Fodbold

3-3-kamp skal erklæres ugyldig, kræver LaLiga-klub

Espanyol føler sig snydt i klubbens hjemmekamp mod Atlético Madrid, hvor VAR-systemet anerkendte en scoring af Antoine Griezmann.

Espanyols kamp for overlevelse i LaLiga er rykket ind på skrivebordene.

Således kræver klubben, at 3-3-opgøret mod Atético Madrid erklæres ugyldigt, efter VAR omstødte dommerteamets skøn og anerkendte en scoring af Antoine Griezmann.

- Desuden overvejer RCD Espanyol at iværksætte yderligere retlige skridt for den potentielle økonomiske skade, der er opstået som følge af denne handling, skriver klubben.

På sin hjemmeside folder Espanyol argumenterne ud i tre punkter:

  1. På det anvendte billede er det umuligt at afgøre, om bolden er over stregen eller ej. Desuden viser klubbens og andres analyser, at bolden ikke krydsede hele mållinjen.
  2. VAR-protokollerne er overtrådt, da man har omstødt dommerens skøn uden at have et afgørende bevis for det.
  3. Derudover mener klubben, at der i den seneste uge er opstået en ny præcedens, efter en advarsel blev trukket tilbage i kampen mellem Valencia og Real Madrid. Her blev det ifølge Espanyol vurderet, at de tilgængelige billeder fra VAR-dommerne ”var helt partisk, forudindtaget og afgørende for dommerens fejlbedømmelse af, hvad der er sket.” Sådan burde man også have gjort i Espanyols kamp i 33. runde, hvor Sevilla scorede efter at have begået et frispark, som ikke blev dømt, tilføjer Espanyol.

Klubben tidligere bedt dommernes tekniske komité om et bevis for, at bolden rent faktisk var inde. Det har de ikke fået, men Carlos Clos Gómez, der står i spidsen for VAR i Spanien, bekræfter ifølge Espanyol, at det var et billede fra det såkaldte spidercam, der lå til grund for kendelsen. Derudover kan han ikke udlevere materiale til Espanyol, skriver klubben.

I hele sagen er det væsentligt, at målet blev anerkendt efter VAR-gennemgang. Dommeren dømte ikke mål, og VAR er sat i verden for at korrigere tydelige dommerfejl. Men ifølge Espanyol er der endnu ikke set et tydeligt bevis på, at der var tale om en fejl, da dommeren ikke anerkendte scoringen i første omgang. Det er derfor, klubben føler sig snydt.

Med to spillerunder tilbage kan Espanyol stadig nå at sikre sig en sæson mere i LaLiga, selvom 3-3-kampen skulle stå ved magt.

LaLiga

LaLiga
PositionHoldnavnKVUTFI+/-P
13728456918+5188
23724587435+3977
33723776831+3776
43720894934+1568
537196125738+1963
637178124540+559