Fodbold

Endnu en vild CL-aften i Parken – her er de største resultater

Tirsdag tog FC København point mod Manchester City, og det er ikke første gang, at Parken er et fort i mødet med den europæiske top.

De store CL-præstationer i Parken

 • FCK - Manchester United

  • 1. november 2006, Parken
  • FCK vandt kampen 1-0
  • Marcus Allbäck scorede for FCK i det 73. minut
  • FCK tabte ikke en eneste gruppespilskamp på hjemmebane i sæsonen 2006/07, der var det danske mandskabs debut i Champions League. Sejren over United står stadig som en af klubbens største bedrifter, selvom FCK ikke formåede at gå videre fra gruppen.
 • FCK - FC Barcelona

  • 2. november 2010, Parken
  • Kampen endte 1-1
  • Claudemir scorede for FCK i det 32. minut
  • Mod de senere Champions League-mestre fra FC Barcelona formåede FCK at spille uafgjort i Parken. Resultatet var med til at bringe FCK videre fra gruppespillet, og det står fortsat som et af de største resultater i klubbens historie.
 • FCK - Juventus

  • 17. september 2013, Parken
  • Kampen endte 1-1
  • Nicolai Jørgensen scorede for FCK i det 14. minut
  • FCK var havnet i en meget svær pulje med Real Madrid, Galatasaray og Juventus, men alligevel leverede københavnerne i glimt, da det hjemme blev til 1-1 mod sidstnævnte, der havde stjerner som Andrea Pirlo, Paul Pogba og Carlos Tévez med fra start. 
 • FCK - Galatasaray

  • 5. november 2013, Parken
  • FCK vandt kampen 1-0
  • Daniel Braaten scorede for FCK i det 6. minut
  • Det var ikke kun mod Juventus, FCK leverede. Mindre en halvanden måned efter resultatet mod det italienske storhold vandt FCK hjemme over Galatasaray. Desværre var det ikke nok til at hjælpe danskerne videre fra puljen. 
 • FCK - Manchester City

  • 11. oktober 2022, Parken
  • Kampen endte 0-0
  • Med en sublim indsats formåede FCK at spille uafgjort mod Kevin De Bruyne og de andre Manchester City-stjerner. Gennem hele anden halvleg var de danske mestre en mand i overtal, men trods flere chancer kom der intet mål. Det ene point kan vise sig at blive vigtigt i den endelige gruppestilling.