi-Arabien (DR)
  • 14.00 Danmark - Tunesien (DR)
  • 17.00 Mexico - Polen (DR)
  • 20.00 Frankrig - Peru/Australien/FAE (TV 2)

Onsdag 23. november

  • 11.00 Marokko - Kroatien (TV 2)
  • 14.00 Tyskland - Japan (DR)
  • 17.00 Spanien - Costa Rica/New Zealand (TV 2)
  • 20.00 Belgien - Canada (DR)

Torsdag 24. november

  • 11.00 Schweiz - Cameroun (TV 2)
  • 14.00 Uruguay - Sydkorea (TV 2)
  • 17.00 Portugal - Ghana (TV 2)
  • 20.00 Brasilien - Serbien (DR)

Fredag 25. november

  • 11.00 Wales/Skotland/Ukraine - Iran (DR)
  • 14.00 Qatar - Senegal (TV 2)
  • 17.00 Holland - Ecuador (DR)
  • 20.00 England - USA (TV 2)

Lørdag 26. november

  • 11.00 Tunesien - Peru/Australien/FAE (TV 2)
  • 14.00 Polen - Saudi-Arabien (DR)
  • 17.00 Frankrig - Danmark (TV 2)
  • 20.00 Argentina - Mexico (DR)

Søndag 27. november

  • 11.00 Japan - Costa Rica/New Zealand (DR)
  • 14.00 Belgien - Marokko (TV 2)
  • 17.00 Kroatien - Canada (DR)
  • 20.00 Tyskland - Spanien (DR)

Mandag 28. november

  • 11.00 Cameroun - Serbien (DR)
  • 14.00 Sydkorea - Ghana (TV 2)
  • 17.00 Brasilien - Schweiz (DR)
  • 20.00 Portugal - Uruguay (TV 2)

Tirsdag 29. november

  • 16.00 Holland - Qatar (TV 2)
  • 16.00 Ecuador - Senegal (TV 2)
  • 20.00 Iran - USA (DR)
  • 20.00 Wales/Skotland/Ukraine - England (DR)

Onsdag 30. november

  • 16.00 Peru/Australien/FAE - Danmark (DR)
  • 16.00 Tunesien - Frankrig (DR)
  • 20.00 Saudi-Arabien - Mexico (TV 2)
  • 20.00 Polen - Argentina (TV 2)

Torsdag 1. december

  • 16.00 Kroatien - Belgien (TV 2)
  • 16.00 Canada - Marokko (TV 2)
  • 20.00 Japan - Spanien (DR)
  • 20.00 Costa Rica/New Zealand - Tyskland (DR)

Fredag 2. december

  • 16.00 Sydkorea - Portugal (DR)
  • 16.00 Ghana - Uruguay (DR)
  • 20.00 Cameroun - Brasilien (TV 2)
  • 20.00 Serbien - Schweiz (TV 2)

OBS: Fordelingen af knockout-kampene herunder afhænger af, om Danmark går videre fra gruppen.

Lørdag 3. december

  • 16.00 1/8-finale (TV 2)
  • 20.00 1/8-finale (DR)

Søndag 4. december

  • 16.00 1/8-finale (DR)
  • 20.00 1/8-finale (TV 2)

* Eventuel dansk 1/8-finale vises på TV 2 enten 3. eller 4. december

Mandag 5. december

  • 16.00 1/8-finale (TV 2)
  • 20.00 1/8-finale (DR)

Tirsdag 6. december

  • 16.00 1/8-finale (DR)
  • 20.00 1/8-finale (TV 2)

Fredag 9. december

  • 16.00 Kvartfinale (DR)
  • 20.00 Kvartfinale (TV 2)

Lørdag 10. december

  • 16.00 Kvartfinale (TV 2)
  • 20.00 Kvartfinale (DR)

Tirsdag 13. december

  • 20.00 Semifinale (DR)

Onsdag 14. december

  • 20.00 Semifinale (TV 2)

Lørdag 17. december

  • 20.00 Bronzekamp

Søndag 18. december

  • 20.00 Finale