Landsholdsspiller og mor: Jeg bliver enormt ked af det

Louise Spellerberg kalder graviditet en menneskeret, og det gĂžr hende ked af det, at man i 2017 fortsat diskuterer kvinders ret til graviditet.

Se TV 2 SPORT's hÄndboldmagasin Kontra om 'baby-boom' i dansk kvindehÄndbold.

Den tidligere danske landstrĂŠner Jan Pytlick er kommet i modvind. 

I gĂ„r kom det nemlig frem, at Pytlick, der nu er trĂŠner i Odense HĂ„ndbold, har sagt til klubbens spillere, at han er irriteret over, at en spiller bliver gravid, nĂ„r man lige har indgĂ„et en lĂŠngerevarende aftale. Reaktionen kom, efter at tre at klubbens spillere i denne sĂŠson er blevet gravide.

Nu er der for fĂžrste gang en spiller, der giver sit indspark til debatten. Det er Louise Svalastog Spellerberg fra KĂžbenhavn HĂ„ndbold, der har vĂŠret ved tasterne pĂ„ det sociale medie Instagram. Hun har ligeledes vĂŠret pĂ„ landsholdet i adskillige Ă„r, men er dog ikke udtaget til den nuvĂŠrende trup.

- Jeg bliver derfor enormt ked af det og samtidigt en smule rasende over, at vi i 2017 skal bruge energi og krĂŠfter pĂ„ at hĂžre pĂ„: "om det er okay, at kvindelige hĂ„ndboldspiller bliver gravide?". 

- SelvfĂžlgelig er det et tab pĂ„ kort sigt for bĂ„de klubben og holdet. Men ligesom med skader mĂ„ man beregne en vis risiko for graviditet. At blive gravid er en menneskeret. En ret, vi nok alle burde sĂŠtte lidt mere pris pĂ„, end vi egentlig gĂžr. Jeg synes derfor udelukkende, at vi skal se pĂ„ graviditet som en kĂŠmpe gevinst. SĂ„ piger gĂžr det, klubber omfavn det - og sĂ„ skal det hele nok gĂ„, skriver Louise Svalastog Spellerberg pĂ„ Instagram. 

TV 2 SPORT har efterfÞlgende vÊret i kontakt med Louise Svalastog Spellerberg, der understreger, at Instagram-kommentarerne blot skal ses som et oprÄb i en - i hendes optik - yderst vÊsentlig debat.

- Det er et indspark i debatten. Jeg synes, det er helt vildt vigtigt at fĂ„ Ă„benhed ind i diskussionen omkring graviditeter. Og jeg synes ikke, at det er i orden, at vi her i Ă„r 2017 diskuterer, om vi har ret til at fĂ„ bĂžrn eller ej, siger Louise Svalastog Spellerberg til TV 2 SPORT og tilfĂžjer: 

- Jeg har ikke tÊnkt mig at kommentere pÄ situationen med Jan Pytlick og Odense HÄndbold. Det her er et generelt indspark til debatten.

Den bedste beslutning

I Odense HĂ„ndbold har tre spillere i denne sĂŠson sat sig pĂ„ sidelinjen med en graviditet. Det blev for meget for Jan Pytlick, der i sidste uge indkaldte til et spillermĂžde, hvor han gjorde det klart, at han var irriteret over de mange graviditeter. 

I sin Instagram-kommentar fortÊller Louise Svalastog Spellerberg, hvordan hun selv har balanceret mellem graviditet og en karriere som professionel hÄndboldspiller.

- NĂ„r denne sĂŠson runder af, har jeg spillet 16 Ă„r som senior pĂ„ eliteniveau. I de 16 Ă„r har jeg vĂŠret forskĂ„net for store skader mm. Jeg har kun vĂŠret fravĂŠrende med 2 mindre knĂŠskader og en graviditet/barsel i sammenlagt 12 mĂ„neder. 

