Fodbold

God dansk VM-lodtrækning

Lars Søndergaard og hans tropper ved nu, hvem de skal krydse klinger med, når kvindelandsholdet igen skal i VM-aktion.

For første gang i 16 år skal Danmarks fodboldkvinder i aktion ved VM i fodbold.

Næste sommer går det løs Down Under i Australien og New Zealand.

Det danske landshold kommer ud af tredje seedningslag og skal møde følgende modstandere i det indledende gruppespil:

Gruppe D

  • Lag 1: England
  • Lag 2: Kina
  • Lag 3: Danmark
  • Lag 4: Chile/Senegal/Haiti (Chile møder vinderen af Senegal-Haiti i en playoff-kamp).

Og som gruppen herover viser, venter den forsvarende europamester fra England blandt andet i det, der bliver en stor mundfuld for Søndergaards tropper.

Ligesom ved EM, der blev spillet i sommer i England, er det kun to nationer, der går videre fra hver gruppe.

Her blev det desværre ikke til avancement, da Danmark var havnet i en svær gruppe med forhåndsfavoritter som Tyskland og Spanien.

Pernille Harder og hendes holdkammerater kvalificerede sig til VM på overlegen vis, da det blev til otte sejre i otte kvalifikationskampe med en målscore på 40-2.

VM-deltagelsen bliver den fjerde for Danmarks vedkommende og den første siden 2007 i Kina.

Alle grupperne

Her findes overblikket over alle VM-grupperne til det kommende VM:

Gruppe A:

  • New Zealand (22 på verdensrangliste, medvært).
  • Norge (12).
  • Filippinerne (53).
  • Schweiz (21).

Gruppe B:

  • Australien (13, medvært).
  • Irland (24).
  • Nigeria (45).
  • Canada (7).

Gruppe C:

  • Spanien (6).
  • Costa Rica (37).
  • Zambia (81).
  • Japan (11).

Gruppe D:

  • England (4, europamester).
  • Play-off-vinder fra Gruppe B (Chile eller vinderen af Senegal-Haiti).
  • Danmark (18).
  • Kina (15).

Gruppe E:

  • USA (1, verdensmester).
  • Vietnam (34).
  • Holland (8).
  • Play-off-vinder fra Gruppe A (Portugal eller vinderen af Cameroon-Thailand).

Gruppe F:

  • Frankrig (5).
  • Jamaica (43).
  • Brasilien (9).
  • Play-off-vinder fra Gruppe C (Taiwan-Paraguay/Papau Ny Guinea–Panama).

Gruppe G:

  • Sverige (2).
  • Sydafrika (54).
  • Italien (14).
  • Argentina (29).

Gruppe H:

  • Tyskland (3).
  • Marokko (76).
  • Colombia (27).
  • Sydkorea (17).