Fodbold

Desperate Barcelona spiller følelseskortet i behandlingen af Braithwaite

Martin Braithwaite er formentlig snart fortid i FC Barcelona, men hvorfor skilles parterne i unåde, og hvem har ansvaret?

Martin Braithwaite er blevet frosset ude af det spanske storhold, og klubbens præsident har forklaret, at det for danskeren er tid til at pakke kufferten.

Men eventyret bliver uden en lykkelig slutning, for parterne kan slet ikke blive enige om vilkårene for et brud.

Det er ikke sådan, at folk hader Martin Braithwaite. De hader situationen

Toni Padilla, fodboldredaktør på lokalmediet Diari ARA

Ifølge brandingekspert Simon Bastiansen bruger klubben ufine metoder i forsøget på at presse Braithwaite ud.

- Barcelona spiller følelseskortet, for det virker ikke, som om de kan spille jurakortet mod Braithwaite. Han er i sin gode ret til bare at møde op til tiden til træning, for så skal han jo have sine penge. Det er ikke flatterende, at en virksomhed eller et brand som deres skal køre med sådanne metoder. Det beviser nok, at Barca er presset økonomisk. Det virker desperat.

Klubben har systematisk chikaneret Braithwaite ved at undlade at udtage ham til træningsturen til USA og konstant at lægge pres på ham i medierne. Braithwaite er heller ikke blevet tildelt et trøjenummer endnu.

En taktik, der rent moralsk kan virke en smule forkasteligt, men ifølge Simon Bastiansen skader situationen formentlig kun storklubben på den korte bane.

- Rent imagemæssigt kan det godt være, at der kommer en ridse i lakken. Men i et større perspektiv tror jeg faktisk, at det er noget, der relativt hurtigt bliver glemt. Jeg tror, det er præmissen lidt i fodbold generelt. Det er jo ikke noget nyt fænomen. Vi har set det før, og vi kommer til at se det igen, siger Simon Bastiansen.

Danske fans er ikke i tvivl

Spørger man i den danske fanbase, er der ikke den store tvivl. Braithwaite skal acceptere klubbens ønske, pakke sin kuffert og forlade klubben.

- Mit klare indtryk er, at der i den danske fanbase er en holdning til, at man bare vil have ham væk. Man føler lidt, at han trækker den for længe. Overordnet set synes de danske fans, at han bare skal se at komme videre, siger Søren Wenderwald, der er redaktør på Danmarks største Barcelona-medie, fcbarcelona.dk, og uddyber:

- Han har virkelig ingen fremtid i klubben. Det er kun økonomien, der skiller parterne ad. Hvorfor kæmpe for en chance, man aldrig får?

Hvis man spørger nede i LO eller Dansk Metal, vil de sige, at den er helt gal. De var nok gået på gaden med røde bannere

Simon Bastiansen om Barcelonas behandling af Braithwaite

Stridigheden mellem FC Barcelona og Braithwaite skyldes, at danskeren ikke vil ophæve sin kontrakt, som storklubben ellers desperat ønsker.

Pengekassen i storklubben er tom, og hvis sommerens indkøb skal kunne registreres, heriblandt Andreas Christensen, skal der frigives lønkroner.

Lokale fans vil have Braithwaite væk

Krisen i Catalonien gør, at det ikke kun er i det danske fanmiljø, at stemningen har vendt sig lidt mod Braithwaite.

Også de lokale fans, der for nylig bød danskeren velkommen med en vild pibekoncert, ser gerne Braithwaite forlade FC Barcelona.

- Han gør intet forkert, men husk på, at Barca-supporterne er klubbens ejere. Når man er medejer, forventer man, at de ansatte skal gøre, som man siger.

- Det er ikke sådan, at folk hader Martin Braithwaite. De hader situationen, fortæller Toni Padilla, der er fodboldredaktør på lokalmediet Diari ARA.

Barcelona spiller følelseskortet, for det virker ikke, som om de kan spille jurakortet

Brandingekspert Simon Bastiansen om Barcelonas taktik mod Braithwaite

Unikt i Danmark – ikke i Spanien

Simon Bastiansen anser ikke Braithwaite som værende grådig. Ifølge brandingeksperten holder danskeren sig blot til sin kontrakt. I stedet er det den spanske storklub, der forsøger at fremstille danskeren som grådig.

Brandingeksperten tilføjer også, at sagaen måske er en smule større i Danmark, fordi strukturen omkring arbejdsforhold her normalt er så stærk. Derfor løfter situationen med Braithwaite hurtigere øjenbryn her, end den gør i Spanien.

- Vi er et fagforeningsland og er bygget op omkring alle de værdier og rettigheder. Hvis man spørger nede i LO eller Dansk Metal, ville de sige, at den var helt gal. De var nok gået på gaden med røde bannere, fortæller Simon Bastiansen.

Martin Braithwaite kom til Barcelona i februar 2020, hvor han underskrev en lang kontrakt med den spanske storklub. Derfor har parterne lige nu også papirer på hinanden helt indtil sommeren 2024.

Men hvad ender det så med?

Det er der ikke den store tvivl om.

Lokal fodboldredaktør Toni Padilla: - Jeg kan ikke se en anden løsning, end at Braithwaite ophæver sin kontrakt.

Barcelona-fan og redaktør Søren Wenderwald: - Barcelona betaler det, der skal til, for at Braithwaite ophæver kontrakten. Han kommer ikke til at være i Barcelona, når transfervinduet lukker i.

Brandingekspert Simon Bastiansen: - Det er svært endegyldigt at sige, men det ender formentlig med, at parterne indgår et forlig, hvor kontrakten bliver opløst, men Braithwaite får en god sjat penge med.