Skjern vinder DM-guld efter vild afgørelse
Anders Eggert og Tibor Ivanišević spillede begge en brandkamp, da Skjern Håndbold sikrede sig sin første DM-titel i 19 år.
Guldkonfetti regnede ned over Skjern-spillerne, der side om side kunne juble over at have vundet DM-guldet.
Skjern-holdet besejrede nemlig Bjerringbro-Silkeborg med 27-26 tirsdag aften, efter at den første DM-finale endte 29-29.
Kampen var helt tæt indtil slut, hvor Skjern vandt med én.
Dermed ender de en 19-årig guldtørke, da Skjern Håndbold sidst vandt DM-guld i 98/99-sæsonen, hvor det blev til en finalesejr over KIF Kolding.
Det var Skjern med en storspillende Anders Eggert, der kom bedst var start. De grønblusede fik flere straffekast i starten, og dem satte fløjspilleren ind efter behag.
Det betød, at Skjern førte i hele første halvleg og kunne dermed gå til pause med en føring på 15-12.
I anden halvleg var det igen straffekastene, der kom i fokus i starten. Her var det dog Tibor Ivanišević, der tog fra i Skjern-målet, og det betød, at Skjern førte med 18-14 efter 36 minutter.
I midten af halvlegen var BSV dog kommet tilbage i kampen, og Skjern var kun foran med én.
Med tre minutter igen fik Bjerringbro-Silkeborg udlignet, og der ventede en tæt afgørelse. Til sidst var det dog Skjern, der tog sejren, selvom BSV havde mulighed for at udligne i de sidste sekunder.