Gudmundur Gudmundsson bliver landstræner for Bahrain
Danmarks tidligere landstræner, Gudmundur Gudmundsson, har fundet sit nye arbejde. Han skal ifølge islandske medier træne Bahrains landshold.
For præcis en måned siden stoppede Gudmundur Gudmundsson som landstræner for det danske herrelandshold i håndbold, hvor han overlod ansvaret til Nikolaj Jacobsen.
I torsdag meldte han så ud, at han havde fundet sin nye arbejdsgiver, men han ville ikke sige, hvad det handlede om, kun at det var sportsrelateret.
Men nu er det så kommet frem, at den tidligere danske landstræner får ansvaret for Bahrains landshold i de næste seks måneder. Det skriver de islandske medier Visir og Mbl.
TV 2 SPORT har været i kontakt med Bahrains håndboldforbund, som fortæller, at der endnu ikke er skrevet noget under, men at der snart forventes at blive det.
Mbl mener at vide, at der er tale om en midlertidig ansættelse, hvor kontrakten skulle gælde i de næste seks måneder. Hans mål bliver at få Bahrain-mandskabet frem til de asiatiske mesterskaber i januar 2018.
Her fik Bahrain-holdet sølv i både 2014 og 2016, hvor det begge gange blev til finalenederlag til Qatar.
Et andet islandsk medie, RUV, mener at vide, at Gudmundur Gudmundsson bliver præsenteret i morgen.
Danmark mødte senest Bahrain ved VM i Frankrig, hvor danskerne tog en sejr på 30-26.
Nedenfor er en video, hvor Gudmundur Gudmundsson ankommer til lufthavnen i Bahrain.