- For mig var graviditet den bedste beslutning, jeg nogensinde har taget. SelvfĂžlgelig elsker man sit barn - det sparer jeg jer for her. Men i forhold til min hĂ„ndbold har det givet mig mange ekstra Ă„r pĂ„ bagen, det har givet mig en bedre psyke og ikke mindst fysik! I de seneste Ă„r har flere turdet at tage springet og blive gravide.

Hun uddyber yderligere overfor TV 2 SPORT:

- Jeg synes, det har vÊret en gave til min hÄndboldkarriere at blive gravid. Men det kan slet ikke beskrives, hvor svÊr en beslutning det er at skulle trÊffe. man elsker sit hÄndbold sÄ hÞjt, og man er bange for, om man nogensinde kan komme tilbage igen.

- Men tidligere var det jo sĂ„dan, at man som hĂ„ndboldspiller mĂ„tte stoppe sin karriere meget tidligt, for at man kunne nĂ„ at fĂ„ bĂžrn. Men nu er der flere og flere, der indser, at man sagtens kan blive gravid - og derefter komme tilbage til hĂ„ndbolden. Det er vigtigt, siger Louise Svalastog Spellerberg til TV 2 SPORT.

Opbakning fra Norge

Historien er nÄet helt til Norge, hvor TV 2 Norges hÄndboldekspert - og tidligere professionelle hÄndboldspiller - Randi Gustad har udtalt sig i sagen. Hun er langt fra imponeret over Jan Pytlicks ageren.

- At en sĂ„ profileret trĂŠner kan udtale sĂ„dan noget, gĂžr det bare endnu mere rystende. Jeg kan godt forstĂ„, at det er frustrerende med mange graviditeter pĂ„ Ă©n sĂŠson for en trĂŠner, men der er nogle grundlĂŠggende rettigheder og regler, som gĂŠlder i alle brancher - og som selvfĂŠlgelig overgĂ„r en trĂŠners higen efter resultater pĂ„ den korte bane, siger Randi Gustad til TV 2 Norge og tilfĂžjer:

- Jeg har ingen problemer med at forstĂ„ hans frustration, men han advokererer for forhistoriske holdninger. Den debat. han efterlyser, er jo parkeret for mange Ă„r siden. Had roder sig ind i et forslag, som vil vĂŠre diskriminerende og i strid med loven, siger hun.  

Jan Pytlick er irriteret

Den danske toptrĂŠner har naturligvis haft mulighed for at komme til genmĂŠle. Og her lĂŠgger han vĂŠgt pĂ„, at hans intention med spillermĂždet er blevet misforstĂ„et. 

Han brugte udelukkende mĂždet til at udtrykke sin frustration og starte en debat.

- Jeg har aldrig brugt den formulering, at det er uacceptabelt, at de bliver gravide. Jeg har sagt til spillerne, at jeg er irriteret over den situation, vi stÄr i. Hvis nogen har misforstÄet eller mistolket de ting, jeg har sagt, sÄ bekager jeg selvfÞlgelig, siger Jan Pytlick til TV 2 SPORT og tilfÞjer:

- Jeg har intet imod, at spillere bliver gravide. Det er en kvindes ret. Det, der har vĂŠret irriterende, er, at vi har lavet en aftale med en spiller pĂ„ tre Ă„r. Efter tre mĂ„neder er spilleren sĂ„ gravid, og sĂ„dan har det egentlig vĂŠret med de tre graviditeter, vi har i Ăžjeblikket, siger han. 

Du kan hĂžre resten af Jan Pytlicks forsvar i videoen over artiklen.

Torsdag formiddag er der arrangeret et mĂžde mellem Jan Pytlick og spillerne i Odense HĂ„ndbold, hvor klubbens ledelse vil forsĂžge at redde trĂ„dene ud. 

TV 2 SPORT fĂžlger naturligvis sagen tĂŠt hele dagen.