Lazio kan ikke kan slippe af med arven fra Mussolini

Racisme, fascisme og antisemitisme. Velkommen til Lazio, fodboldklubben fra Italien, der kæmper med meget mere end bare svingende resultater i ligaen.

Det siges, at fascismen bobler lige under græstæppet på Stadio Olimpico i Rom. Hjemmebanen for den italienske storklub Lazio.

Gennem årene har klubben lagt tribuner til adskillige racistiske og fascistiske episoder, og der findes næppe nogen fodboldklub i Europa, hvor netop de to ting er så dybt rodfæstet som i klubben fra Rom.

- Racismen hænger så tungt i luften hernede, at man næsten kan indånde den, som den gamle franske stjernespiller Patrick Vieira udtrykte det efter en Champions League-kamp i efteråret 2000.

Vieira havde f√•et den behandling, mange sorte spillere har f√•et p√• Olimpico. Tilskuerne havde v√¶ret efter ham, og Lazio-spilleren Sinisa Mihajlovic havde endda kaldt ham for ‚ÄĚen sort abe‚ÄĚ under kampen. Kommentaren kostede Mihajlovic fik to spilledages karant√¶ne.

Og s√• sent som i sidste uge var den s√• gal igen. I √•rets f√łrste kamp gik det ud over Lecce-spilleren Samuel Umtiti, der gr√¶dende m√•tte forlade banen efter at v√¶re blevet udsat for racistiske tilr√•b.

Lazio blev straffet med et tomt fanafsnit i den efterf√łlgende kamp. Hverken for f√łrste ‚Äď og nok heller ikke for sidste gang.

Mussolinis gamle yndlingshold

Vi skal langt tilbage for at finde årsagen til Lazio nuværende problemer.

Klubben har altid haft et autorit√¶rt etos. Det var Benito Mussolinis favoritter. Italiens tidligere fascistiske diktator kom ofte til deres kampe og st√łttede dem √•bnet, og lige siden har klubben haft sv√¶rt ved at ryste de politiske b√•nd til fascismen af sig.

- Der bruges meget symbolik hos Lazio, som refererer tilbage til fascismen, fort√¶ller Alberte Bov√© Rud, der blandt andet har forsket i italiensk h√łjrefl√łjspolitik.

For eksempel er der √łrnen. √ėrnen i klubbens logo, der n√¶rmest kunne v√¶re taget direkte fra Mussolinis hat. Og √łrnen, der inden hver hjemmebanekamp p√• Stadio Olimpico er kommet flyvende ind p√• stadion.

- Der er i sig selv ikke noget forkert i en √łrn, men man lader hele den fascistiske fort√¶lling pr√¶ge stadion. Det ser helt vanvittigt ud, og det forekommer at v√¶re s√•dan noget fra det antikke Rom eller fra et eller andet sportsst√¶vne i 1934, siger hun.

Men selv her har fascismen boblet frem. √ėrnens ejer, Juan Bernab√®, har nemlig selv v√¶ret suspenderet for at hylde Mussolini under en af Lazios hjemmebanekampe. Det hele skriver n√¶sten sig selv, og det er ikke tilf√¶ldigt, fort√¶ller Alberte Bov√© Rud.

- I mange √•r var det et st√łrre institutionelt problem, hvor klubbens ledelse t√łvede med at g√łre noget ved det. Alts√•, fascisme og racisme blev fuldst√¶ndig institutionaliseret, og det blev en mark√łr for, hvad Lazio var for en st√łrrelse, siger hun.

Faktisk lever Mussolini stadig videre i Lazio i mere end blot politisk forstand. Hans oldebarn, Romano Mussolini, er lige nu en del af Lazios talenthold. Han spiller h√łjre fl√łj.

Lazio-spilleren, der heilede ud til sine fans

V√¶rst stod det til i starten af 00‚Äôerne. Det var dengang, Patrick Vieira blev kaldt for ‚ÄĚen sort abe‚ÄĚ. Dengang den h√łjreorienterede fanfraktion Irriducibile dominerede tribunerne. Dengang den selverkl√¶rede fascist Paolo Di Canio var en profil p√• Lazios hold og blev kendt for at heile ud til klubbens fans.

- Det var netop i tiden omkring Di Canio, og is√¶r p√• grund af hans position p√• holdet, at det blev legitimiseret i klubben. Og han var ogs√• med til at g√łre det til en udpr√¶get del af klubben selv, siger Alberte Bov√© Rud.

Siden da er Irriducibile blevet opl√łst, og problemerne er blevet mindre med √•rene.

Alligevel popper der stadig episoder op, og det g√łr ondt p√• langt st√łrstedelen af Lazios fans. Almindelige mennesker, som for eksempel danske Aleksandar Michelsen, der har holdt med Lazio i 25 √•r.

- Selvf√łlgelig bliver jeg tr√¶t af det, og det er frustrerende at skulle have det image. Og der er jo ikke nogen tvivl om, at det er et problem, men jeg ser det ogs√• som et systematisk problem i Italien. Men det er virkelig noget m√łg, det kan vi ikke komme uden om, lyder det fra Aleksandar, der is√¶r er √¶rgerlig over Lazio-ledelsens m√•de at reagere p√•.

