Magnussen-skifte kommer tættere på: Haas præsenterer snart kører
Haas præsenterer i løbet af de kommende dage teamets sidste kører for næste sæson.
Inden det brasilianske grandprix er slut, får vi af vide, om Kevin Magnussen har sikret sig et Formel 1-sæde til næste sæson.
Danskeren er rygtet til det amerikanske Formel 1-team Haas via flere anerkendte medier, og på torsdagens pressemøde havde holdets chef, Günther Steiner, en nyhed at fortælle.
I løbet af weekenden forventer holdet at præsentere den sidste kører, som fra næste sæson skal være holdkammerat med Romain Grosjean.
- Der er stadig nogle få ting, som vi skal have talt med folk om. Derefter vil vi annoncere, hvem vores kører bliver, fortæller Steiner til Motorsport.com.
Over for mediet understregede han, at der blot var tale om nogle få ting, de manglede at blive enige om.
Det er dog vigtigt for ham, at det bliver en kører, som har lyst til at være der og ikke mindst skabe fremskridt for holdet.
- Vi er et ret ungt hold, og selvtillidsmæssigt har vi brug for en kører, som forstår os, og som har lyst til at blive hos os, fortæller Steiner.
Onsdag offentliggjorde Renault, at de har skrevet under med Jolyon Palmer til næste sæson, og torsdag var det Force Indias tur.
Nu er det kun Haas, Sauber og Manor, som mangler at offentliggøre deres kørere til næste sæson.
Få overblikket over hele kørerkabalen i Formel 1 herunder: