Tyskland leverer gigantisk overraskelse mod Norge
I landenes første kamp ved EM lykkedes det sensationelt for Tyskland at tage point fra Norge.
De norske håndboldkvinder tog lørdag hul på at forsvare EM-titlen ved slutrunden i Frankrig.
Første bump på vejen hed Tyskland, og det skulle vise sig at blive en vanskelig opgave for det stjernespækkede norske mandskab.
De syvdobbelte europamestre måtte se sig slået af et klogt spillende tysk hold, der sled sig til en 33-32-sejr i holdenes første kamp i gruppe D. Se stillingen i Tyskland og Norges gruppe her.
Dermed satte tyskerne en stopper for Norges EM-sejrsstime. Norge havde inden lørdagens kamp ikke tabt en eneste kamp ved EM siden 2014, hvor holdet tabte en kamp i mellemrunden, men alligevel endte med at vinde turneringen.
Både Norge og Tyskland lagde stærkt fra land i lørdagens kamp, og for en gangs skyld var det ikke Norge, der alene sad på kontraløbet.
Her fik Tyskerne også god vind i sejlene. Samtidig fik holdene straffet hinandens små fejl, og efter 12 minutter var stillingen 6-6.
Få minutter senere var Tyskland for første gang foran, men det holdt kortvarigt, blandt andet på grund af fire scoringer på fire minutter fra norske Emilie Arntzen.
Derfra fulgtes de to hold ad, og Norge kunne gå til pause foran med et enkelt mål 16-15.
Tyskland var stærkest til sidst
Fra anden halvlegs start forsøgte de norske kvinder ihærdigt at ryste tyskerne af sig. Men Tyskland spillede klogt og formåede med flotte langskud og fantastisk kontraspil at bide sig fast.
I sidste halvdel af anden halvleg var tyskerne hele tiden foran med et par mål, og det var svært fra nordmændene at komme helt op.
Det lykkedes dog med et minut igen, men Tyskland scorede på det efterfølgende angreb, og da nordmændene brændte, endte det hele med en sensationel tysk sejr.
Både Norge og Tyskland blev ramt af alvorlige skader op til mesterskabet.
Med ni minutter tilbage af den sidste testkamp mod Frankrig blev norske Amanda Kurtović korsbåndsskadet.
Også den tyske anfører, Kim Naidzinavicius, måtte melde afbud til EM, da hun få uger før slutrunden fik en alvorlig meniskskade i en Champions League-kamp.
Det er andet mesterskab i træk, der bliver ødelagt for tyskeren. Ved VM sidste år nåede Naidzinavicius kun at spille to minutter, før hun pådrog sig en korsbåndsskade.
I næste kamp skal Tyskland møde Rumænien, mens Norge møder Tjekkiet. Få overblikket over hele EM-sendeplanen herunder.