- Det ændrer jo ikke noget at lukke en del af stadionet. Jeg forstår ikke, at der ikke er bedre kontrol med, hvem der kommer ind, siger han.

Med årene har Lazios fans dog også taget blandt andet sorte spillere til sig. Tag for eksempel Ousmane Dabo og Felipe Caicedo, der har været fanfavoritter.

- Jeg var selv en del i Rom for 10 √•r siden. Der fors√łgte mange fans at tage et opg√łr med de fans. N√•r de h√łjorienterede begyndte at synge fx Mussolini-sange, s√• begyndte resten af stadion at buhe af dem. S√• der har jo v√¶ret en form for kamp, og det har der v√¶ret det over flere √•r, fort√¶ller den danske Lazio-fan.

Lazio er ikke alene i Italien

Det med racisme og fascisme er dog på ingen måde unikt for Lazio. Racismen lever i bedste velgående i Italien, hvor fans af klubber som Hellas Verona og Cagliari også har haft flere racistiske episoder gennem de seneste år.

Eksempelvis da den sorte angriber Mario Balotelli i 2019 modtog abelyde fra Veronas tribuner. Eller da Cagliari i foråret var efter AC Milans sorte spillere Mike Maignan og Fikayo Tomori.

Derfor er det nok heller ikke sidste gang, at de racistiske tilr√•b er blevet h√łrt p√• de italienske stadioner. Det vurderer Alberte Bove Rud.

- Det vil tage lang tid at √¶ndre, for det er jo ikke bare en fodboldkultur, man skal √¶ndre. Det er et helt lands kultur. Og Italien har ogs√• i det hele taget et meget s√¶rpr√¶get, men ogs√• meget problematisk forhold b√•de til racisme og til fascisme. Og s√• l√¶nge de forbliver latente i samfundet, s√• vil det v√¶re sv√¶rt at reng√łre fodboldverdenen, siger hun.

Her er Lazio gået over stregen

Paolo Di Canio

Paolo Di Canio

Da den lokale romer Paolo Di Canio i 2005 scorede et m√•l i rivalopg√łret mod AS Roma, fejrede han m√•let ved at heile ud til Lazios ultras. Hilsnen kostede en karant√¶ne og en stor b√łde, men det stoppede ham ikke i at g√łre det igen.

Di Canio er selvproklameret fascist, og han har tatoveret flere fascistiske symboler på kroppen. Blandt andet et portræt af den tidligere diktator Benito Mussolini.

Paolo Di Canio er ofte blevet personficeringen på den ulmende fascisme i Lazio.

Foto: Andreas Solaro / Scanpix Denmark

"Auschwitz er jeres hjem"

"Auschwitz er jeres hjem"

I mange √•r dominerede den berygtede og ekstremt h√łjreorienterede fangruppering Irriducibile tribunerne p√• Stadio Olimpico. En gruppering, der ofte gik over gr√¶nsen. I 1998 havde de lavet et banner med teksten ‚ÄĚAuschwitz la vostra patria i forni le vostre case‚ÄĚ ‚Äď oversat til dansk: ‚ÄĚAuschwitz er jeres hjemland. Ovnene er jeres hjem‚ÄĚ.

Banneret var rettet mod Romas fans, og det satte efterf√łlgende gang i en stor debat i Italien. Lazio har flere gange senere haft antisemitiske budskaber, og klubben har selv fors√łgt at uddanne deres fans ved at invitere dem med til Auschwitz.

Foto: Ritzau

Den fascistiske falkoner

Den fascistiske falkoner

Det er ikke kun klubbens fans og spillere, der gennem årene har optrådt racistisk eller fascistisk. Selv klubbens kendte falkoner Juan Bernabè har lavet den romerske hilsen under en kamp. Det skete i 2021 og kostede ham en karantæne fra sit job til Lazios hjemmebanekampe.

- Bernab√® r√•bte ogs√• 'Duce, Duce', hvilket var det kaldenavn, som Benito Mussolini, det italienske fascistpartis leder, havde, l√łd det i de italienske medier efter kampen.

Lazio ford√łmte efterf√łlgende Bernabe som if√łlge dem 'optr√•dte p√• en facon, der forarger klubben, fansene og klubbens v√¶rdier'.

Foto: Alberto Lingria / Ritzau Scanpix

J√łde-angreb i Rom

J√łde-angreb i Rom

I 2012 var Tottenham, en klub fra det nordlige London, som har en h√łj koncentration af j√łder, p√• bes√łg i Rom til et opg√łr i Europa League.

Inden kampen angreb en gruppe maskerede Lazio-ultras en bar, hvor Tottenhams fans varmede op til kampen. De angreb med knive og baseball-bat, og det resulterede i flere knivstik og tre engl√¶ndere, der blev s√•ret og efterf√łlgende m√•tte p√• hospitalet.

Lazio blev d√łmt til at spille den n√¶ste hjemmebanekamp uden tilskuere.

Foto: Stringer/italy / Scanpix Denmark