Norge suverænt i kvartfinalen - nu venter de på Danmark
Hvis Danmark slår Ungarn søndag, så er der lagt op til et brag af en kvartfinale mod Norge. Det står klart efter en norsk opvisning mod Makedonien.
VM's første 1/8-finale stod mellem de norske favoritter og Makedonien anført af enmandshæren Kiril Lazarov.
Kampen åbnede med et meget agressivt makedonsk forsvar, personificeret ved Nikola Markoski, der efter bare ni minutters spil modtog sin anden udvisning.
Alligevel fulgte de rød-gule flot med Norge, og førte overraskende 9-8 kort før pausen.
Men så lukkede TTH Holstebros Torbjørn Bergerud i det norske mål, i samarbejde med træværket, næsten helt af.
Særligt de makedonske fløje blev fuldstændig læst af den norske målmand, og derfor førte Norge også med 12-10 efter de første 30 minutter.
Fra starten af anden halvleg strammede Norge grebet og bragte sig hurtigt foran med fem mål.
HC Midtjyllands Eivind Tangen viste prøver på sin enorme skudstyrke, og sammen med GOG's Magnus Jøndal, var han med til at straffe Makedoniens syv mod seks-spil.
Luften gik herefter ud af den makedonske ballon, og med tyve minutter igen var den norske føring udbygget til 21-14.
Selvom rutinerede Lino Cervar forsøgte at få banket ny tro ind i sine spillere i en timeout, så var det stort set kun, når Stoilov på stregen blev spillet fri, at Makedonien formåede at få passeret Bergerud.
Det sidste kvarter var derfor ren norsk opvisning, og for tredje kamp i træk kunne træner Christian Berge notere sig en sejr på minimum 10 mål.
Topscorerværdigheden blev delt mellem Tangen, Jøndal og Lazarov, der alle scorede seks mål.
34-24 lød slutcifrene og nu kan nordmændene med spænding følge søndagens opgør mellem Danmark og Ungarn: vinderen af den kamp møder de formstærke nordmænd i kvartfinalen.
Du kan se Danmark-Ungarn direkte på TV 2 søndag klokken 16.00.